Czechy najbardziej niezdrowym krajem na świecie

Reklama

Według jednego z badań Czechy ją najmniej zdrowym państwem. Badanie zostało oparte na danych Światowej Organizacji Zdrowia analizując spożycie alkoholu, tabaki oraz wskaźnik otyłości. Wielka Brytania jest na 19. miejscu tej listy. Ponadto jest na 9. pozycji wśród krajów, w których spożywa się najwięcej alkoholu.

Według badania Czesi są w czołówce rankingu w kwestii spożycia alkoholu. Każdy obywatel spożywa średnio 13,7l alkoholu rocznie, czyli 1,5 kieliszka dziennie. Zajmują oni 11. miejsce w rankingu palenia tabaki. Druga była Rosja, a za nią Słowenia, Białoruś, Słowacja i Węgry. Europa Wschodnia okazała się być najbardziej niezdrowym regionem na świecie, zajmując 9 na 10 pozycji. Wyjątkiem były Stany Zjednoczone, które wraz z Litwą uplasowały się na 10. miejscu.

Jeśli chodzi o wskaźnik otyłości, prym wiedzie Oceania, gdzie 41% populacji ma wskaźnik BMI powyżej 30. Fiji, Tonga, Tuvalu i Kiribati były także w pierwszej dziesiątce rankingu otyłości. Najzdrowszym krajem okazał się Afganistan, zajmując przedostatnie miejsce we wspomnianym rankingu. Tylko 2,7% tamtejszej ludności miało BMI powyżej 30. Poza tym, mieszkańcy palili tylko 83 papierosy na rok i pili najmniej alkoholu. Państwowe zakazy posiadania i konsumpcji alkoholu z pewnością odegrały tu swoją rolę. Nowa Gwinea była drugim najzdrowszym państwem. Za nią uplasowały się Nigeria i Nepal.

Autor: 
Olivia Petter/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

Independent

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama