Dzieci pijące mleko krowie szybciej rosną

Reklama

Dzieci, które nie piją mleka krowiego, ale zamiast tego mleko innych zwierząt lub roślinne napoje zastępujące mleko, są niższe niż rówieśnicy, którzy mają mleko krowie w diecie – wynika z pracy, którą publikuje pismo „American Journal of Clinical Nutrition”.

Badanie wśród 5034 dzieci w wieku 24-72 miesięcy wykazało, że im więcej mleka niepochodzącego od krowy piją dzieci tym są niższe, podkreślają autorzy badania – naukowcy z St. Michael's Hospital w Toronto w Kanadzie. Trzylatki, które codziennie spożywały trzy kubki mleka innego niż krowie były średnio o 1,5 cm niższe niż trzylatki pijące mleko od krowy. Również te maluchy, które piły zarówno krowie mleko, jak i mleko innego pochodzenia miały średnio niższy wzrost niż rówieśnicy pijący tylko krowie mleko.

W badanej grupie 92 proc. dzieci piło mleko krowie, a pozostałe dzieci piły mleko innego pochodzenia (w tym roślinne napoje imitujące mleko).

Według głównego autora pracy pediatry dr. Jonathona Maguire wykazane w badaniu różnice we wzroście oznaczają, że spożywanie dziennie trzech kubków mleka niepochodzącego od krowy może przesunąć dziecko z 50. centyla na siatce centylowej do centyla 15. 50. centyl oznacza, że dziecko ma wzrost podobny do połowy dzieci w jego wieku.

Naukowcy spekulują, że różnice we wzroście badanych dzieci mogą wynikać z tego, iż te, które piją mleko niepochodzące od krowy spożywają ogólnie mniej białka i tłuszczu niż te, które piją tylko mleko krowie. W konsekwencji ich wzrost jest spowolniony.

“Wzrost jest istotnym wskaźnikiem ogólnego zdrowia i rozwoju dzieci” - przypomina dr Maguire. Jak dodaje, mleko krowie jest niezawodnym źródłem białka i tłuszczu w diecie dzieci, a te dwa składniki odżywcze zapewniają właściwy wzrost we wczesnym dzieciństwie.

Obecnie jednak wielu rodziców wybiera mleka innego pochodzenia niż od krowy, a te mogą mieć mniejszą zawartość cennych składników odżywczych. Nie jest to bowiem dobrze regulowane przez ustawodawców. Na przykład dwa kubki mleka krowiego zawierają 16 gramów białka, co w 100 proc. pokrywa zapotrzebowanie trzylatka na ten składnik odżywcze. Natomiast dwa kubki mleka migdałowego zawierają 4 gramy białka, czyli są w stanie pokryć 25 proc. dziennego zapotrzebowania na nie, a nie wiadomo, czy pozostałe składniki diety dzieci są w stanie uzupełnić resztę zapotrzebowania, podkreśla dr Maguire.

Autor: 
---
Źródło: 

PAP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama