H&M jest szwedzką siecią sklepów z modną odzieżą

Reklama

Pracownicy sieci H&M skarżą się na warunki pracy w niemieckich filiach:“ Stres jest ogromny, i dlatego rośnie absencja chorobowa“, wypowiada się w gazecie „Die Zeit” Saskia Stock, przewodnicząca rady zakładowej firmy-córki odpowiedzialnej za niemieckie filie.

url.jpg

„Często pracownicy pracują sami na dużej powierzchni sklepu i prawie nie mogą wyjść do toalety”, mówi Stock. Wielu pracowników sieci H&M ma podobno podpisane umowy na minimalną liczbę godzin tygodniowo- 10, 15 czy 20. Czy mogliby pracować dłużej, zależałoby to od zapotrzebowania w filiach.

Jest niezwykle dużo przypadków takiej pracy na żądanie, mówi Stock, szefowa rady zakładowej. Według ankiety przeprowadzonej w radach zakładowych 41% zatrudnionych w 170 filiach, znajdujących się pod ich opieką zawarło w międzyczasie umowę na ruchomy czas pracy. I w co czwartej filii znalazłby się przynajmniej jeden pracownik, który musiałby podnieść swoją pensję korzystając z koncepcji Hartza (Hartz IV).(Przypisek tłum.: Reformy Hartz IV (Arbeitslosengeld II) zostały przegłosowane w Bundestagu 16 grudnia 2003, poparte w Bundesracie 9 lipca 2004 i obowiązują one od 1 stycznia 2005. Dla wielu mieszkańców naszego zachodniego sąsiada jest to ostatnia deska ratunku – pakiet zasiłków wypłacanych dla bezrobotnych, którzy przez długi czas nie mogli znaleźć dla siebie zatrudnienia.

Otrzymać go mogą wszyscy ci, którzy trafiają na bezrobocie bez oszczędności, lub pracują, ale mają za małe dochody. Wtedy państwo dopłaca brakująca część sumy potrzebną by osiągnąć minimum socjalne.)

20% więcej niezadowolonych pracowników niż w innych firmach

Gazeta „Die Zeit” zamieszcza cytaty ze zleconej przez sieć H&M ankiety przeprowadzonej wśród swoich pracowników w niemieckich filiach. Według niej tylko 42% zatrudnionych zgadza się ze zdaniem treści:” To miejsce pracy nie wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne ani stan emocji”.

W przypadku innych firm, które zleciły przeprowadzenie tego typu ankiet, z takim zdaniem zgodziło się podobno przeciętnie 62% pracowników. H&M przekazała gazecie „Die Zeit” dodatkową informację, że w celu poprawy sytuacji zaczęto prace między innymi z Kasą Chorych.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama