Pięć uzależnień bardziej niebezpiecznych niż palenie

Reklama

ndz., 11/12/2017 - 19:43 -- koscielniakk

Według brytyjskich naukowców, świadomość szkodliwości palenia jest na świecie coraz większa, ale współczesne czasy charakteryzują się szeregiem innych zachowań, które stopniowo wypierają palenie ze szczytu „zabójczej listy”.

 

Oto pięć typów nawyków, które według brytyjskich badaczy są bardziej zabójcze niż palenie.

Samotność

Nowe badania pokazują, że izolacja społeczna jest tak samo szkodliwa dla zdrowia, jak inne zachowania z górnej półki "zabójczej listy”, pisze Independent. Sieci społecznościowe i coraz rzadsze rozmowy na żywo z przyjaciółmi i kolegami doprowadziły do tego, że samotność urosła do rozmiarów epidemii. Profesor psychologii Brigham Young University Julianne Holt-Lunstad mówi, że samotność ma taki wpływ na skrócenie długości życia, jak wypalanie 15 papierosów dziennie.

Siedzenie

Jak wykazały badania przeprowadzone w 2014 roku, brak ruchu w ciągu dnia zwiększa ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworu. Każde dwie godziny spędzone na siedzeniu zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka endometrium i raka płuc, niezależnie od ćwiczeń fizycznych wykonywanych w ciągu dnia. Nawet przy regularnych ćwiczeniach, ponad ośmiogodzinne siedzenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych.

Brak snu

Amerykańscy naukowcy ustalili, że od 50 do 70 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na zaburzenia snu. Niedostateczna ilość snu, ostrzegał 2015 roku prof. Valerij Gafarov ze Światowej Organizacji Zdrowia, w równym stopniu zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca co palenie.

Solarium

Chociaż solarium uważane jest za jedną z form bezpiecznego opalania, może być tak samo niebezpieczne dla organizmu, jak palenie tytoniu. Dermatolodzy jeszcze w 2014 roku udowodnili, że częste korzystanie z solarium wywołuje więcej przypadków raka skóry, niż palenie raka płuc.

Niezdrowa dieta

Słodka i przetworzona żywność bogata w nasycone kwasy tłuszczowe wpływa na rozwój potencjalnie śmiertelnych chorób tak, jak palenie. W roku 2016 naukowcy zajmujący się badaniem śmiertelnych przypadków będących skutkiem złego odżywiania doszli do wniosku, że poziom śmiertelności przekroczył w tym przypadku poziom zgonów spowodowanych przez alkohol, narkotyki i tytoń.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Independent

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama