Podstawy dekoracji poszczególnych pomieszczeń

Reklama

pon., 06/27/2022 - 12:46 -- MagdalenaL

Możesz wybrać jeden uniwersalny styl dekoracji dla całego domu jednak niezależnie od tego każdy pokój ma swój własny cel i styl. Jak pokój jest używany i przez kogo, powinno być brane pod uwagę podczas aranżacji każdego pomieszczenia i wyboru materiałów, akcesoriów i elementów.  

Zastanów się co będzie potrzebne w każdym pokoju i poszukaj artykułów na ten temat. Wystrój domu powinien odzwierciedlać Twój osobisty gust i zainteresowania, ale musi także uwzględniać szczególną funkcję tych pomieszczeń.  

1. Salon 

Pokoje dzienne mogą pełnić wiele funkcji, od formalnego salonu używanego do witania gości po przestrzeń, w której cała rodzina gromadzi się, aby uczyć się, bawić, spotykać i grać. W nowoczesnych domach pokój dzienny jest często jednym „wielkim pokojem” sąsiadującym z kuchnią i jadalnią.  

Jedną z pierwszych kwestii jest wybór centralnego punktu w salonie, a zwłaszcza miejsca, w którym chcesz stworzyć przestrzeń do rozmowy. Podczas podejmowania decyzji i ustawiania mebli należy pamiętać o tym aspekcie. Tylko wtedy możesz planować szczegóły oświetlenia, by następnie zabrać się za wybieranie dywanów, obrazów czy innych dodatków. 

2. Sypialnia  

W sypialni spędzasz jedną trzecią swojego życia, dlatego warto dokładnie przemyśleć jak sprawić, by było to komfortowe miejsce do odpoczynku. Zacznij od wyboru łóżka i innych mebli do sypialni. Chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze w innych obszarach, zakup dobrej jakości materaca i poduszek jest zawsze dobrą inwestycją.  

Wybór koloru ma również wielkie znaczenie. Wybierz jaśniejszy odcień, jeśli jesteś rannym ptaszkiem lub ciemniejszy kolor, jeśli wstajesz później. Oświetlenie w sypialni jest ważne dla stworzenia odpowiedniego nastroju, ale także, by móc swobodnie ubierać się czy czytać. 

Jeśli nie masz dużo miejsca poszukaj ciekawych pomysłów na udekorowanie małej sypialni. Sypialnie dla gości także wymagają odpowiedniego wystroju.  

3. Pokój dziecięcy 

Dekorując pokoje dziecięce nadal często używa się stereotypów przypisanych chłopcom i dziewczynkom, choć obecnie rodzice są coraz bardziej wyczuleni na to, by sypialnie dziecięce były neutralne pod względem płci.  

Pokoik dla niemowlęcia wymaga indywidualnego wystroju, zwłaszcza w przypadku młodych rodzin, gdzie budżet może być istotnym czynnikiem.  

4. Łazienka 

Czy chcesz zamienić swoją dużą łazienkę w eleganckie spa? W takim razie przejrzyj pomysły o aranżacji łazienek, w tym o tym, jak nadać pomieszczeniu delikatny i wyrafinowany charakter oraz jak dobrać szafki, płytki, zlewy, lustra, oświetlenie i inne dodatki. W małych łazienkach wyzwaniem jest dekoracja, która sprawiłaby, iż wyglądałyby na większe.  

Jeśli nowa łazienka wymaga gruntownej przebudowy poszukaj wskazówek na temat współpracy z wykonawcami. Innymi kluczowymi decyzjami będzie wybór kolorów oraz dobór odpowiedniej półki i zlewu do łazienki.  

5. Kuchnia 

Kuchnia może być drogim pomieszczeniem do przebudowy, dlatego warto dokładnie zaplanować taki projekt. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowity remont istnieje wiele budżetowych rozwiązań, które możesz rozważyć – w tym gruntowne czyszczenie, zmiana koloru, dodanie opraw oświetleniowych, wymiana okuć meblowych, dodanie nowych akcesoriów oraz wymiana zlewu i baterii.  

Ostatecznie proste wybory dekoracyjne same w sobie mogą sprawić, że kuchnia będzie wyglądała jak nowa. Takie zmiany są niezbędne w każdym projekcie przebudowy lub odmiany wnętrza kuchni. 

6. Jadalnia  

Stół w jadalni jest centralnym punktem pomieszczenia, dlatego jego wybór i umiejscowienie mają kluczowe znaczenie dla wystroju. Wybór odpowiednich mebli może być szczególnie ważny w przypadku małej jadalni. Inne ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę to krzesła i żyrandol – pomagają one określić Twój styl i zapewnić przyjemną atmosferę podczas posiłków.  

Na koniec należy zwrócić uwagę na zasłony, firanki i zastawę stołową.  

7. Przedpokój  

Przedpokój powinien być przyjaznym miejscem, które nadaje charakter reszcie mieszkania. Należy jednak pamiętać o wielu praktycznych kwestiach podczas projektowania i dekorowania go. Podłogi, przechowywanie i armatura to ważne elementy przy projektowaniu przedpokoju. 

8. Domowe biuro  

Będziesz potrzebować innych rzeczy, jeśli zamierzasz spotykać się z klientami w swoim biurze domowym i wykorzystywać tę przestrzeń do celów zawodowych. Nawet jeśli jest to tylko miejsce do prowadzenia rodzinnych interesów istnieją konkretne porady dotyczące planowania i dekorowania domowego biura. Jeśli budżet jest istotnym czynnikiem, poszukaj oszczędniejszych rozwiązań. 

Autor: 
Aphrochic / Tłum. Paula Dąbek
Polub Plportal.pl:

Reklama