8 sposobów na stworzenie domu przyjaznego dla kotów

Reklama

pt., 02/19/2021 - 23:59 -- MagdalenaL

Koty są wrażliwymi zwierzętami. Wystarczy zaburzenie harmonii ich terytorium lub urządzenie domu w nieodpowiedni sposób, byś miał na sumieniu nieszczęśliwego futrzaka. Przedstawiamy kilka kluczowych porad jak sprawić, by twój mruczek był zadowolony, przez zastosowanie kociego ‘feng shui’.

 

1. Miska z wodą
Pijące koty są płochliwe – upewnij się więc, że miska z wodą nie znajduje się blisko wejść, kątów, czy często używanych części domu. Wskazane jest również postawienie jej daleko od kuwety oraz miski z jedzeniem. Jeśli masz więcej niż jednego kota, powinieneś mieć oddzielną miskę z wodą dla każdego oraz jedną dodatkową. Należy umieścić je daleko od siebie, aby uniknąć współzawodnictwa i napięcia między zwierzętami.

2. Miska z jedzeniem
Miska z jedzeniem również powinna zostać umieszczona daleko od wejść, kuwety i miski z wodą. Ponownie, jeśli masz więcej niż jednego kota, przeznacz oddzielne naczynie dla każdego, zapewnij jedno dodatkowe oraz rozstaw je w większej odległości.

3. Drapak
Najlepsze miejsca na drapak znajdują się blisko wejść i miejsc spania zwierząt – dzięki takiej aranżacji możemy uniknąć drapania mebli. Upewnij się również, że jest on wystarczająco wysoki, by twój mruczek mógł się na nim w pełni rozciągnąć. Jeśli nie chce on korzystać z wyznaczonego miejsca na drapanie, warto wypróbować drapak horyzontalny – nie wszystkie koty interesują się pionowymi!

4. Kuweta
Jeśli zależy nam na stworzeniu domu przyjaznego dla kotów, lokalizacja kuwety jest niezwykle istotna. Możliwe, że twój kot załatwia się w złym miejscu właśnie przez złe umiejscowienie, wielkość lub nieodpowiedni żwirek. Kocia toaleta powinna zapewniać prywatność. Najlepiej sprawdzi się ciche, rzadko odwiedzane miejsce.
Zwierzęta te nie lubią jeść w miejscach, w których się załatwiają – upewnij się więc, że kuweta stoi wystarczająco daleko od miski z jedzeniem. Kot załatwiający swoje potrzeby czuje się szczególnie podatny na zagrożenia, dlatego też należy unikać stawiania kuwety w ciasnych miejscach, takich jak szafki czy wąskie przestrzenie. Twój zwierzęcy przyjaciel nie powinien odnieść wrażenia, że znalazł się w pułapce – zniechęci go to do wracania tam.

5. Miejsce wypoczynku
Koty lubią spać w wielu różnych miejscach i często je zmieniają. Zapewnij im jak najwięcej punktów wypoczynku z dala od otwartych, często używanych przestrzeni. Po obudzeniu się zwierzęta te lubią ostrzyć pazury. Dobrym pomysłem będzie ustawienie drapaka w okolicy.

6. Schronienie
Zapewnienie zwierzęciu kryjówek lub możliwości wspięcia się wysoko pomoże im w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami w domu. Koty uwielbiają przesiadywać wysoko, z dala od siebie, w miejscach, w których czują się bezpiecznie. Dzięki temu mogą wypocząć bez zakłóceń. Udostępnij swojemu mruczkowi ciche i komfortowe miejsca, do których mógłby się udać – na przykład na szafce lub pod łóżkiem. Pamiętaj, że nie spodoba mu się przeszkadzanie czy zaczepianie go, kiedy korzysta ze swojej kryjówki.

7. Miejsce do zabaw
Znudzony kot nie tylko jest nieszczęśliwy, ale też może zacząć przejawiać niszczycielskie zachowania. Żeby temu zapobiec, zagwarantuj mu miejsce do zabaw w twoim domu. Jego strefa rozrywki nie powinna znajdować się w pobliżu wejść lub drapaka. Dobrym pomysłem będzie regularne wprowadzenie nowych zabawek i zmienianie ich raz na jakiś czas – dzięki temu twój mały towarzysz będzie mieć więcej przyjemności z korzystania z nich.

8. Dyfuzery Feliway
Faliway podłącza się do gniazdka w pokoju, w którym twój zwierzak spędza najwięcej czasu, lub tam, gdzie występują problemy z drapaniem mebli czy znakowaniem terenu moczem. Relaksujące substancje z dyfuzora przenoszone są przez powietrze, unikaj więc gniazdek znajdujących się za meblami i pod nimi.

Autor: 
Tłumaczenie: Martyna Sidoruk
Źródło: 

Medium.com

Polub Plportal.pl:

Reklama