Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Reklama

czw., 03/21/2019 - 19:22 -- Anonim (niezweryfikowany)

Moda na styl skandynawski trwa w najlepsze. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nurtów w stylizacji wnętrz. Łączy w sobie minimalizm, estetykę oraz dbałość o ekologię. Przeczytaj, jak zaaranżować salon w stylu wywodzącym się z Europy Północnej.

Salon wizytówką domu

Salon jest wizytówką domu, najokazalszym pomieszczeniem usytuowanym zazwyczaj w centralnej części mieszkania. Cechuje się bogatym wystrojem architektonicznym. Służy do przyjmowania gości, odbywania uroczystości w kręgu rodziny i przyjaciół. To w nim najczęściej spędzamy czas oraz odpoczywamy. Pierwszy salony budowano w pałacach barokowych. Z czasem rozpowszechniły się w mieszkaniach zamożnych XIX-wiecznych mieszczan.

Pomieszczenie to powinno być urządzone w sposób gustowny i funkcjonalny. Przy jego aranżacji można inspirować się rozmaitymi stylami wystroju salonów lub skorzystać z porad dekoratora wnętrz.

Polskie wnętrza podbija ostatnio skandynawski styl . Zachwyca m.in. prostotą i funkcjonalnym podejściem do przestrzeni życiowej. Poznaj, czym jeszcze urzeka ten styl.

 

Kwintesencja stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to obecnie jeden z najbardziej popularnych nurtów w aranżacji wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Europy Północnej. Zapoczątkował go artysta Carl Larsson, który był szwedzkim malarzem i architektem wnętrz, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Jego obrazy pełne bieli, przedstawiające życie Skandynawów oraz wystrój ich domów, zainspirowały mieszkańców Europy Północnej do aranżacji przestrzeni w jasnych barwach.

Z kolei, nagroda Lunning Prize dla najlepszych skandynawskim projektantów wnętrz, spopularyzowała nurt skandynawski na całą Europę.

Styl ten cechuje się prostotą, funkcjonalnością wnętrz oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wystrój jest minimalistyczny. Za pomocą jasnej kolorystyki ścian, powstaje wrażenie wizualnego powiększenia przestrzeni. Dominuje kolor biały, ecru, szary. Wykorzystywane są także odcienie m.in. błękitu.

Skandynawski styl cechuje ograniczona ilość mebli oraz odsłonięte okna. Nurt ten kładzie nacisk na naturalność i troskę o środowisko. Przejawia się to takimi akcentami jak np. tkaniny z naturalnych materiałów. Łączy w sobie różne style, m.in. styl vintage czy industrialny.

 

Salonowa bezpretensjonalność

Styl skandynawski pasuje do każdego wnętrza. Nie ma więc znaczenia czy pomieszczenie jest małe czy duże. Salon w takim stylu jest jasny, a zarazem minimalistyczny i przytulny. Słowem bezpretensjonalny. Dominuje w nim biel, która optycznie powiększa wnętrza. Bieli mogą towarzyszyć też chłodne błękity, odcienie szarości, ecru, beże, pastelowy róż, a nawet kolor wrzosowy. W oknach nie wiesza się firanek, zasłon czy rolet. Skandynawowie preferują bowiem rozjaśnione wnętrza i dużo światła wpadającego do pomieszczeń. W stylu tym ważną rolę odgrywają rośliny, które umieszcza się w szklanych lub ceramicznych wazonach. Salonowe meble powinny być proste, nawiązujące do natury. Wykonane z brzozy, sosny lub jesionu. Nieepatujące luksusem, będące za to ukłonem w stronę ekologii. Przez wielu Skandynawów meble robione są metodą handmade. Z kolei, naturalne tkaniny wykonane z lnu lub wełny, jutowe dywany, futrzane poduszki, dodają wnętrzu przytulności. Do tego eklektyczne dodatki np. industrialna lampa czy zegar w stylu vintage dopełniają wnętrzarski styl z Europy Północnej. Obowiązkowo, drewniana, biała podłoga z szerokich desek lub dużej klepki powinna zdobić pomieszczenie. W salonie powinien znaleźć się też kominek lub piec kaflowy.

Autor: 
Monika Szymańska
Polub Plportal.pl:

Reklama