Jak z pomysłem urządzić kuchnię? Styl angielski

Reklama

wt., 03/26/2019 - 18:23 -- Anonim (niezweryfikowany)

Kuchnia w stylu angielskim to połączenie komfortu i elegancji. Tak urządzone wnętrze to ukłon w stronę tradycji z akcentami romantycznymi. Jest doskonałym wyborem dla tych, co cenią klasyczną kuchnię z elementami vintage.

Komfort i elegancja

Styl angielski ma swoje korzenie w epoce wiktoriańskiej. Ciężkie meble, zdobione boazerie oraz wysokie listwy przypodłogowe cechowały wystroje zamków i pałaców w Wielkiej Brytanii. Kuchnia angielska jest stylowa, a zarazem przytulna. Dominują w niej drewniane, jasne meble z przeszkleniami, otwartymi półkami oraz ozdobnymi frontami. Do tego dodatki w kwiaty, które subtelnie zdobią wnętrze i nadają wrażenie ciepła oraz sielskiego, domowego klimatu. Komfort i elegancja to najważniejsze cechy tego stylu.

 

Kuchnia z angielską duszą

Wizytówką stylu angielskiego jest pastelowa kolorystyka: od antycznych bieli, ecru, żółcieni, jasnych szarości po inne pastelowe kolory. Ale można też zaaranżować wnętrze w innej kolorystyce, np. z ciemnym drewnem. Ściany są zazwyczaj w białym kolorze. Nad zlewem umieszcza się małe kafelki. W kuchni angielskiej na pierwszy plan wysuwają się eleganckie, drewniane meble o ponadczasowym stylu. Meble są funkcjonalne, zawierają przeszklenia, rozmaite schowki, przegródki, ażurowe elementy, mosiężne gałki oraz stylowe okucia. Ustawione są w jeden, spójny ciąg. Na półkach wyeksponowane są porcelanowe bibeloty, puszki oraz pojemniki. Kuchenne blaty wykonane są drewna lub kamienia. Styl ten dopełnia rzeźbiony okap, który może też pełnić funkcje półki.

Obowiązkowym elementem kuchni angielskiej jest wyspa, która służy jako blat roboczy. Ponadto wyposażona w szuflady i szafki ze wszystkich stron, z powodzeniem może spełniać się jako mini spiżarnia. Do tego drewniany stół i krzesła w kolorystyce zbliżonej do wystroju wnętrza.

Jeśli chodzi o dodatki, to motywy kwiatowe są stałym elementem dekoracji. Kwiaty pojawiają się na obrusach, zasłonkach, porcelanie, tekstyliach kuchennych, a nawet na kafelkach. Ze wzorów można także wykorzystać kratę. Na uwagę zasługują też dekoracje np. zegar w stylu retro czy zabytkowa kryształowa cukiernica.

Kuchenne podłogi najczęściej wykonane są z drewna i łupku. Tańszą alternatywą naturalnego łupku są podłogi winylowe.

Autor: 
Monika Szymańska
Polub Plportal.pl:

Reklama