Kotoodporny ogród

Reklama

czw., 08/26/2021 - 23:04 -- MagdalenaL

Zrób to sam

Kiedy pan Böhm otrzymał ofertę przystosowania swojego ogrodu do potrzeb kotów, był zszokowany wysokimi cenami. Böhm zdecydował wziąć to we własne ręce i zbudować ogrodzenie samemu. Kosztowało go to wprawdzie trochę czasu, ale zaoszczędziło mu dużo pieniędzy. W tym artykule przeczytasz wszystko o: kotoodpornym ogrodzie.

Potrzebne materiały

Pozwolenie swoim dwóm pięknym tureckim vanom jedynie wędrować po balkonie wydawało się panu Böhmowi niewystarczające i dlatego chciał mieć w swoim ogrodzie ogrodzenie, które byłoby bezpieczne dla kotów. Psy musiały być trzymane na zewnątrz, koty musiały być trzymane w domu. Ale ogromnie zszokowała go niebotyczna cena materiałów i montażu. Postanowił więc zbudować ogrodzenie samodzielnie, co okazało się ponad połowę tańsze. W sklepie budowlanym zaopatrzył się w niezbędne materiały:

  • Ogrodzenie walcowane o wysokości 2 metrów i długości 25 metrów
  • 2 furtki w zestawie
  • Wystarczająco dużo słupków ogrodzeniowych
  • Płyty z pleksi wysokie na 50 cm
  • Rury drenażowe
  • Cement
  • Drut naciągowy i napinacze

Przyczepą sąsiadów przywiózł materiały do domu i rozpoczął przygotowania

Tak ustawia się ogrodzenie

Pan Böhm wyznaczył drutem przebieg ogrodzenia i wykopał co trzy metry dołki głębokie na 60 centymetrów i dodatkowe na furtki. Za każdym razem wkładał tam rurę drenażową, wypełniał ją gotowym cementem i stawiał tam prostopadle słupek ogrodzeniowy (używając poziomicy!). Cement musiał schnąć kilka dni, po czym przyszła kolej na belki poprzeczne, które również zakotwił w gruncie przy pomocy cementu, bez rury, ale z odlanym blokiem cementu jako zbrojeniem. Po kilku dniach mógł już rozwinąć ogrodzenie i przymocować je drutem do słupków. Pan Böhm umieścił furtki w pustych miejscach i zabezpieczył całość drutami naciągowymi, które zostały zaciągnięte przy pomocy napinaczy.

Kropka nad i

Na koniec przyszedł czas na mocowanie płyt z pleksi – na górze, po wewnętrznej stronie ogrodzenia, żeby zapobiec ucieczce kotów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zwierzęta z ponadprzeciętną zdolnością do wspinania i skakania mogłyby pokonać ogrodzenie. Wysokie na 50 cm i grube na 2 do 4 mm płyty musiały zostać nawiercone w kilku miejscach i przytwierdzone drutem do ogrodzenia. I kotoodporne ogrodzenie było gotowe. Dwa koty mogły wreszcie przez okno w piwnicy wejść do swojego nowego królestwa, które natychmiast stało się ich ulubionym miejscem. Nie licząc ogromu zaoszczędzonych pieniędzy, budowa ogrodzonego wybiegu dla kotów zajęła panu Böhmowi około 100 godzin pracy.

Autor: 
tłum. Maria Stengert
Polub Plportal.pl:

Reklama