Ogrodnictwo - na przełomie kwietnia i maja zasadź na balkonie lub w ogrodzie cebulki kwiatów letnich

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:49 -- MagdalenaL

Czy w doniczkach, czy bezpośrednio w ziemi, jeśli są zasadzone wystarczająco głęboko, przetrwają wiele lat.

Wydajne cebulki kwiatów letnich i jesiennych od pewnego czasu powracają do łask po dwudziestu latach zapomnienia. Zasadź je na balkonie, jak i w ogrodzie.

Cebulki kwiatów w naszych wspomnieniach z dzieciństwa

Przypomnij sobie – kiedyś rozsiane były po całych ogrodach naszych dziadków. Wysokie mieczyki wzdłuż ścian lub ogrodzeń. Ogromne kwiaty dalii kaktusowej, które kończyły w kolorowych bukietach na rodzinnym stole, albo imponujące kwiatostany białych kalii. Przeżywają swój wielki powrót, ponieważ nie wymagają wiele uwagi – rosną i kwitną „prawie” bez opieki.

Oto kilka nazw wydajnych roślin cebulowych

Dalie pomponiaste albo kaktusowe, begonie bulwiaste, frezje, pacioreczniki, kalie białe lub kolorowe, lilie o odurzającym zapachu, jesienne cyklameny lub zimowity dostępne są w sklepach ogrodniczych lub w sprzedaży wysyłkowej.

Im większa cebulka, tym głębiej musi być zasadzona

A oto jak sadzić cebulki: jeśli ma 3 centymetry wysokości, zakop ją na głębokości 3 cm. Jeśli ma 10 cm, zakop ją na głębokości 10 cm i tak dalej... Jeśli sadzisz w doniczce, znajdź taką, która będzie wystarczająco głęboka. Uwzględnij także odpowiednie odległości sadzenia. Jeśli będą zbyt ściśnięte, niektóre z nich zwyczajnie się uduszą.

Marznące cebulki muszą być sadzone w pełnym słońcu i na znacznej głębokości

Bulwy dalii lub cebulki pacioreczników lub kalii, szczególnie te duże, najwrażliwsze na mróz, naprawdę muszą być sadzone głęboko i przede wszystkim umieszczone w pełnym słońcu. Jeszcze lepiej, jeśli ściana chroni je przed wiatrem. Jeśli istnieje ryzyko majowych przymrozków, umieść je pod przejrzystym kloszem lub okryj kapturem ochronnym na kilka tygodni. Uważaj także na ślimaki, które mogą urządzić sobie ucztę z młodych pędów i schrupać je w jedną noc.

Oto sławne zimowity

Użyźnij ziemię, by rośliny lepiej rosły

Te cebulki będą musiały wytężyć wszystkie siły, by urosnąć i móc zakwitnąć po 3-4 miesiącach. Jeśli gleba będzie uboga, kwiaty też takie będą! Rośliny są dokładnie takie same jak my – jeśli są źle odżywiane, stają się słabe i mają nietęgie miny. Zostawiam to wam do przemyślenia.

Najwyższe cebulki przy ścianie lub siatce

Olbrzymy można wesprzeć o podpórkę, delikatnie przywiązać do ogrodzenia z siatki lub otoczyć sznurkiem lub rafią naturalną, aby pozostały proste. Uważaj, aby nie zawiązać węzłów zbyt mocno i nie zdusić łodyg. Można też samemu zbudować podpórki, zaginając w półkola końce żelaznych prętów, aby wszystkie łodygi/kwiaty trzymały się razem. Pręty szybko znikną pod masą liści, szczególnie w przypadku dalii.

„Wszystkie cebulki zostawiam przez całą zimę w ziemi, ale pod co najmniej 30 centymetrową warstwą opadłych liści, przytrzymywane przez ochronną osłonę zimową.” – Sophie Bernard

Autor: 
Sophie Bernard / Tłumaczenie: Zuzanna Duda
Polub Plportal.pl:

Reklama