Żywność niebezpieczna dla kotów

Reklama

pon., 08/30/2021 - 09:31 -- MagdalenaL

Zwracaj uwagę, co je i pije twój kot! (zdj.  chalabala / stock.adobe.com)

Zoolog i badacz zwierzęcych zachowań Paul Leyhausen ustalił już, że koty jedzą nie tylko to, co jest dla nich dobre. Dlatego bardzo ważnym jest, żeby właściciel dokładnie wiedział, jakie jedzenie może być szkodliwe dla jego kota. Pokarmy, które nam, ludziom, przynoszą korzyści, mogą być bardzo szkodliwe dla kotów.

Poniższa lista nie jest pełna.

Czego nie wolno jeść twojemu kotu?

Do żywności niebezpiecznej dla kotów zalicza się:

 • Alkohol: logicznym jest, że kotom nie wolno pić alkoholu. Alkohol może powodować u kotów uszkodzenie wątroby i mózgu. Niewielka ilość dla ludzi, mianowicie łyżka stołowa, jest wystarczająca, żeby wywołać śpiączkę u kota. Tylko trochę alkoholu może być dla kota nawet śmiertelne.
 • Rolmops: może wydawać się, że rolmops jest czymś dobrym dla twojego kota, ale zdecydowanie odradza się dawanie kotu nawet kawałka. Wysoka zawartość soli szkodzi trawieniu twojego kota.
 • Czekolada: tak jak dla psów, czekolada jest również toksyczna dla kotów ze względu na składnik - teobrominę. Substancja znajduje się w każdym rodzaju czekolady. Występuje w szczególnie wysokich stężeniach w gorzkiej czekoladzie i czystym kakao, ponieważ używa się ich między innymi do wypieków czy do mleka czekoladowego. Jeśli kot zje czekoladę, ma to fatalne skutki. Prowadzi to do zaburzeń rytmu serca, drgawek i skurczy. Im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym niebezpieczna jest jej konsumpcja dla kota. Na szczęście koty, w przeciwieństwie do psów, raczej nie wykazują większego zainteresowania czekoladą. Jednak lepiej zadbać o to, by kot nie miał dostępu do czekolady, by uniknąć zatrucia.
 • Surowa wieprzowina: spożywanie surowej wieprzowiny niesie ze sobą ryzyko choroby Aujeszkiego. Choroba ta charakteryzuje się objawami neurologicznymi i często skutkuje śmiercią. Kot staje się niespokojny i zmęczony, dużo miałczy i traci dużo śliny z powodu gwałtownego przełykania. W zaawansowanym stadium dochodzi do zaburzeń koordynacji i paraliżu.
 • Surowe mięso drobiowe: nawet jeśli koty uwielbiają drób, nie wolno im go tak po prostu jeść, ponieważ istnieje wiele zagrożeń, takich jak zakażenie salmonellą.
 • Kości: kości mogą zawierać odłamki, które mogą uszkodzić dziąsła kota, utknąć w gardle lub uszkodzić ściankę jelita.


Grafika:  Светлана Валуйская / stock.adobe.com

Warzywa niebezpieczne dla kotów:

 • Awokado: także awokado jest produktem niebezpiecznym dla kota. W dzisiejszych czasach można je znaleźć w każdym supermarkecie. Wielu ludzi uważa, że są smaczne, ale kotom mogą szkodzić. Substancja persyna, która występuje w awokado, prowadzi u kotów do niewydolności oddechowej, obrzęku i uszkodzenia mięśnia sercowego.
 • Pomidor i bakłażan: tego rodzaju warzywa zawierają atropinę, która powoduje u kotów zaburzenia rytmu serca.
 • Rośliny strączkowe i kapusta: także te warzywa są niebezpieczne dla kota. Są ciężkostrawne, a dla kota mogą być wręcz niemożliwe do strawienia i prowadzić do wzdęć lub biegunki. Ponadto znane są przypadki zgonów po zjedzeniu tych warzyw.
 • Cebula: cebula jest toksyczna dla kota w każdej formie: surowa, gotowana, suszona lub w proszku. Powodem tego są związki siarki. Spożywanie cebuli w jakiejkolwiek postaci może zatem powodować wymioty, biegunkę, podrażnienie błon śluzowych, a nawet niedokrwistość (anemię) u kota. Niewielka ilość może wystarczyć, aby negatywnie wpłynąć na morfologię krwi kota i zagrozić jego zdrowiu.
 • Czosnek: także czosnek jest niebezpieczny dla kota. Do tej kategorii zalicza się m.in. czosnek pospolity czy szczypiorek. Szczególnie szczypiorek często występuje w ogrodach, na balkonach i w kuchni. Jeśli twój kot go połknie, istnieje niebezpieczeństwo zatrucia.
 • Mleko: koty naturalnie nie mają zdolności trawienia laktozy, więc nie wolno im wcale pić mleka, mimo że regularnie mówi się, że koty na farmach regularnie piją mleko bez (pozornie) szkodliwych skutków.


Grafika: Africa Studio / stock.adobe.com

Może nie jest to jedzenie, ale wciąż są bardzo niebezpieczne dla kota: granulki na ślimaki.

Granulki na ślimaki są pestycydem przeciwko ślimakom. Długie ziarna można rozrzucać zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniach. Są również znane jako moluskocydy. Granulki na ślimaki mogą zawierać truciznę metaldehyd. Trzeba się więc upewnić, że żadne ziarenko nie trafi w pobliże karmy.

Jeśli twój kot ma objawy takie jak wymioty, problemy z równowagą albo wzmożona produkcja śliny, musisz udać się prosto do weterynarza. Może on wtedy jak najszybciej zająć się kotem, żeby go uratować.

Dla dzieci i ssaków jedzenie substancji chemicznych może być szczególnie śmiertelne! Ludzie posiadający dzieci lub zwierzęta domowe nie mogą więc absolutnie rozrzucać w ogrodzie granulek na ślimaki! Dotyczy to również sytuacji, gdy sąsiedzi mają koty, które przychodzą do twojego ogrodu. Szukaj alternatyw przyjaznych środowisku i zwierzętom! Tak jest lepiej dla dzieci, kotów i środowiska.

 

Autor: 
Tłumaczyła: Maria Stengert
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama