Dzieci zaczynają rozumieć żarty od 1 miesiąca życia a ich poczucie humoru zmienia się wraz z wiekiem

Reklama

śr., 11/24/2021 - 01:02 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixabay

Grupa naukowców odkryła, że ​​dzieci zaczynają rozumieć humor po miesiącu od urodzenia, a wraz z wiekiem żarty które dzieci lubią, zmieniają się. Według naukowców w przyszłości za pomocą humoru będzie można określić ogólny poziom rozwoju dzieci.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Behavior Research Methods”, informuje University of Bristol.

Brytyjscy naukowcy stworzyli kwestionariusz składający się z 20 pytań. Poprosili rodziców 671 dzieci w wieku od 0 do 47 miesięcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady, aby opowiedzieli o tym, jak u ich dzieci rozwija się poczucie humoru.

Okazało się, że najwcześniejszy wiek, w którym dzieci rozumieją humor, to miesiąc. Jednak średnio 50 proc. dzieci zaczęło rozumieć humor po 2 miesiącach, a pozostałe 50 proc. po 11 miesiącach.

W sumie badacze zidentyfikowali 21 rodzajów humoru u dzieci. Tak więc dzieci poniżej pierwszego roku życia doceniały fizyczne, wizualne i słuchowe formy humoru: na przykład łaskotanie, zabawne miny, śmieszne dźwięki, zakrywanie oczu rękami i tak dalej.

Jednolatki doceniały kilka rodzajów humoru, które wymagały reakcji innych. Na przykład dokuczanie, straszenie. Jednolatki lubiły też naśladować, na przykład zwierzę.

Dzieci od 2 roku życia doceniały humor związany z wymową słów. Tak, bawiło ich powtarzanie niezrozumiałych słów, zastępowanie pojęć – na przykład śmieją się, gdy mówią, że psy muczą jak krowy.

Dzieci w tym wieku wykazują również agresję, wyśmiewanie się z innych lub popychanie kogoś w celu zabawy.

W wieku trzech lat dzieci lubią bawić się zasadami społecznymi. Oznacza to, że lubią powtarzać nieprzyzwoite słowa, aby być śmiesznym. W tym wieku dzieci zaczynają rozumieć kalambur słów.

Badania pokazują, że humor to złożony proces, który rozwija się w ciągu pierwszych czterech lat życia. Główna autorka badania, Dr Elena Hoicka, mówi, że za pomocą humoru naukowcy będą mogli określić poziom rozwoju dzieci. Wymaga to jednak dalszych badań, aby dokładnie zrozumieć, jak rozwija się poczucie humoru.

Źródła:

https://hromadske.ua/posts/diti-pochinayut-rozumiti-zharti-z-1-misyacya-a-yihnye-pochuttya-gumoru-zminyuyetsya-z-vikom-doslidzhennya

https://link.springer.com/article/10.3758/s13428-021-01704-4

https://www.bristol.ac.uk/news/2021/november/humour-study.html

Autor: 
Eugenia Lutsenko / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Polub Plportal.pl:

Reklama