Naprawa odkurzacza to jeden ze sposobów, aby zacząć naprawiać zepsuty świat

Reklama

wt., 11/09/2021 - 01:20 -- MagdalenaL

Kyle Wiens, współzałożyciel i dyrektor generalny iFixit, twierdzi, że naprawianie zepsutego przedmiotu - zamiast wyrzucania go - może być pierwszym krokiem kształtującym umiejętność rozwiązywania problemów.

Po raz pierwszy odkryłam Kyle'a Wiensa, współzałożyciela i dyrektora generalnego iFixit, dzięki książce Things Come Apart: A Teardown Manual for Modern Living, książki pełnej zdjęć zdemontowanych przedmiotów.

Things Come Apart jest piękną książką, która powinna być na wystawie. Mój nieżyjący już mąż i ja trzymaliśmy ją na naszym stoliku kawowym po otrzymaniu jej w prezencie pod koniec 2016 roku.

Rozumiem bardziej niż bym chciała, że rzeczy się rozpadają. W latach, które upłynęły od śmierci mojego męża w 2017 roku, byliśmy świadkami kilku trudnych wydarzeń na świecie. Donald Trump sprawował urząd przez cztery lata, prezydenturę naznaczoną zamieszaniem, korupcją i walkami o prawdę. Zmiany klimatyczne stały się coraz bardziej niebezpiecznym zagrożeniem, o czym świadczą rekordowe pożary, powodzie i huragany. Ponadto, oczywiście, mamy do czynienia z globalną pandemią. Pięć lat temu nigdy nie słyszeliśmy o Covid-19. Teraz nie da się uniknąć tego tematu.

Niewątpliwie w ciągu ostatnich kilku lat można odnotować pozytywne wydarzenia, ale czasami trudniej jest je zidentyfikować. Najnowsza historia wydaje się być naznaczona podziałami, niepewnością i strachem.

Z tego powodu postanowiłam ponownie sięgnąć po Things Come Apart. Wertując urzekające zdjęcia obiektów w stanie ruiny, odkryłam, że książka zawiera również kilka esejów. Wkład Wiensa, Rewolucja naprawcza, dowodzi, że życie jest pełne problemów do rozwiązania, w tym naprawiania zepsutych przedmiotów.


 Kyle Wiens z iFixit napisał esej „Rewolucja naprawcza " do książki „Things Come Apart".

Czytając jego słowa, myślałam o zniszczonym stanie naszego świata. Rada Wiensa dotyczyła fizycznych przedmiotów, ale zastanawiałam się, czy można ją zastosować w szerszym kontekście - systemów i relacji wokół nas, które wydają się rozpadać.

Zadzwoniłam do niego. Oto, czego się dowiedziałam.

Wszystko w końcu się rozpadnie

Jako konsumentów często pociągają nas nowe, wymyślne przedmioty. Jednak Wiens ma tendencję do patrzenia na potencjalne zakupy z innej perspektywy. „Myślę, co może się z tym stać?", powiedział.

„Mam chyba trochę bardziej cyniczne podejście" - wyjaśnia Wiens. „Wszystko się zepsuje, bez względu na to, jak dobrze jest zbudowane".

Pogląd Wiensa współbrzmiał ze mną, jako osobą, która zmierzyła się z głębokim smutkiem. Wszystko jest nietrwałe - nasze życie i nasze rzeczy - i zaakceptowanie tej nietrwałości jest kluczem do odporności.

Psychologowie twierdzą, że uznanie tego, jak krucha jest egzystencja, prowadzi do objęcia teraźniejszości. Pozwala nam to być bardziej uważnym i lepiej doceniać obecną chwilę. Dotyczy to również naszych fizycznych rzeczy. Zdając sobie sprawę, że pewnego dnia się zepsują, jesteśmy bardziej skłonni traktować przedmioty z szacunkiem.

„Takie postępowanie ma znaczenie egzystencjalne dla tego, czym jest życie, prawda?", zastanawiał się Wiens. „Jeśli siła wszechświata popycha i rozrywa rzeczy na kawałki, to całe nasze życie - wszystko, co robimy - jest próbą dodania porządku, aby odwrócić entropię. Myślę, że jest to coś, co uznajemy za oczywiste".

Wszyscy powinniśmy czuć się upoważnieni do naprawiania rzeczy.

Na szczęście, kiedy przedmioty się psują, mamy możliwość je naprawić. Wielu z nas - w tym ja - zostało uwarunkowanych do wyrzucania naszych starych urządzeń, mebli czy sprzętu elektronicznego, gdy ulegną awarii. Wiens, wraz ze swoją firmą iFixit, chce to zmienić.


Kyle Wiens, współzałożyciel i dyrektor generalny internetowego serwisu naprawczego iFixit, pomaga ludziom pokonywać przeszkody, „jeden przedmiot po drugim”.

Internetowa społeczność naprawcza iFixit zajmuje się przywracaniem do życia zepsutych sprzętów. Strona może się pochwalić ogromną biblioteką podręczników naprawczych - na moment publikacji było tam prawie 77 000 darmowych podręczników dostępnych dla prawie 35 000 urządzeń. Użytkownicy mogą naprawić wszystko, począwszy od zepsutego tostera lub wadliwie działającej konsoli do gier, po rozwalony laptop lub samochód, który nie chce zapalić.

Decyzja o naprawieniu zepsutych przedmiotów zamiast ich wymiany jest kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, mówi Wiens. „Za każdym razem, gdy coś naprawiasz, odraczasz konieczność wyprodukowania kolejnego" - wyjaśnia.

Oczywiście, naprawa niektórych przedmiotów jest trudniejsza niż innych. Wielu producentów urządzeń takich jak smartfony, laptopy czy słuchawki bezprzewodowe coraz częściej projektuje produkty, które trudno jest naprawić bez specjalistycznego sprzętu lub dostępu do autoryzowanych serwisów. To nie tylko jest kosztowne dla konsumentów, ale także szkodliwe dla środowiska.

W ciągu ostatnich kilku lat narastały globalne wysiłki, znane jako ruch „prawo do naprawy", mające na celu skłonienie tych producentów do ułatwienia napraw i zwiększenia ich dostępności. Ostatnio ruch ten otrzymał duży impuls od prezydenta USA Joe Bidena.

Prezydent Joe Biden wydał w lipcu rozporządzenie dotyczące promowania konkurencji w amerykańskiej gospodarce, które zawiera zapis nakazujący Federalnej Komisji Handlu wydanie przepisów uniemożliwiających producentom nakładanie ograniczeń na naprawy wykonywane samodzielnie i niezależne warsztaty naprawcze.

Wiens jest podbudowany tym postępem. „Mówiliśmy o tym od dziesięcioleci" - powiedział. „Wreszcie widzimy, że zaczynamy zwracać na to uwagę".

Jak prawdziwy praktyczny facet, dodał: „Musimy tylko przekształcić to w namacalne działania".

Co możemy zrobić? Cokolwiek

Nigdy nie spodziewałam się, że otrzymam filozoficzną radę od kogoś najbardziej znanego z naprawiania zepsutych przedmiotów, ale jest wiele rzeczy, których nie mogłabym przewidzieć w czasach, w których żyjemy. Biorąc pod uwagę, jak bardzo zepsuty jest świat w ostatnim czasie, ktoś, kto zbudował swoją karierę na naprawianiu rzeczy, jest być może idealnym źródłem porad.

„Żyjemy teraz we fragmentarycznym, rozbitym społeczeństwie, a ludzie mają tendencję do wznoszenia ramion i mówienia, że nie możemy niczego rozwiązać" - powiedział Wiens.

On nie kupuje tego sposobu myślenia. Wiens mówi, że jednym z podejść do tego, by poczuć się bardziej zdolnym do rozwiązywania problemów, jest rozpoczęcie od „czegoś namacalnego i praktycznego w swoim życiu", jak na przykład zepsuty odkurzacz.

Jego firma ma obecnie przewodniki napraw 41 różnych marek odkurzaczy, pierwszego urządzenia, które Wiens pamięta, że naprawiał razem ze swoim majsterkowiczem dziadkiem. Dziś, z pomocą iFixit, użytkownicy mogą dowiedzieć się, jak wymienić przycisk zasilania na Bissell Pet Hair Eraser lub naprawić silnik Ryobi VC120.

To, co zdecydujesz się naprawić, nie jest tak ważne, jak sam akt naprawy. „Naprawdę uważamy, że naprawa ma możliwość zbliżenia ludzi i ustanowienia formy sukcesu, który może być modelowany gdzie indziej", powiedział Wiens.

Także to podejście niesie ze sobą korzyści dla zdrowia psychicznego. Naprawa obiektów materialnych wymaga zaabsorbowania tym zadaniem, znanym również jako „przepływ", który psychologowie łączą z poczuciem szczęścia. Podobnie, naukowcy odkryli, że robienie czegoś, co pomaga rozwiązać większy problem, np. przekazywanie datków na cele charytatywne, aktywuje regiony mózgu związane z więziami społecznymi, przyjemnością i zaufaniem.

Niezależnie od tego, czy chodzi o naprawę przedmiotów, czy o naprawę zepsutych systemów, najważniejsze jest, aby zacząć, mówi Wiens. „Ludzie są tak onieśmieleni (by próbować naprawiać rzeczy)", dodał. "Lecz gdy usuniesz pierwszą śrubkę i zaczniesz, odniesiesz sukces. Prawie wszystkie przeszkody są w twojej głowie, co sprawia, że boisz się zacząć".

 

Katie Hawkins-Gaar jest niezależną pisarką i zwolenniczką zdrowia psychicznego. Pisze cotygodniowy biuletyn o nazwie „My Sweet Dumb Brain”.

Autor: 
Katie Hawkins-Gaar / tłum. Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama