Zjadacz czasu: perfekcjonizm

Reklama

pt., 09/17/2021 - 23:42 -- MagdalenaL

Przyczyny perfekcjonizmu są różne. Rezultat jest jednak zawsze dla waszej codzienności jeden:

Nie wyrabiacie się ze swoimi zadaniami? Nie jesteście zadowoleni z siebie i z innych? Tracicie czas?

Poniżej pięć zaleceń do wcielenia w życie od razu:

  1. Wyznaczcie sobie konkretne reguły pracy

Przed opracowaniem zadania przemyślcie sobie dokładnie: co jest celem w tym zadaniu? Jaka jest maksymalna jakość i szybkość? Przykładem może być korespondencja: Przefaksujcie waszą odpowiedź w wersji oryginalnego listu. Szybkość ma w większości przypadków przewagę nad formą! W przypadku maili używajcie bezosobowego i giętkiego stylu, żeby od razu przejść do rzeczy. Stwórzcie wzorce odpowiedzi na najczęstsze rodzaje pytań, które uzupełnicie uprzejmym odręcznym zdaniem.

  1. Darujcie sobie precyzyjne wykończenia

Zadajcie sobie pytanie: czy naprawdę opłaca się tracić czas na najmniejsze dopracowanie? Ogólnie nie oceniajcie formy zbyt wysoko. W większości jest rzeczą drugorzędną, czy list jest idealnie usytuowany na stronie, albo czy informacja jest bez błędów. Także szlifowanie zwrotów językowych należy do formy.

  1. Po prostu zacznijcie

Perfekcjoniści mają tendencję do niepotrzebnych długich etapów planowania – ponieważ od razu chcą zadanie załatwić perfekcyjnie. Uwolnijcie się od tego wymogu. Nauczcie się opracowywać tekst za jednym pociągnięciem, któremu będą towarzyszyć tylko małe korekty.

  1. Nie oczekujcie od innych tego, czego oczekujecie od siebie

Bądźcie wspaniałomyślni wobec standardów jakości i metod pracy innych. Także tutaj obowiązuje zasada „dobrze zamiast perfekcyjnie”. To wystarczy, jeśli druga osoba dobrze wykona zadanie.

Zaakceptujcie to, jeśli ktoś wybierze inną drogę, żeby dojść do tego samego celu. Sprawdźcie starannie zarządzanie delegacjami: macie tendencję do wykonywania zadań z myślą „lepiej ja to zrobię”? Wydajcie szczegółowe wyjaśnienia tylko tam, gdzie są konieczne. W przeciwnym razie oduczycie pracowników myślenia – albo ich urazicie.

  1. Potraktujcie własne błędy jako szansę

Boicie się popełnić błąd? Trenujcie zasadę ludzi z sukcesem: Na błędach można się uczyć. I spoglądajcie zawsze na całokształt: Czymże jest błąd w stosunku do wszystkich waszych osiągnięć i sukcesów?

Podsumowując

Perfekcjonizm jest zjadaczem czasu, wywiera presję i utrudnia sukces. Rozpoznajcie fale perfekcjonizmu – I występujcie aktywnie przeciwko niemu. Założenie: Bądźcie świadomi tego, że maksymalna jakość nie jest jedynym ważnym standardem.

Autor: 
Landessportbund Nordrhein-Wesfalen / tłum. Magdalena Kulesza
Polub Plportal.pl:

Reklama