Jak naprawdę wygląda praca w danej firmie? Oto jak się tego dowiedzieć

Reklama

sob., 11/06/2021 - 00:18 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixabay

Nie należy tylko odpowiadać na pytania podczas rozmowy o pracę.

Podczas wywiadu chcesz pokazać, dlaczego to właśnie ciebie powinno się uważać za najlepszego kandydata na dane stanowisko. Warto również dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak naprawdę wygląda praca w danym miejscu.

Oznacza to wyjście poza świadczenia takie jak dni urlopu i plany emerytalne, i rozważenie takich kwestii jak kultura firmy, oczekiwania menedżerów, satysfakcja z pracy, rozwój i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Te niematerialne korzyści mogą być trudniejsze do określenia.

„O wiele trudniej jest określić i stwierdzić w sposób definitywny, czy jesteś dobrze dopasowany do danej organizacji, stanowiska, menedżera lub zespołu, do którego mógłbyś dołączyć" - powiedziała Aimee Cohen, executive coach i prezes ON Point Next Level Leadership.

Oto kilka pytań do zadania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które mogą pomóc ujawnić, jak naprawdę wygląda praca w danej firmie.

Jak mierzyć sukces?

Firmy kładą nacisk na różne aspekty, jeśli chodzi o ocenę sukcesu. Może to być innowacyjność, współpraca, podejmowanie ryzyka, szybkość lub dostępność.

„Czy mówią o jakości pracy, czy o ilości pracy" - powiedziała Marianne Ruggiero, założycielka i prezes Optima Careers. „Czy mówią o perfekcyjnej pracy, czy o dostępności i czasie reakcji?".

Poznanie cech, które docenia menedżer, może być wymowne w kwestii równowagi między pracą a życiem prywatnym, a Ruggiero zasugerowała, aby zapytać o czas, w którym pracownik się wyróżniał, aby pomóc w uzyskaniu pewnego rozeznania.

„Jeśli powiedzą: »Zidentyfikował lukę w tym, co robiliśmy, podjął się tego i podzielił się tym ze wszystkimi, dzięki czemu wszyscy stali się bardziej produktywni, oznacza to, że nagradza jakość i inicjatywę«” - powiedziała Ruggiero. „Jeśli powiedzą: »Mary jest zawsze do mojej dyspozycji, mogę do niej zadzwonić o każdej porze każdego dnia, a ona oddzwania do mnie«, teraz to mówi ci, że musisz być pod telefonem 24/7".

Jak lubisz zarządzać ludźmi?

Dogadywanie się z szefem ma zasadnicze znaczenie dla satysfakcji z pracy -- i jest mało prawdopodobne, aby potencjalny przyszły szef przyznał, że jego lub jej praca sprawia mu lub jej trudność.

„Denise Rousseau, profesor zachowań organizacyjnych i polityki publicznej na Uniwersytecie Carnegie Mellon, powiedziała: „To pochlebne dla menedżera, gdy pyta się go: »Jak lubisz zarządzać ludźmi?«”.

Pytanie o styl zarządzania potencjalnego szefa może podpowiedzieć, czy jest on mikromanagerem, oferuje dużo wsparcia, wymaga zaangażowania, czy też przyjmuje bardziej wyrozumiałe podejście.

Żeby ocenić, czy wasze style pracy są zgodne, pytania uzupełniające mogą zawierać: „W jaki sposób lubisz komunikować się z członkami swojego zespołu?" oraz „Jak często oczekujesz, że twój zespół będzie się meldował?".

Dlaczego to stanowisko jest wolne?

Nie chcesz utknąć w pracy bez wyjścia. Odpowiednie pytania mogą pomóc ci uniknąć tego losu.

„Oni sprawdzają referencje o tobie, nie ma powodu, dla którego ty nie możesz sprawdzić referencji o nich" - powiedziała Ruggiero.

Zasugerowała, aby zapytać o osobę, która zajmowała stanowisko ostatnio i o historię stanowiska.

„Jeśli jest to stanowisko, na którym co roku, przez trzy lata z rzędu pracowała inna osoba i żadna z tych osób nie jest nadal w firmie, to coś ci to mówi".

Z drugiej strony, jeśli osoba została awansowana, może to wskazywać na miejsce umożliwiające rozwój w firmie.

„Ludzie są naprawdę głodni ludzi, którzy są zainteresowani tym, abyś przyszedł i wykonał dobrą pracę w pierwszym dniu, ale także rozwijał się wraz z organizacją", Tiffany Waddell Tate, dyrektor generalny Career Maven Consulting.

Żeby dowiedzieć się więcej o rozwoju zawodowym, zasugerowała, żeby zapytać: „Jestem ciekawa, jakiego rodzaju wewnętrzną kulturę uczenia się posiadasz, jeśli chodzi o zasoby i skoncentrowany czas, aby pomóc ludziom w podnoszeniu kwalifikacji w obszarach, które wspierają ich pracę".

Rousseau powiedziała, że pytanie o priorytety kierownictwa wyższego szczebla i o to, jak spędzają swój czas, może być również wnikliwe w kwestii tego, czy szkolenia i rozwój są obszarem inwestycji w firmie.

„Możesz sondować, mówiąc: »Ile czasu [starsi liderzy] spędzają faktycznie uczestnicząc w szkoleniach i działaniach rozwojowych oraz rozmawiając z pracownikami o rozwoju biznesu i ich roli w tym rozwoju?«”.

Co najbardziej podoba ci się w tej pracy?

Zadanie bardziej osobistego pytania, takiego jak: „Co najbardziej podoba ci się w tej pracy lub firmie?" może również dostarczyć wskazówek na temat kultury firmy i jej inwestycji w rozwój pracowników.

„Daj im możliwość podzielenia się swoją historią, możesz naprawdę zrozumieć, czy mają pasję do tego, co robią, gdzie pracują, jaką organizację reprezentują i to wiele ci powie" - powiedziała Cohen.


Źródło: Pixabay

Jak realizują się podstawowe wartości firmy?

Firmy składają wiele obietnic poprzez swoje deklaracje wartości.

Cohen sugeruje, aby je przejrzeć i sprawdzić, czy twoje wartości są zgodne, a następnie poprosić o konkretne przykłady tego, jak są one zintegrowane w miejscu pracy.

Przykładowo, jeśli firma zobowiązuje się do stawiania pracowników na pierwszym miejscu, Cohen poleciła powiedzieć coś w stylu: „Rozumiem, że jedną z waszych podstawowych wartości jest stawianie ludzi na pierwszym miejscu, czy możecie podać mi przykład, jak to się objawia? W jaki sposób kierujecie się tymi wartościami i czy ludzie są oceniani również w oparciu o te wartości?".

Jeśli chodzi o pytania dotyczące działań na rzecz różnorodności i integracji, Waddell Tate zasugerowała, aby zwrócić uwagę na coś, czym firma podzieliła się publicznie i zadać pytania uzupełniające. Można na przykład zapytać o coś takiego: „Jestem ciekawa, w jaki sposób Państwa firma jest zorientowana na kwestie związane z różnorodnością, sprawiedliwością i integracją z perspektywy rekrutacji i awansu?".

Jak opisują Państwo kulturę organizacyjną dzisiaj w porównaniu z tą sprzed pandemii?

Dowiedzenie się, w jaki sposób firma przystosowała się podczas pandemii może pokazać, jak zwinne i empatyczne może być przywództwo, powiedziała Cohen.

Zaleca ona, aby zapytać, jakie polityki zostały wdrożone w ciągu ostatnich 18 miesięcy, co działa dobrze, a gdzie nadal istnieją pewne wyzwania.

„Jak reaguje firma na kryzys? Daje to również wgląd w podejmowane decyzje i tworzenie polityki”.

Jakie są aktualne poglądy na temat pracy zdalnej?

Jeśli możliwość pracy w domu jest dla ciebie istotna, dobrze jest zorientować się w elastyczności danej firmy, zanim zajdziesz zbyt daleko w procesie rozmowy kwalifikacyjnej.

Rousseau powiedziała, że kolejnym pytaniem, które pomoże ocenić, jak bardzo firma jest otwarta na pracę zdalną, jest pytanie w stylu: „Jak sądzisz, jaki jest dobry przykład w twojej organizacji, gdzie osoba pracująca zdalnie sprawdziła się naprawdę dobrze?".

Jednocześnie ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest dla ciebie najważniejsze i ustalić priorytety swoich potrzeb, zanim zwolnisz potencjalnego pracodawcę.

„Istnieją kompromisy: Musisz wiedzieć, czego chcesz bardziej - czy chcesz więcej kultury wokół kompetencji i bycia naprawdę dobrym... czy to jest ważniejsze niż styl życia i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i podobne kwestie" - powiedziała Ruggiero.

Autor: 
Kathryn Vasel / tłum. Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama