Tajemnice szamponów

Reklama

sob., 04/30/2022 - 23:58 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Przeznaczenie szamponu determinuje nie tylko informacja od producenta na opakowaniu. Jego skład również może być podpowiedzią o możliwym dodatkowym, niewspomnianym nigdzie indziej, działaniu.

Gdy chcemy kupić szampon, zwykle wybieramy jeden z wielu rodzajów: do włosów suchych, farbowanych, przetłuszczających się. Wymieniać można długo. Jednak oprócz informacji od producenta o przeznaczeniu szamponu, warto też dokonywać wyboru, patrząc na jego skład. Można z niego wyczytać wiele informacji, które dokładniej podpowiedzą nam, czy ten konkretny produkt się nam sprawdzi i przyniesie pożądane efekty.

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to moc szamponu. W drogeriach najpopularniejsze są mocne warianty, czyli zawierające na przykład Sodium Laureth Sulfate. Takie szampony powinno używać się tylko od czasu do czasu, do głębokiego oczyszczania. Stosowane do mycia każdego dnia mogą wysuszać skórę głowy i przyczyniać się do zaostrzenia stanów chorobowych, czy też przetłuszczania. Możemy używać szamponów z mocnymi detergentami, jeżeli myjemy włosy rzadziej, a nasza skóra głowy jest zdrowa. Mimo to, do regularnego mycia zaleca się stosowanie łagodnych wariantów, czyli kosmetyków zawierających na przykład Lauryl Glucoside, czy Sodium Lauroyl Glutamate. Bez problemu poradzą sobie z umyciem włosów, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód. Jeżeli jednak z jakichś powodów łagodne szampony się nie sprawdzają, jest też wariant średni. Te produkty zawierają takie detergenty jak: Cocamidopropyl Betaine, czy Sodium Cocoamphoacetate.

Po wybraniu odpowiadającej nam mocy szamponu warto zwrócić uwagę na zawartość silikonów. Najczęściej są to składniki, których nazwy kończą się na: -siloxane, -silanol, -silicone czy -methicone. Wciąż nierozwiązany jest spór, czy ich stosowanie w szamponach jest akceptowalne, czy też nie. Prawdą jest, że wygładzają włosy, nadają im blasku i miękkości. Jednak mogą też mocno obciążyć i spowodować wypadanie. Dlatego, jeśli decydujemy się je stosować w codziennej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się dodatkowo w mocny szampon, który ich nie posiada, by raz na jakiś czas oczyścić włosy z ich nadmiaru. Istnieją też naturalne składniki, które mogą zastąpić silikony, a są to oleje. Działają w ten sam sposób, jednak dużo łatwiej je zmyć, przez co nie są w stanie wywołać dużych szkód.

Pozostałe składniki szamponu nie mają aż tak dużego znaczenia. Niestety obietnice producenta o cudownym nawilżeniu, czy odżywieniu włosów to mit, mający jedynie zachęcić nas do kupna tego konkretnego produktu. Zazwyczaj wszelkie ekstrakty są w śladowej ilości, a do tego szampon jest na tyle krótko na głowie, że nawet nie mają szansy zadziałać. Tę rolę należy pozostawić odżywkom i maskom.

Wybór szamponu ma duże znaczenie, ponieważ jest on podstawą pielęgnacji. Jeżeli nie będzie spełniał swojego zadania, to pozostałe elementy tego nie nadrobią. Jeśli chcemy, aby nasze włosy zawsze wyglądały pięknie, to nie powinniśmy pozostawiać wyboru przypadkowi.

Autor: 
Ewa Kaczmarczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama