Po prostu nie rób nic - czy Fjaka okaże się najlepszą metodą relaksacyjną?

Reklama

pt., 08/13/2021 - 01:08 -- MagdalenaL

Na świecie istnieje wiele holistycznych, pełnych uważności koncepcji relaksu. Na przykład duńskie „Hygge”, polegające na przytulnym środowisku domowym oraz szwedzkie „Lagom”, w którym chodzi o życiu „w sam raz”, w którym nie ma ani za dużo ani za mało, dzięki pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów. Jednakże, chyba nie ma bardziej idealnego sposobu na relaks, jakim jest „Fjaka”, który dziś przedstawimy. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co napisali w australijskim „Women’s Health”.

„Fjaka” to stan, w którym naprawdę odczuwamy pełną radość z samego nicnierobienia. Innymi słowy, oznacza to wyeliminowanie wszelkich przeszkód, zapomnienie o obowiązkach i zmaksymalizowanie zadbania o samego siebie. „Zapominam o telewizji, o ćwiczeniach i listach rzeczy, które muszę zrobić. Mogę więc zwolnić, zatrzymać się całkowicie i nie robić po prostu nic” - jak wyjaśnia magazyn „Metro UK”. Oczywiście musimy jeść, nawadniać się i płacić rachunki, więc nie jest wskazane robienie tego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w doku. Jednak czas, kiedy „po prostu istniejemy, po prostu jesteśmy” jest również ważną częścią naszego życia. Niemniej jednak rzadko staramy się znaleźć czas na takie momenty.

„Fjaka” to koncepcja, która przybyła do nas z Chorwacji. To prawda, że lato w Chorwacji jest tak gorące, że chce się tylko ze spokojem rozglądać po okolicy. Jednakże, w stosunkowo chłodnych rejonach klimat nie jest powodem do ociągania się. Z tego też powodu konieczne jest świadome priorytetowanie wolnego czasu. Według magazynu „Metro”, zanurzenie się w relaksie typu „Fjaka”, może zaskakująco poprawić nasze zdrowie psychiczne. „Jeśli lubisz spędzać czas na nicnierobieniu i skoncentrujesz się tylko i wyłącznie na relaksie, pomożesz zmniejszyć swój stres”. Dlatego konieczne jest traktowanie wolnego czasu jako jeden z priorytetów.

Ponadto, „Fjaka” jest dobra ponieważ nie obowiązują w niej żadne zasady. „Fjaka" może być sama lub z przyjaciółmi. Może być wewnątrz domu lub na zewnątrz. „W Fjace nie dążymy do niczego, nie mamy żadnych potrzeb, żadnych pragnień. Nic, tylko siedzenie lub leżenie i bycie w pełni tym pochłoniętym i usatysfakcjonowanym”.

Wy również powinniście przynajmniej raz spróbować „Fjaki”.

Autor: 
Ai Igamoto / tłum. Zuzanna Niemczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama