11 rzeczy, które pozostają zagadką nauki a wszystkim nam się zdarzają w czasie snu

Reklama

sob., 07/17/2021 - 23:39 -- MagdalenaL

W nocy chcielibyśmy spać spokojnie by odzyskać energię. Mimo tego, trudno jest znaleźć kogoś, kto nigdy nie spotkał się z dziwnymi, nieprzyjemnymi wrażeniami towarzyszącymi we śnie. Postanowiliśmy opowiedzieć wam o podobnym przeżyciach, które do dzisiaj pozostają zagadką nauki.

Paraliż senny

Jakie to uczucie: człowiek budzi się w nocy i nie może się poruszyć. Do tego dochodzą niepokojące halucynacje i wrażenie, że w pokoju jest ktoś jeszcze. Dawniej taki stan był wiązany z działaniem złych duchów.

Dlaczego tak się dzieje: zwykle, gdy zasypiamy jesteśmy sparaliżowani by nie chodzić we śnie itp. W paraliżu sennym mięśnie się „wyłączają” podczas gdy mózg pozostaje aktywny.

Około 7% populacji doświadczyło paraliżu sennego przynajmniej raz. Mówią, że jest to bardziej prawdopodobne, gdy śpicie na plecach.

Hipnotyzujące halucynacje

Jakie to uczucie: gdy człowiek jest na skraju snu, ale nadal jest świadomy, widzi dziwne obrazy przed oczami. Często są to obce twarze i fantastyczne stworzenia.

Dlaczego tak się dzieje: jest jednym z rodzajów halucynacji, które mogą mieć ludzie zdrowi psychicznie. Dzieci miewają je częściej, dlatego mogą być przyczyną, dla której nie chcą spać. Takie halucynacje mogą być zależne od stresu lub po prostu od dobrej wyobraźni. Mogą się także pojawiać, gdy kładziecie się pijani.

Mówienie przez sen

Jakie to uczucie: zwykle człowiek, który cierpi na somnambulizm, nie ma do niego skłonności. Ten stan nie jest absolutnie niebezpieczny w sensie psychologicznym, mimo tego człowiek z tym problemem może się martwić wyjawianiem tajemnic.

Dlaczego tak się dzieje: mężczyźni i dzieci są bardziej podatni, a przyczyną jest stres. Psychika człowieka stara się stawić opór temu, z czym on lub ona nie zgadza się w prawdziwym życiu.

Sen we śnie

Jakie to uczucie: człowiek widzi sen, po którym się budzi, ale pewne dziwne rzeczy nie przestają się przytrafiać. Okazuje się, że po prostu śnił o tym, że się obudził. Zostało to pokazane w filmie Inception. Po sukcesie filmu wiele ludzi zaczęło ogłaszać, że przeżyło to zjawisko.

Dlaczego tak się dzieje: ezoterycy wierzą, że jeśli zdarzy wam się taki sen, udowadnia waszą predyspozycję wobec praktyk duchownych. Nauka oficjalnie nie może wyjaśnić dlaczego się to zdarza.

Lunatyzm

Jak jest odczuwany: ten stan jest przeciwny do stanu paraliżu sennego – świadomość zanika, ale paraliż mięśni nie następuje. We śnie ludzie mogą chodzić, sprzątać, a nawet opuścić dom, co często jest bardzo niebezpiecznie. Rankiem nie pamiętają nic.

Dlaczego tak się dzieje: somnambulizm spotyka około 4, 6 – 10,3% społeczeństwa, przy czym częściej dotyka dzieci. Przyczyna nadal jest nieznana, tak jak i metody leczenia.

Syndrom eksplodującej głowy

Jakie to uczucie: człowiek budzi się z wrażeniem silnego wybuchu lub pęknięcia. Czasami dźwięk wydaje się ogłuszający. Może mu towarzyszyć narastający szum lub łomot. Zjawisko nie jest niebezpieczne, ale niepokoi ludzi. Niektórzy twierdzą, że przeżyli udar mózgu.

Dlaczego tak się dzieje: zdarza się, gdy z jakiejś przyczyny występuje napływ aktywności neuronów w okolicy mózgu, odpowiedzialnych za oprawę dźwiękową. Czasami ten syndrom jest łączony z bezsennością.

Bezdech senny

Jakie to odczucie: bezdech senny jest nagłym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. W rezultacie człowiek się budzi. Ilość snu zmniejsza się, mózg domaga się tlenu i bardzo trudno jest się wyspać. W czasie ataku może się wahać ciśnienie tętnicze, co może się przyczynić do problemów sercowych.

Dlaczego tak się dzieje: w czasie snu mięśnie gardła rozluźniają się, co prowadzi czasem do zablokowania dróg oddechowych. Otyłość, palenie tytoniu i podeszły wiek zwiększają ryzyko ataku. Zabawnym faktem w świecie niepokoju jest to, że człowiek może go złagodzić grając na didgeridoo, australijskim instrumencie dętym.

Powtarzające się sny

Jakie to uczucie: Prawdopodobnie każdy miewał powtarzające się sny, które stale proponują jedną i tę samą treść.

Dlatego tak się dzieje: psychologowie wierzą, że nasz mózg wykorzystuje te sny by zwrócić naszą uwagę na coś czego nie dostrzegaliśmy w codziennym życiu. Te historie będą powracać dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana.

Spadanie na łóżko

Jakie to uczucie: czasami mamy poczucie jakby ktoś nas zrzucił na łóżko z dużej wysokości. Wzdrygamy się i budzimy. Czasem wcześniej śnimy o tym, że lecimy lub wspinamy się i spadamy – dosyć nieprzyjemne uczucie.

Dlaczego tak się dzieje: sen jest podobny do umierania – puls i oddychanie zwalniają, napięcie mięśni się zmniejsza. Mózg „płoszy się”, odbiera ten stan jako prawdziwą śmierć i sprawdza czy człowiek żyje, wysyłając impulsy do mięśni.

Doświadczanie poza ciałem

Jakie to uczucie: jest neuropsychologicznym fenomenem – czas, w którym człowiek przebywa w pół śnie i pół na jawie, uważa się za czas spędzony poza ciałem. Dla mistyków i okultystów zjawisko to potwierdza istnienie duszy.

Dlaczego tak się dzieje: doświadczanie poza ciałem jest bardzo trudne do zbadania. Podczas gdy uczeni wiedzą, że iluzja wyjścia z ciała istnieje naprawdę, nie wiadomo jak działa i z czego wynika. Nie jest także jasne jak możemy sobie z tym radzić. Jednak niektórzy wiedzą jak wejść w ten stan naumyślnie. Robią to po to, by rozszerzać swoje możliwości poznawcze.

Nagłe oświecenie w czasie snu

Jakie to uczucie: czasami długo nie możemy znaleźć rozwiązania danego problemu i stale o tym myślimy. I wówczas, we śnie, mózg nam podpowiada. Teraz najważniejsza rzecz, którą musicie zapamiętać:

Dmitrij Mendelejew, ruski chemik, miał obsesję na punkcie wynalezienia układu okresowego pierwiastków – i wtedy zobaczył go we śnie. Coś podobnego przytrafiło się chemikowi Augustowi Kekule, gdy śnił o formule benzenu.

Dlaczego tak się dzieje: czasami nasza podświadomość już zna odpowiedź, mimo że jeszcze nie dotarło do świadomości. We śnie podświadomość jest aktywniejsza i może zapewnić sobie wiedzę. Sen jest wspaniały, gdy przynosi dodatkowe korzyści.

Źródło: https://www.zajenata.bg/11--неща-които-остават-загадка-за-науката-а-на-всеки-се-случват-по-време-на-сън-news142656.html

Autor: 
tłum. Jolanta Gola
Polub Plportal.pl:

Reklama