Dlaczego Anglicy jeżdżą po drugiej stronie jezdni?

Reklama

wt., 01/11/2022 - 21:56 -- MagdalenaL

Historia sięga bardzo dalekich czasów i obejmuje kilka kontynentów. Powód, który sprawił, że Brytyjczycy (a także większość mieszkańców ich dawnych kolonii) prowadzą auta po drugiej stronie jezdni, niesie za sobą szereg niespodzianek. Po pierwsze, należy cofnąć się do bardzo odległych czasów, ponieważ eksperci historii uważają, że przyczyna tego zjawiska sięga do momentów istnienia Cesarstwa Rzymskiego.

 

Wiadomo, że w starożytności każdy, kto kierował powozem lub jeździł konno, starał się mieć specjalne umiejętności panowania nad prawą ręką, aby móc odpowiedzieć na każdy atak. Bicze, miecze, włócznie i inne rodzaje broni były częścią tamtej rzeczywistości.

Dodatkowo, skoro większość osób była praworęczna, za każdym razem, gdy ktoś pojawiał się z naprzeciwka, przechodził po prawej stronie i tym samym unikał niespodzianek i mógł szybciej zareagować w razie niebezpieczeństwa.

Z biegiem czasu pojawiły się samochody i zaczęto rozszerzać ich produkcję. Pierwsze auta miały kierownicę i siedzenie kierowcy pośrodku. Niektórzy producenci zdecydowali się jednak na przesunięcie ich na lewą stronę, aby polepszyć widoczność i móc szybciej zauważać auta nadjeżdżające z naprzeciwka. Wielka Brytania i Portugalia były jednymi z pierwszych państw, które wprowadziły ruch lewostronny.

Brytyjscy producenci uważali, że prawa część auta jest wygodniejsza i w razie uszkodzenia samochodu (poprzez zderzenia ze ścianami i innymi konstrukcjami typowymi dla miast) szkody nie byłyby zbyt duże.

Ostatecznie większość świata nie poparła brytyjskiej idei, ale należy mieć na uwadze fakt, że około 34% światowej populacji porusza się samochodami, których kierownica znajduje się po prawej stronie.

Państwa, które poruszają się ruchem lewostronnym i są częścią listy uważanej za wyjątkową to Australia, Wielka Brytania, Indie i Kenia.

 

Autor: 
Tłumacz: Agata Guzman
Polub Plportal.pl:

Reklama