Polaroid - zapowiedź cyfrowej fotografii

Reklama

czw., 02/21/2019 - 17:13 -- Anonim (niezweryfikowany)

21 lutego 1947 roku w Nowym Jorku odbyła się prezentacja pierwszego Polaroidu. Fotografie wykonane tego typu aparatem nazywano fotografią błyskawiczną. 

 

Nazwa Polaroid jest znakiem towarowym firmy Polaroid Corporation.

Pomimo jednak szeregu zastosowań, popularność Polaroida jako medium, począwszy od lat 90. XX wieku, malała – w ogromnej części z powodu ekspansji aparatów cyfrowych – co w lutym 2008 roku doprowadziło firmę do decyzji o wstrzymaniu produkcji filmu i aparatów wykorzystujących tę technologię oraz wyprzedaniu zapasów produktów do końca 2009 roku. Jednak w październiku tego samego roku ogłoszono plan wznowienia produkcji filmu do tego typu aparatów. Jednym z najnowszych aparatów Polaroida jest cyfrowy Polaroid Z340.

Znak towarowy Polaroid jest także stosowany do wielu produktów wytwarzanych przez Polaroid Corporation; m.in. znakiem tym są opatrywane okulary przeciwsłoneczne i produkty do fotografii błyskawicznej.

Właścicielem Polaroida i znaku są obecnie Polacy - kupił go Wiaczesław Smołokowski, a firmę ma poprowadzić jego syn - Oskar. Filmy do klasycznych Polaroidów są nadal produkowane, przez firmę W. Smołokowskiego, która w 2008 roku zakupiła ostatnią czynną fabrykę Polaroida.

 

Autor: 
Kamila Kościelniak
Źródło: 

Interia/Wikipedia

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama