„Survival:sztuka przetrwania”

Reklama

wt., 03/19/2019 - 17:54 -- koscielniakk

Uważa się,że survival pojawił się w USA podczas zimnej wojny i kryzysu paliwowego,gdy ludzie nie byli pewni jutra i przygotowywali się na najgorsze,także na nadejście anarchii i ubóstwa oraz powojenne zniszczenia po konflikcie zbrojnym z ZSRR.

Wtedy survival (z ang. „przetrwanie”, „umiejętność przeżycia w ekstremalnych warunkach”) był wspierany przez działaczy politycznych i osoby,dążące do kontynuacji zimnej wojny.A dokładniej,podtrzymywano strach przed nadejściem apokalipsy,który zmuszał ludzi do nauki przetrwania i gromadzenia zapasów na czarną godzinę.

Stopniowo,podobnie jak inne elementy kultury amerykańskiej,survival rozprzestrzenił się po Europie.Przyczyny popularności były identyczne,a zwłaszcza prowokacje polityczne,strach przed okupacją.Od pewnego czasu aktywne przygotowania do końca świata rozpoczęły sekty religijne,omotując ludzi i wykorzystując ich.

Jednak survival to nie tylko paranoja i brak logicznego myślenia,ale także całkiem interesujące zajęcie,które może się okazać czymś więcej niż zwykłym hobby. Dla wielu survival jest stylem życia i okazją do doskonalenia się.Elementem umożliwiającym przejście od paranoidalnych idei do zajmowania się survivalem dla rozrywki były zapewne książki,filmy i gry komputerowe o tematyce apokalipsy i życiu po końcu świata.Pokazują one proces przetrwania jako niezwykle ciekawy i romantyczny,co nie jest bez znaczenia dla postrzegania przez ludzi.Ostatnie dzieła,które zachęcają do wypróbowania sztuki przetrwania na sobie są gra „S.T.A.L.K.E.R” i powieści na jej podstawie;książka „Metro 2033” i podobna gra;również serial dokumentalny Discovery Channel „Szkoła przetrwania” i serial „Zagubieni”.

Czy warto się zajmować survivalem?

Oczywiście,w realu przetrwanie nie jest tak romantyczne,jak mogłoby się wydawać,ale emocje są dostatecznie silne,aby dogłębnie zmienić człowieka i być źródłem niezapomnianych przeżyć.Należy jednak pamiętać,że walka o przeżycie to zawsze ryzyko,które dostarcza tak mocnych przeżyć.Można się zranić,zachorować lub nawet umrzeć.

 

Survival jako hobby

Survival jako pasja może się składać z różnych etapów:

-przygotowanie organizmu do przeżycia (przyjęcie nowych nawyków,poprawa sprawności fizycznej,poznawanie sposobów na przetrwanie w trudnych warunkach)

-praktyka (próba przeżycia we wcześniej wybranych miejscach bez cudzej pomocy i taryfy ulgowej).

W przygotowaniu pomocna jest fachowa literatura,filmy instruktażowe,różne kursy,treningi z profesjonalistami i temu podobne.

Po specjalnym przygotowaniu sa zajęcia praktycne,które wymyślają sami uczestnicy.Może to być przeżycie w obcym mieście bez pieniędzy i dokumentów;w lesie bez specjalistycznego sprzętu;budowa szałasu w trudnych warunkach;polowanie i łowienie ryb bez wędki i broni;spływ rzeką na tratwie i tak dalej.

Podstawą przeżycia są wstępne przygotowania,odpowiednio wysoki poziom wymyślonych zadań i,oczywiście,przestrzeganie zasad.Sztuka przeżycia sprawia,że człowiek staje się silniejszy,bardziej wytrzymały i odważny,a oprócz tego pozwala przeżyć niezapomniane chwile i zdobyć kilka cennych blizn.

Już Jack London pisał,że życie zwykłego włóczęgi jest 100 razy ciekawsze niż przeciętnego człowieka.Walka o przetrwanie w pewnym stopniu potrafi zmienić sytuację na lepsze.

 

Autor: 
Władysław Jermołajew/Tłum.:Natalia Wójcik
Źródło: 

pyatnizza.com

Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama