Zbyt zajęty? Rozproszony przez telefon? Jak znów pokochać czytanie książek

Reklama

pt., 08/16/2019 - 12:43 -- publikator

Jeśli w twoim życiu czytanie ustąpiło miejsca mediom społecznościowym i innym rozrywkom, powrót do książek może być trudny- postaramy się temu zaradzić.

W 2019 roku, gdy nie ma dostępu do Wi-Fi, nie oznacza to, że od razu musimy iść do biblioteki. Istnieje wiele kont na Instagramie, podcastów, a nawet sklepów subskrypcyjnych, które wysyłają do swoich klientów paczki np. z opowiadaniami czy książkami. Możliwe, iż zauważyłeś, że Twoi przyjaciele dołączają do klubów książkowych lub publikują zdjęcia na swoich bookstagramach (konto na Instagramie o tematyce książkowej- przyp. red.). Czytanie może być znowu fajne!

Dlaczego? Być może z tego samego powodu, gdy dawniej interesowaliśmy się puzzlami i układankami. W obecnych czasach nasze mózgi są nasycone przekazem cyfrowym, nic więc dziwnego, że wracamy do hobby pozbawionych wtyczki. Jak na ironię, będzięmy o nich rozmawiać w internecie.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zakochać się w czytaniu książek w dzisiejszym świecie.

1. Śledź konta o tematykach książkowych w mediach społecznościowych

Jeśli nie czytałeś przez jakiś czas, może być Ci trudno wiedzieć, od czego zacząć. Trudnością może być również pozbycie się nawyków w internecie. Śledząc konta na Instagramie, które regularnie publikują posty o książkach, znajdziesz wiele pomysłów.

2. Czytaj co chcesz

Do Twojej decyzji należy jakie książki będziesz czytał. Czy są jakieś tematy, o których chciałbyś przeczytać np. książkę non-fiction? A może jest jakiś autor, którego dzieła czytało Ci się dobrze? Może masz swojego ulubionego i przeczytałbyś książkę jego autorstwa ponownie? Gdy przychodzi mi to z trudnością, często próbuję przebrnąć przez jakiś ciężki tytuł, zanim pozwolę sobie cieszyć się czymś, co ma 200 stron i sprawia mi przyjemność.

3. Zapisz się do biblioteki

Biblioteki odchodzą w zapomnienie, a to częściowo dlatego, że wiele osób nie bierze ich pod uwagę. Jednakże, jeśli masz ograniczony budżet biblioteka może być dobrym wyborem. Możesz otrzymywać prenumeraty, czytać za darmo i rezygnować z książek, do których nie masz dostępu. Wiele z nich ma również kluby książkowe do których możesz dołączyć.

4. Stwórz listę książek do przeczytania

Posiadanie spisu książek, które chcesz przeczytać może być dobrą motywacją. Jest wiele świetnych aplikacji dzięki którym możesz sprawdzić co już przeczytałeś i jakie książki jeszcze na Ciebie czekają.

5. Wypróbuj audiobooki

Jeśli naprawdę nie możesz skoncentrować się na czytaniu- lub znaleźć na to czas – może najwyższy pora, aby spróbować książek audio. Oczywiście, ludzie mogą podchodzić sceptycznie do takiej formy czytania, lecz nie powinni. Nadal otrzymujesz dokładnie tą samą treść i możesz uczestniczyć we wszystkich rozmowach na temat największej książki tego lata - ale możesz ją skończyć podczas gotowania obiadu lub na spacerze.

6. Nie możesz oderwać się od swojego smartphona? Połóż na nim książki

Pomiędzy pracą, przyjaciółmi i wszystkim innym dookoła, trudno znaleźć czas na codzienne czytanie. Da się to jednak zrobić. Dojeżdzasz do pracy? Jeśli nie jesteś zmuszony w czasie podróży pracować, czytaj. Przerwa na obiad? Czytaj! Czuję się winny, gdy ilekroć mam wolne pięć minut i przeglądam portale społecznościowe. Ale równie łatwo mogę otworzyć aplikację Kindle’a na moim telefonie i zacząć czytać.

Czytanie e-booków może być droższe niż kupno książek z drugiej ręki - ale czytanie na telefonie to często jedyny sposób, w jaki mogę to robić.

Autor: 
Marianne Eloise / Tłum. Piotr Kosakowski
Źródło: 

The Guardian

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama