Łatwe sposoby jak pozbyć się blizn

Reklama

śr., 03/17/2021 - 20:23 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Joseph Mucira/Pixabay 

Blizna może pozostać nawet po najmniejszych ranach. Ich redukcja jest niestety nieco trudniejsza. Powstają one, ponieważ twoja skóra próbuje się naprawić oraz zregenerować po uszkodzeniu. Dlatego zaczyna ona produkować kolagen. W przypadku głębszej rany niejednokrotnie zdarza się, że organizm wytworzył zbyt dużo kolagenu, co wówczas tworzy dodatkową tkankę, która znacząco się różni od „normalnej” skóry. I właśnie to nazywamy blizną. Choć ona sama w sobie nie jest groźna, to jej wygląd może komuś przeszkadzać. Chcesz spróbować zrobić coś ze swoimi bliznami tak aby stały się mniej widoczne lub namacalne? Tutaj znajdziesz kilka naszych wskazówek!

Sposoby, dzięki którym możesz zredukować swoje blizny

1. Nie drażnij swojej (leczącej się jeszcze) skóry

„Zrobienie” blizny może trochę potrwać, więc nie martw się, jeśli jest twarda lub dziwnie wygląda. Twoja skóra czasami potrzebuje nawet półtora roku, aby w pełni się zregenerować. W tym przypadku jest tak samo, więc pozostaw bliznę w spokoju na tak długo jak to możliwe. One same często ustępują samoistnie z czasem, ale niestety (prawie) nigdy nie znikają całkowicie.

2. Masaż

Różne techniki masażu pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu skóra ma możliwość lepszej regeneracji. Możesz zacząć to robić z pomocą specjalnych produktów lub nawet i bez nich. Chodzi tu przede wszystkim o ruch, który jest dobry dla skóry oraz organizmu. Mimo to ładnie pachnący olejek może sprawić, że nudny masaż (typu od siebie dla siebie) będzie o wiele przyjemniejszy. Ale pamiętaj, żeby robić to codziennie, by uzyskać lepszy efekt.

3. Sok cytrynowy

Namocz kilka wacików w świeżo wyciśniętym soku z cytryny i wetrzyj w bliznę. Po dziesięciu minutach spłucz to letnią wodą. Według ekspertów od urody – stosując taki zabieg codziennie –  zmniejszysz rozmiar blizny a rezultaty zobaczysz w ciągu kilku tygodni. Jednakże sok z cytryny może spowodować wysuszenie się skóry, więc miej to na uwadze w swojej codziennej rutynie.

4. Trzymaj się z dala od słońca

Lepiej unikać intensywnego słońca lub opalania się, jeśli twoja blizna nie przybrała jeszcze ostatecznego kształtu. Światło (słoneczne) może utrudniać leczenie się skóry, powodując zmianę struktury i koloru blizny (nie na lepsze). Nawet po etapie regeneracji ważne jest, aby dobrze zadbać o ten fragment skóry, zanim zostanie on wystawiony na bezpośrednie działanie promieniowania UV.

5. Zadbaj o swoją skórę od zewnątrz

Dbanie o skórę pozytywnie wpływa również na samą bliznę, jak i organizm. Dlatego dobrze oczyszczaj oraz nawilżaj ją odpowiednimi produktami. Używaj sprawdzonego balsamu do ciała oraz dobrego kremu do twarzy na dzień i na noc. Delikatne szorowanie jest również wysoce zalecane, jeśli chcesz zmniejszyć swoją bliznę. Usuwa to martwe komórki naskórka oraz odsłania nową skórę, która jest bardziej miękka i gładsza – staje się tak również w przypadku samej blizny. Oczywiście nie zniknie ona po jednym peelingu, ale pozostaje wysoce prawdopodobne, że taki regularny zabieg sprawi, że stanie się mniej widoczna. Jednak nie szoruj zbyt często, aby uniknąć uszkodzenia skóry.

6. Zadbaj o swoją skórę od wewnątrz

Chcesz zredukować blizny i mieć zarazem promienną skórę? Zadbaj więc o nią od wewnątrz, upewniając się, że otrzymujesz wystarczająco dużo antyoksydantów. Substancje te zapewniają szybsze gojenie się ran oraz aktywną odnowę komórkową, zapobiegają powstawaniu blizn oraz przeciwdziałają starzeniu się skóry. Czy musimy mówić więcej? Możesz je znaleźć w zielonej herbacie, białej herbacie, granatach, jagodach, szpinaku, jarmużu, orzechach czy truskawkach. Proste, prawda?

7. Kremy na blizny

Dostępnych jest wiele produktów, które mają zmniejszyć blizny, ale ich skuteczność nigdy nie została naukowo udowodniona. Oczywiście zawsze możesz sprawdzić na sobie czy krem działa.

Uwaga: Redukcja blizn to coś, co robisz dla siebie, jeśli ci przeszkadzają. Jednakże nie są one czymś brzydkim. I bez względu na to, czy pozostają małe, czy duże, sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś. Powyższe wskazówki mają być przydatne dla osób, które chciałyby nieco zmniejszyć swoje blizny, ale nie musi to dotyczyć wszystkich. To wybór.

Autor: 
Bente de Bruin, tłum. Julia Gortat
Źródło: 

cosmopolitan.com/nl/beauty/a158563/littekens-verminderen-kan-op-deze-makkelijke-manieren/

Polub Plportal.pl:

Reklama