
https://www.piqsels.com/pl/public-domain-photo-zbzlu
Największą zaletą olei jest ich stosunek ceny do wydajności. Na pierwszy rzut oka, te bardziej ekskluzywne, czy mniej popularne, mogą wydawać się drogie. Jednak krem w podobnej cenie można zużyć w ciągu miesiąca, podczas gdy taki olej może starczyć nawet na pół roku. Dodatkowo zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, związków mineralnych i przeciwutleniaczy. Działają na skórę łagodząco oraz pomagają w walce z problemami skórnymi. Przysłużą się każdemu rodzajowi cery.
Pytanie, jak wybrać ten najlepszy olej z całej gamy produktów dostępnych na rynku? Należy pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim, aby wybierać oleje nierafinowane i tłoczone na zimno, ponieważ są najwyższej jakości i zawierają cenne składniki odżywcze, których nie posiadają ich rafinowane odpowiedniki. A także, aby dobrać olej odpowiednio do rodzaju cery.
Do skóry suchej najlepsze będą oleje nieschnące, które intensywnie nawilżają oraz odżywiają, jak na przykład olej z pestek dyni lub makadamia.
Skóra mieszana i normalna najlepiej dogada się z olejami półschnącymi, które są lekkie i nie zapychają, czyli przykładowo olej arganowy czy z pestek moreli.
Z kolei dla cery trądzikowej i tłustej najlepiej nadadzą się oleje schnące, ponieważ szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Może to być na przykład olej jojoba lub z czarnuszki.
Pielęgnacja twarzy
Oleje mogą posłużyć jako dodatek wzbogacający krem lub jako jego zamiennik. Można go zarówno zmieszać, jak i nałożyć dodatkowo po kremie. W taki sposób pomoże wzmocnić działanie kosmetyku, dzięki swoim okluzyjnym właściwościom. Jeżeli chcemy stosować olej solo, należy pamiętać, by nakładać go na serum lub hydrolat, a nie na suchą skórę.
Oleje można także stosować punktowo. Przy problemach z trądzikiem najlepiej sprawdzi się olejek herbaciany, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Oleje można używać także do demakijażu. Wystarczy zmieszać olej rycynowy, z dowolnym olejem bazowym, wybranym zgodnie z potrzebami naszej skóry. Wystarczy wmasowywać mieszankę w twarz, aż do rozpuszczenia makijażu. Dalej można przejść do standardowego schematu pielęgnacji – mycie twarzy odpowiednim płynem, tonik, serum i na końcu nałożenie kremu.
Jeżeli mamy problem z wypadającymi rzęsami lub rzadkimi brwiami, możemy stosować olej rycynowy jako odżywkę. Przyspieszy ich wzrost, a także odżywi i zapobiegnie dalszemu wypadaniu.
Pielęgnacja włosów
Olejowanie to coraz popularniejszy domowy zabieg pielęgnacyjny. Aby móc je poprawnie wykonać, musimy najpierw znać porowatość włosów, czy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate. Na tej podstawie dobierany jest najlepszy olej.
Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje nienasycone, jak na przykład olej kokosowy.
Włosy o średniej porowatości lubią się z olejami jednonasyceniowymi, czyli przykładowo z oliwą z oliwek, czy olejem ze słodkich migdałów.
Z kolei do włosów wysokoporowatych najlepiej używać olei wielonasyceniowych, na przykład oleju lnianego lub z pestek winogron.
Najpopularniejszą metodą tego zabiegu jest olejowanie na podkład. Na mokre włosy nakładamy nawilżającą odżywkę lub żel aloesowy, a następnie wybrany olej. Zawijamy włosy w czepek i zostawiamy na 1-2 godziny. Następnie spłukujemy, nakładamy emolientową odżywkę, która pomoże zemulgować resztki oleju, odczekujemy kilka minut i myjemy głowę szamponem.
Taka pielęgnacja pomoże nawilżyć i odżywić włosy, a także sprawi, że będą mniej podatne na plątanie i kołtunienie.
Oleje można nakładać również na suche końcówki włosów. W ten sposób zostaną zabezpieczone przed niszczeniem i rozdwajaniem. Wystarczy wmasować w końce kroplę wybranego oleju.
Pielęgnacja ciała
W tym przypadku oleje mogą posłużyć jako dodatek do wzbogacenia balsamu lub do kąpieli. Nakładane samodzielnie mogą mieć zbawienny wpływ po depilacji, dzięki swojemu działaniu łagodzącemu i przyspieszającemu regenerację. Mogą także posłużyć jako baza do domowego peelingu – wystarczy dodać do niego cukier, sól lub kawę i gotowe.
Wspomniany wcześniej olej rycynowy świetnie nada się również jako odżywka do paznokci. Nie tylko zmiękczy skórki wokół, ale także wzmocni same paznokcie i przyspieszy ich wzrost.