Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń i jak ją zakończyć?

Reklama

śr., 08/12/2020 - 08:58 -- AleksandraJ

Zdrowa przyjaźń działa w dwie strony. Ty dostajesz coś z tej relacji, ale dajesz też coś swojemu przyjacielowi - dobrą zabawę, wsparcie emocjonalne lub partnera do grania w golfa.

Niestety czasami przyjaźnie sprawiają wrażenie jednostronnych. Być może twój kumpel ciągle prosi o to byś pożyczył mu pieniądze, ale nigdy nie spłaca długu. Albo twoja przyjaciółka, która nieustannie zwierza ci się ze swoich problemów nigdy nie pyta jak ty się masz.

Jeśli zacząłeś obawiać się telefonu od konkretnego przyjaciela lub gdy czujesz się wyczerpany po każdej rozmowie z nim, należy wziąć pod uwagę to, że może z tej przyjaźni już nic nie będzie. Tylko jak zakończyć ten platoniczny związek?

Jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas by zakończyć przyjaźń?

Z pewnością nikt nie chciałby porzucić kogoś z kim przyjaźnił się całe życie tylko dlatego że przechodzi on trudny okres przez co stał się bardziej skupiony na sobie i wymaga więcej uwagi.

Decyzja, kiedy należy zakończyć przyjaźń to kwestia bardzo indywidualna, ale warto przyjrzeć się kilku sygnałom świadczących o tym, że może być ona toksyczna. Jest tak gdy twój przyjaciel:

  •  Naśmiewa się z ciebie.
  •  Ciągle prosi o przysługi jednocześnie nigdy nie doceniając twojego wysiłku.
  •  Nie wykazuje najmniejszego zainteresowania twoim życiem.
  •  Oczekuje, że spełnisz wszystkie jego potrzeby.
  •  Narusza ustalone przez ciebie granice.
  •  Porzuca cię, gdy tylko pojawi się taka możliwość.

Jak ,,zerwać” z przyjacielem?

W niektórych przypadkach możesz uznać, że najlepszym sposobem by odciąć się od przyjaciela jest po prostu przestać odpowiadać na jego wiadomości i telefony. Być może po kilku tygodniach zorientuje się o co chodzi i przestanie próbować się z tobą kontaktować. Możesz też próbować unikać spotkań tłumacząc, że jesteś zajęty i nie możesz się spotkać.

Niestety jest wiele sytuacji, gdzie takie stopniowe wycofywanie się nie zadziała. Być może to ktoś kogo widujesz na co dzień lub wspólny znajomy. Toksyczny przyjaciel dowie się wtedy, że nie jesteś tak zajęty jak twierdzisz, skoro masz czas spotykać się z innymi znajomymi.

W takim wypadku niezbędna może być rozmowa, która jasno da do zrozumienia, że ,,to koniec”. O ile romantycznemu partnerowi możesz powiedzieć ,,zrywam z tobą” to prawdopodobnie nie są odpowiednie słowa, gdy kończysz z kimś przyjaźń. Co więc powiedzieć?

Bezpośrednie, ale szczere podejście zwykle jest najlepsze. Możesz powiedzieć coś w stylu ,,Ta przyjaźń już nie wychodzi mi na dobre.” albo “Nie jestem już zainteresowany widywaniem się z tobą, bo wydaje mi się, że za każdym razem, gdy robimy wspólne plany, ty je odwołujesz jak tylko otrzymasz lepsze zaproszenie.”

Nie zdziw się, jeśli twoje słowa spotkają się z gniewem. Twój przyjaciel może na ciebie naskoczyć i zacząć wymieniać wszystkie powody, z których ty nie jesteś dobrym przyjacielem lub gdy jest wyjątkowo niedojrzałą osobą może stwierdzić, że i tak nigdy tak naprawdę cię nie lubił.

Bycie odrzuconym przez przyjaciela może wywoływać w niektórych ludziach bardzo dziecinne i nielogiczne reakcje. Musisz pamiętać, że zachowują się tak gdyż ich uczucia zostały zranione. Nie usprawiedliwia to go do bycia w stosunku do ciebie niemiłym, ale warto o tym pamiętać by nie przybrać ponownie postawy defensywnej. Co więcej, jego negatywna reakcja może upewnić cię, że dokonałeś właściwego wyboru.

Jak sobie z tym radzić?

To, że zakończyłeś przyjaźń nie oznacza, że nie masz prawa smucić się z powodu utraty przyjaciela. W końcu, prawdopodobnie świetnie się razem bawiliście i dobrze się wam rozmawiało. Nie próbuj wmawiać sobie, że i tak nigdy go nie lubiłeś i on nic cię już nie obchodzi. Zamiast tego pozwól sobie czuć smutek i doświadczyć wszystkich sprzecznych emocji, które mogą się pojawić. Negatywne uczucia, które odczuwasz teraz, pomogą ci w późniejszym ruszeniu do przodu. To część procesu leczenia ran.

Powinieneś również skupić się na tym czego nauczyła cię ta przyjaźń. Czy dzięki niej będziesz w stanie dostrzec sygnały ostrzegawcze podczas nawiązywania przyjaźni w przyszłości? Czy będziesz potrafił wyznaczyć zdrowe granice już od samego początku?

Taka przyjaźń może także wiele cię nauczyć o sobie samym. Być może odkryłeś swoje bardziej szalone oblicze, które zwykle ukrywasz przed światem? Może zrozumiałeś jak łatwo tobą manipulować? Ważne by wynieść z tego doświadczenia, ile tylko się da i żyć dalej jako silniejsza i mądrzejsza osoba. Mimo że sama przyjaźń nie przetrwała to na pewno z czasu spędzonego z tą osobą wyniosłeś mądrość, która już na zawsze pozostanie z tobą.

Autor: 
Amy Morin, tłum. Natalia Chrypliwy
Polub Plportal.pl:

Reklama