Babiana - jak wyhodować piękny kwiat?

Reklama

czw., 01/07/2021 - 10:29 -- MagdalenaL

Pomimo, że ojczyzną kwiatka babiana jest Republika Południowej Afryki, dobrze rośnie w naszym kraju. Kwitnie głównie fioletowym kolorze, ale dzięki bogatej różnorodności ponad 60 gatunków występuje również w innych kolorach.

Roślina osiąga wysokość w przybliżeniu 30-40 centymetrów. Liście są krótkie, mieczykowate i owłosione, a łodygi wznoszą się nad nimi. Kwitnienie trwa stosunkowo krótko - w sierpniu i wrześniu. Aby przedłużyć jego czas trwania, konieczne jest podawanie nawozów mineralnych dla roślin kwitnących.

 

Lokalizacja i oświetlenie

Babiana woli dobrze oświetlone słoneczne miejsca w domu. Ważne jest, aby chronić ją przed przeciągami i silnymi wiatrami.

Podlewanie 

 

Należy podlewać ją regularnie i umiarkowanie.

Gleba
Odpowiednią glebą dla kwiatka babiana jest ta odżywiona. Wymagane jest regularne nawożenie co najmniej raz w miesiącu.

Gleba powinna być dobrze osuszona, zawierać trochę piasku lub kamyków, które nie pozwolą na zatrzymanie nadmiaru wody.

 

Temperatura 

Babiana najlepiej się czuje w suchych i umiarkowanych temperaturach w przedziale 18-20 stopni. Latem toleruje również upały. Zimą nie należy jej pozostawiać do zmarznięcia.

Jeśli roślina jest zasadzona w ogrodzie, konieczne jest wyciągnięcie cebulki kwiatka, aby przezimowała i ponowne jej zasadzenie na wiosnę.

Sadzenie

Roślinę sadzi się w kwietniu lub maju, kiedy temperatura jest już znacznie wyższa. Podlewamy regularnie. Gleba musi być dobrze odżywiona i wymieszana z torfem.

Autor: 
Илияна Николова, Tłum. Martyna Kujawa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama