10 powodów, by mieć rośliny w domu

Reklama

śr., 03/10/2021 - 10:46 -- MagdalenaL

Fot. Redakcja Zimmo

Rośliny ożywiają mieszkanie oraz dbają o ciepłą i przyjazną atmosferę. To powinno już wystarczyć, by w twoim domu pojawiły się różne rośliny. Wciąż nieprzekonany? Mamy jeszcze dziesięć argumentów, które pomogą ci podjąć decyzję.

1. Rośliny są dobre dla oczu

Epipremnum złociste nie potrzebuje wiele światła słonecznego i jest dosyć odporne. W sam raz! Dodatkowo według naukowców ta roślinka pozytywnie wpływa na twoje oczy. Po prostu popatrz na nią. Popatrz przez parę minut na swoje epipremnum, a twoim zaczerwienionym od wpatrywania się godzinami w ekrany oczom się polepszy. Mówi się, że zapobiega rozwojowi zaćmy i jaskry.

2. Obniżają poziom stresu

Rośliny kwitnące, takie jak anturium, pomagają obniżyć poziom stresu. Wystarczy, by  postawić co najmniej jedną roślinę ozdobną w każdym pomieszczeniu.

Rośliny kwitnące, takie jak anturium, pomagają obniżyć poziom stresu. Wystarczy, by  postawić co najmniej jedną roślinę ozdobną w każdym pomieszczeniu.

3. Wspomagają koncentrację

Uczniowie w pomieszczeniach z roślinami wykazują o 70% większy poziom skupienia. Nie wszystkie rośliny przetrwają w warunkach sal szkolnych lub biurowej przestrzeni, ale bambus sobie poradzi. Przynieś do biura jedną sztukę i zaoszczędź na kawie.

4. Dodają energii

Czerwień to pobudzający kolor, który natychmiast dodaje ci energii. Postaw czerwoną aglaonemę w łazience, by rozbudzić się w miłej atmosferze.

5. Dostarczają świeżego powietrza

Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze w mieszkaniu, czyniąc je zdrowszym. Naukowcy z NASA wybrali tą roślinę do oczyszczania powietrza w stacjach kosmicznych, ponieważ w absorpcji formaldehydu nie ma sobie równych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek, związanych z nim podrażnień i stanów zapalnych, oraz pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe.

6. Minimalizują alergeny

Zielistka Stenberga to superbohaterka wśród roślin. W zaledwie dwa dni eliminuje prawie 90% wszystkich szkodliwych substancji w powietrzu. Liście absorbują alergeny takie jak kurz, i dbają w ten sposób o twoje zdrowie.

7. Wspomagają kreatywność

Dokucza ci brak weny? To już przeszłość, kiedy masz w domu krotona. Zdaniem ekspertów krotony dostarczają inspiracji, która natychmiast podkręci twój poziom energii.

8. Mają lecznicze właściwości

Aloes to cudowna roślina. Już Egipcjanie stosowali ją do przyspieszania gojenia ran. Obecnie używa się soku aloesowego, by złagodzić oparzenia słoneczne.

9. Utrzymują odpowiedni poziom wilgotności

Kupić drogie urządzenie do utrzymywania zimą odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu? Nie trzeba. Kup kilka paprotek – one się tym zajmą. Paprotki pocą się podobnie jak ludzie. Liście wypuszczają wilgoć, która wchłania się do powietrzu. Łatwa i zupełnie samodzielna regulacja!

 

10. Działają relaksująco

Wpatrz się w intensywnie fioletowe płatki sępolii, a twój mózg uwolni więcej adrenaliny. Efekt? Wzrasta twój poziom energii, do twojego mózgu dociera więcej tlenu i łatwiej jest ci się zrelaksować.

Tłumaczyła Anna Polny 

Autor: 
zimmo.be
Źródło: 

zimmo.be

Polub Plportal.pl:

Reklama