Te zrównoważone produkty stanowią alternatywę dla papieru do pieczenia

Reklama

ndz., 05/29/2022 - 13:29 -- MagdalenaL

Nadal musimy używać papieru do pieczenia? Przecież wybór zamienników jest duży: od wielorazowego papieru do pieczenia, aż po sylikonowe maty do pieczenia ciastek.

Papier do pieczenia ląduje w śmieciach zaraz po jego użyciu. Poza tym nie wolno wyrzucać go do odpadów papierowych, ponieważ powłoka nieprzywierająca nie nadaje się do recyklingu. Nieuchronnie nasuwa się pytanie o bardziej skuteczne i zrównoważone rozwiązania. W tym artykule polecimy wam, jakie produkty można wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Alternatywa dla papieru do pieczenia: Oto dlaczego zmiana ma sens

Przestawienie się na zamiennik papieru do pieczenia może być opłacalne. Mianowicie wiele produktów zastępczych nie jest zbyt droga, a wieloczęściowe zestawy są już dostępne za mniej niż 15 euro. Dla porównania: W supermarkecie jedno opakowanie papieru do pieczenia kosztuje w granicach od 1 do 3 euro, co prawdopodobnie zwiększa bieżące koszty dla miłośników pizzy i wypieków.

Ale taka zmiana jest korzystna nie tylko ze względów finansowych. Wiele alternatyw podaje zalety, których tradycyjny papier do pieczenia nie ma. Niektóre produkty można wygodnie myć w zmywarce, a dzięki specjalnemu kształtowi, można precyzyjnie dopasować go do wybranej potrawy. Jeszcze inne wersje umożliwiają miłośnikom wypieków zachować wielkość i symetrię pizzy lub ciasta już w trakcie ich przygotowywania.

 

Wielorazowy papier do pieczenia, znany, ale o wiele bardziej wydajny

Wielorazowy papier do pieczenia (tudzież wielorazowa folia do pieczenia) to świetna alternatywa dla tych, którzy nie chcą wprowadzać dużych zmian, ale szukają bardziej wydajnego zamiennika tradycyjnego papieru do pieczenia. Największa różnica jest oczywista: te wariant może być używany dowolną ilość razy jako mata do pieczenia i nie trafia do kosza bezpośrednio po pierwszym lub drugim użyciu.

Zamiast tego, folia do pieczenia wielokrotnego użytku wyróżnia się trwałością i odpornością. Podobnie jak standardowy papier do pieczenia, te warianty mają silikonową powłokę zapobiegającą przywieraniu, dzięki czemu chronią resztki jedzenia przed przywieraniem do blachy lub potrawę przed przypaleniem. Jednocześnie idealnie nadaje się do czyszczenia i ponownego użycia, zarówno ręcznego, jak i w zmywarce.

Zestaw folii do pieczenia z Amazon Basics stał się klasykiem wśród folii do pieczenia wielokrotnego użytku, które można kupić w internecie. Jednak cięta, czarna, trwała folia do pieczenia firmy Tastory również cieszy się dobrą opinią – nadaje się nawet do grillowania. Dla tych, którzy chcą dokładnie zmierzyć wielkość potraw, polecamy papier do pieczenia z szablonem koła i z miarami.

Papier do pieczenia powinien być różnorodnie używany. Jeśli nie chcesz ciąć folii do pieczenia, możesz od razu zdecydować się na zestaw o różnorodnych kształtach. Taka wielorazowa folia do pieczenia, którą można myć w zmywarce, doskonale nadaje się do pizzy, ciast i zapiekanek. Wersja firmy Holesto zawiera dwie folie do pizzy, a dziewięcioczęściowy zestaw firmy Amazy zawiera nawet torby na chleb wielokrotnego użytku.

 

Silikonowe maty do pieczenia: Uniwersalne narzędzie

Mata do pieczenia poszła o krok dalej niż wielorazowy papier do pieczenia. Jest wykonana w całości z silikonu i charakteryzuje się specjalnym kształtem. Struktura z wypustkami pomaga potrawie nie topić się we własnym tłuszczu lub sokach mięsnych, dzięki czemu staje się idealna do niskotłuszczowego pieczenia. Jednocześnie tył takiej maty jest znakomity do małych ciastek.

 Tak samo jak wielorazowy papier do pieczenia, maty do pieczenia można używać ponownie tak często, jak to potrzebne, i można je myć w zmywarce. Poza piekarnikiem maty mogą służyć jako podkładki pod duże garnki, patelnie czy formy do zapiekania. Silikonowa mata firmy Dr. Oetker jest łatwa do zwinięcia, a wersja Collory posiada praktyczną osłonę przed kapaniem.

Zrównoważone pieczenie: Kamień do pizzy

Jeśli chcesz przygotować własną pizzę pieczoną na kamieniu, polecamy kamień do pieczenia pizzy. Kamień do pizzy firmy GARCON może być używany zarówno w piekarniku domowym, jak i na grillu gazowym w ogrodzie i gwarantuje w obu tych miejscach pizzę jak we Włoszech.

Kolejną alternatywą, ale bardziej wyrafinowaną jest kamień solny firmy AEG, który może być używany zarówno w piekarniku, jak i na grillu. Ten blok z soli himalajskiej jest idealny do naturalnego przyrządzania ryb i mięsa, które następnie można bezpośrednio podawać na kamieniu.

 

Opłatki do pieczenia jako alternatywa dla małych wypieków

Do małych wypieków takich jak ciasteczka, biszkopty lub pierniki nadają się oczywiście zwykłe opłatki do pieczenia. Opłatki są bowiem wegańskie i jadalne, a więc nie wymagają wyrzucania.

Autor: 
Tłumaczenie: Łucja Piotrowska / Autor: Moritz Barthoff
Polub Plportal.pl:

Reklama