Mężczyźni o różnych dochodach mówią o życiu, na jakie ich stać

Reklama

czw., 06/30/2016 - 13:04 -- Anonim (niezweryfikowany)

Od ojca na granicy ubóstwa do szefa milionera.

Średni dochód gospodarstwa w Stanach Zjednoczonych wynosi 53 657 dolarów. Politycy wyznaczają granicę pomiędzy klasą średnią i wyższą na poziomie 250 tysięcy dolarów. Jednak prawdziwym wyznacznikiem zamożności jest magiczna wartość miliona dolarów. Zapytaliśmy przedstawicieli każdej z wymienionych grup, aby opowiedzieli nam o życiu, na które ich stać. 

 

1 000 000 dolarów rocznie - Tim Nguyen, 35 lat

Miejsce: Huntington Beach, stan Kalifornia

Zawód wykonywany: Właściciel przedsiębiorstwa, prezes/firmy BeSmartee, zajmującej się wyszukiwaniem hipotek

Rodzina: Żona oraz dziewięciomiesięczny syn

Dom kupiony czy wynajmowany? Mam dom. Bez hipoteki (cena domu: milion dolarów).

Czy prowadzisz budżet domowy? Wiemy o każdym cencie, który pojawia się i znika z naszego konta. 6% naszych pieniędzy oddajemy na cele charytatywne. Mamy ogromne serce dla zwierząt, dzieci, osób starszych i osób nieuprzywilejowanych.

Ile tygodniowo wydajecie na jedzenie? Sprawdzam to co miesiąc. Jemy głównie w domu i wydajemy około 1200 dolarów miesięcznie.

Jedna rzecz, której potrzebuje twoja rodzina, ale was nie stać: Nie ma takiej rzeczy, której byśmy potrzebowali, ale nie mogli kupić. Stać mnie na każdy rozsądny zakup. 

Jedna rzecz, którą chcecie, ale was nie stać: Jedna rzecz, która nie pozwala spać mi w nocy, to emerytura moich rodziców. Muszę osiągnąć pewien poziom finansowy, żeby spłacić ich długi. I to jest mój cel: aby moi rodzice mogli przejść na emeryturę, aby byli niezależni i po prostu mogli żyć swoim życiem.

Rzecz, którą ostatnio kupiłeś i która wymagała planowania: Cały czas ustalamy budżet i planujemy każdy zakup – mogę ci powiedzieć, w co będę inwestował przez kolejne pięć lat.

Czy posiadasz karty kredytowe: Mam jedną. Jest to karta typu “punkty za zakupy”, więc używamy jej do wszystkich zakupów, a spłacamy ją na koniec miesiąca.

Ile masz obecnie długu: Mniej niż 10 tysięcy.

Odkładasz na emeryturę? Tak, odłożyłem już 5 milionów.

Kiedy chciałbyś odejść na emeryturę? Zawsze będę pracował. Jeśli chodzi o biznes start-upów chcę to robić jeszcze przez 5-10 lat. Ale praca, inwestowanie w nieruchomości, tego typu rzeczy – to możesz robić nawet jak masz 90 lat.

Studia dzieci? Mamy umowę z naszym prawnikiem, według której nasze dzieci mają zapewnione studia. Dostaną więcej tylko wtedy, gdy będą osiągali kolejne etapy w swoim życiu, takie jak zdobycie odpowiednich ocen czy odbycie wolontariatu. Chcemy, żeby nasze dzieci były dobrymi obywatelami, a nie rozpieszczonymi bachorami, aby zrozumiały, co to znaczy pracować i samemu budować karierę. Trzymamy się zasad, które pozwolą nam ich tego nauczyć.

Patrząc na swoją obecną karierę, jak myślisz, ile będziesz zarabiać za 10 lat? Moim celem jest osiągnięcie wartości rynkowej od 150 do 200 milionów dolarów.

W zwykły dzień, jak bardzo jesteś szczęśliwy w skali od 1 do 10? Powiedziałbym, że 8 lub 9. Pracując ostatnio na start-upami, muszę pracować po 2-3 godziny więcej codziennie. To jest czas, którego nie spędzam z rodziną. Jeśli mógłbym odzyskać te godziny, byłbym szczęśliwym człowiekiem.

Jak często martwisz się o pieniądze? Może raz na tydzień. Byłem kiedyś spłukany. Musiałem refinansować mój dom, żeby zapłacić pracownikom. Teraz, gdy umiem planować i przewidywać lepiej, pieniądze nie są dla mnie aż takim zmartwieniem.

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby mieć życie, którego pragniesz? Potrzebuję około 25 milionów. Zawiera się w tym emerytura moich rodziców, odnowienie domu i zapewnienie środków dla moich dzieci, jeśli chcieliby założyć własny biznes. Potrzeba tylko określonej kwoty, aby żyć życiem, które pragniesz. Reszta to gra, gdzie pieniądze są tylko punktami.

Czy uważasz, że twoje podatki są za wysokie? Nie przeszkadzają mi podatki. Kiedy miałem 22 albo 23 lata udało mi się zarobić około 250 tys. dolarów przyszedłem do domu i zaczęłam narzekać do mojego taty. Powiedziałem „Nie wierzę, że muszę aż tyle płacić! Oddaję połowę moich pieniędzy!”. Tata, który pochodzi z kraju komunistycznego, odpowiedział “Powinieneś się cieszyć, że mieszkasz w kraju, w którym możesz płacić podatki”. Od tamtego dnia już nigdy nie narzekałem na podatki.

 

250 000 dolarów rocznie - Yakov Villasmil, 41 lat

Miejsce zamieszkania: Miami

Zawód wykonywany: Agent nieruchomości

Rodzina: W związku, dziesięcioletni syn

Koszt wynajmu domu: 2000 dolarów

Czy prowadzisz budżet domowy? Tak, jestem w tym bardzo zorganizowany. Moje miesięczne wydatki wynoszą około 7 tysięcy dolarów. Wlicza się w to wynajem, 2 tysiące na dojazdy, 180 dolarów dla pani sprzątającej, 200 na benzynę i 300 dolarów na parę mniejszych wydatków - na wypożyczalnię Netflix, portal muzyczny Pandor, Skype i inne temu podobne.

Ile tygodniowo wydajecie na jedzenie? Myślę, że około 200 dolarów tygodniowo.  

Jedna rzecz, której potrzebuje twoja rodzina, ale was nie stać: Nie ma takiej rzeczy.

Jedna rzecz, którą chcecie, ale was nie stać: Uwielbiam zegarki, a ostatnio wyszedł nowy model firmy Cartier, kosztujący 10 tys. To nie tak, że mnie nie stać, ale to nie jest najważniejszy zakup w tym momencie.

Rzecz, którą ostatnio kupiłeś i która wymagała planowania: Wydaję pieniądze na podróże i nad tym naprawdę się zastanawiam. W grudniu zeszłego roku byłem w Austrii, Słowenii i Włoszech.

Czy posiadasz karty kredytowe? Piętnaście.

Ile masz obecnie długu: Na jednej z kart mam 7700 dolarów zadłużenia, ale powinienem to spłacić do końca miesiąca.

Odkładasz na emeryturę? Odkładam pieniądze, ale nie na emeryturę. Odkładam pieniądze na zakup budynku mieszkalnego, który zapewni mi kolejne źródło dochodu. W tym momencie obracam pieniędzmi, żeby przyniosły mi ich jeszcze więcej. Kiedy odejdę na emeryturę nie chcę żyć życiem, na które będę potrzebował miliona dolarów i będę miał tylko 3-4% zysku. To się nie wydarzy.

Kiedy chciałbyś odejść na emeryturę? Raczej w ogóle nie chcę odchodzić na emeryturę. 

Ale jeśli jednak odszedłbyś na emeryturę, to w jakim wieku? Chcę być wolny finansowo w wieku 50 lat.

Studia dzieci? Nie myślę o tym na razie, ale to wszystko jest częścią mądrego inwestowania.

Patrząc na swoją obecną karierę, jak myślisz, ile będziesz zarabiać za 10 lat? Za 10 lat chcę mieć zysk 50 tysięcy dolarów z budynków mieszkalnych miesięcznie i kolejne 50 tysięcy z obrotu nieruchomościami. Mój cel to dochód od miliona do pięciu milionów dolarów rocznie.

Jak często martwisz się o pieniądze? Codziennie. Każdej minuty. Ciągle chcę więcej i każdego dnia myślę „jaki jest kolejny krok?”.

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby mieć życie, którego pragniesz? W tym momencie mojego życia musiałbym mieć roczny dochód 600 tysięcy dolarów, żebym żył życiem, którego pragnę. Ale pewnie jakbym osiągnął ten poziom, chciałbym kupić prywatny odrzutowiec.

W skali od 1 do 10 jak bardzo szczęśliwy jesteś? Codziennie mam mocną dziewiątkę.

Czy uważasz, że Twoje podatki są za wysokie?  Wiesz co? Nie, nie uważam, żeby były za wysokie. Jeden z moich szefów 10 lat temu powiedział „Narzekacie, że podatki zabierają wam za dużo pieniędzy. Jeśli chcecie, żeby zabierały mniej to wy sami zarabiajcie mniej".

 

53 tysiące dolarów rocznie - Michael Greene, 48 lat

 

 

Miejsce zamieszkania: Brooklyn

Zawód wykonywany: Concierge (asystent) dla pracowników działu nieruchomości

Rodzina: Żonaty, trójka dzieci (dwudziestojednoletni pasierb, dwie ośmioletnie córki bliźniaczki)

Koszt wynajmu domu: 1000 dolarów

Czy prowadzisz budżet domowy? Prowadzimy. Co miesiąc musimy przeznaczyć przynajmniej 150 dolarów na zakupy w BJ [sklep sprzedaży hurtowej - przp.tł.]. Musimy kupować hurtowo, więc BJ to nasz przyjaciel.

Ile tygodniowo wydajecie na jedzenie? Prawdopodobnie gdzieś między 100 a 125 dolarów.

Jedna rzecz, której potrzebujecie, ale was nie stać: Dom jednopiętrowy, 4-5 sypialni, 2-3 łazienki. Chciałbym zostać na Brooklynie, ale tutaj ceny zaczynają się w granicach 500-600 tysięcy.

Jedna rzecz, którą chcecie, ale was nie stać: Zawsze lubiłem samochody Volvo. Fajnie byłoby mieć takie duże, sześcioosobowe. W moim ulubionym granatowym kolorze. I z małym telewizorem z tyłu dla dzieci.

Rzecz, którą ostatnio kupiłeś i która wymagała planowania? 4 lata kupiliśmy zestaw mebli do sypialni dla siebie i dla dziewczynek. Nasz zestaw, który miał wszystkie szafy oraz szafeczki, kosztował miedzy 5 a 6 tysięcy. Dla dziewczynek udało nam się znaleźć lepsza ofertę za 2 czy 2,5 tysiąca, chociaż już powoli wyrastają ze swoich łóżek. Musiałem sięgnąć do moich oszczędności, ale udało nam się. Kupiliśmy je.

Czy posiadasz karty kredytowe? Tylko jedną. Zdecydowanie panuję nad własnymi wydatkami, staram się nie wydawać więcej niż 300-400 dolarów miesięcznie, ale to już górna granica. I muszę tutaj podziękować mojej żonie, dzięki niej nie mam z tym problemu.

Ile masz obecnie długu? Nie mam długu na karcie kredytowej, ale na pewno mam jeszcze dług uczelniany, który staram się jakoś opanować. Wydaje mi się, że ciagle muszę spłacić 7000 dolarów.

Odkładasz na emeryturę? Tak, odkładam. W mojej firmie prowadzę jeden rachunek, jeden gwarantuje mi mój związek zawodowy, więc mam dwa plany emerytalne. Nie wiem, ile mam na nich pieniędzy.

Kiedy chciałbyś odejść na emeryturę? Teraz mam 48 lat. Tak naprawdę nie chciałbym pracować później niż po sześćdziesiątce, ale raczej nie będę w stanie wcześniej odejść z pracy. 

Studia dzieci? Tak, co dwa tygodnie odkładam od 75 do 100 dolarów na studia dla moich dziewczynek.

Jak myślisz, ile będziesz zarabiać rocznie za 10 lat? Bardzo chciałbym zarabiać dwa razy albo i więcej niż to, co zarabiam teraz.

Jak często martwisz się o pieniądze? Nie stresuję się pieniędzmi.  

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby mieć życie, którego pragniesz? Nie jestem zachłanny. Z powodu mojego wychowania, gdzie nauczyłem się żyć więcej za mniej, i biorąc pod uwagę czasy, w których żyjemy, powiedziałbym, że bylibyśmy zadowoleni, gdybyśmy mieli dochód 200-250 tysięcy. dolarów rocznie. To byłoby bardzo dobre rozwiązanie.

W skali od 1 do 10 jak bardzo szczęśliwy jesteś? Osiem.

Czy uważasz, że Twoje podatki są za wysokie? Tak. Tak. Tak. Tak.

 

Granica ubóstwa (7 dolarów za godzinę plus napiwki) - Demetrius Campbell, 25 lat

 

Miejsce zamieszkania: Chicago

Zawód wykonywany: Pomocnik na barze w Signature Lounge w budynku Johna Hancocka [jeden z bardziej znanych barów wyższej klasy w Chicago – przyp.tł.].

Rodzina: Samotny, dwie córki 7 i 4 lata

Miesięczny koszt wynajmu mieszkania: Dzięki wsparciu organizacji non-profit Heartland Alliance, walczącej z ubóstwem, przeznaczam na wynajem 30% mojego dochodu.

Czy prowadzisz budżet domowy? Nie, ale staram się zacząć. Wiem, że muszę zapłacić za jedzeniem ubrania, benzynę. Do budżetu trzeba wpisać wiele rzeczy. Czasem ciężko jest planować, bo tak naprawdę nigdy nie wiesz, co będziesz musiał kupić. Nie mam również stałego dochodu, ponieważ dostaję w pracy różny przydział godzinowy. Największa sumą, jaką dostałem za dwa tygodnie pracy to było 250 dolarów.

Ile tygodniowo wydajecie na jedzenie? W ciągu tygodnia około 130-140 dolarów, i to wtedy, kiedy mam na to pieniądze. Dostaję 400 dolarów wsparcia finansowego miesięcznie na jedzenie od rządu.

Jedna rzecz, którą potrzebuje twoja rodzina, a na którą was nie stać: Staram się nie myśleć o takich rzeczach. Staram się poradzić sobie z tym, co mam. Mam wrażenie, że pracuję tylko po to, żeby spłacić rachunki. Nie mogę nawet spędzić czasu z rodziną, wyjść z nimi, gdzieś ich zabrać.

Jedna rzecz, którą chcecie, ale was nie stać: Kupiłbym nowszy model samochodu. I za każdym razem gdy moje dzieci widzą reklamę tych zabawek-poduszek mówią mi, że taką chcą. A ja ciągle muszę powtarzać, że nas na nie nie stać, co jest bardzo zniechęcające dla mnie samego.

Rzecz, którą ostatnio kupiłeś i która wymagała planowania: Kupiłem telewizor – to była okazyjna cena. Zapłaciłem 250 dolarów, ale ciężko na to zapracowałem i oszczędzałem.

Czy posiadasz karty kredytowe? Nie.

Ile masz obecnie długu? Bardzo dużo. Mam do zapłacenia mandaty, rachunki szpitalne, stare rachunki za telefon. Pewnie za same mandaty muszę zapłacić 3000 dolarów. Jak już uzbierasz pieniądze na zapłacenie mandatów to kara się podwaja. I wtedy dostajesz kolejny mandat i nie możesz go zapłacić. Jestem na liście samochodów do założenia blokady i uzbierałem pieniądze na to, żeby skreślono mnie z listy. Ale dzisiaj odholowano mi samochód i połowę odłożonych pieniędzy musiałem zapłacić, żeby dostać go z powrotem. I tak to się kręci.

Odkładasz na emeryturę? Nie. Do emerytury jest jeszcze daleko. 

Kiedy chciałbyś odejść na emeryturę? W jak najmłodszym wieku i żebym jeszcze miał pieniądze. Być może przed siedemdziesiątką.

Studia dzieci? Myślałem o tym. Jak już spłacę wszystkie długi i będę w lepszym miejscu w życiu to zacznę odkładać tyle, ile się będzie dało. Staram się poprawić swoją sytuację.

Jak myślisz, ile będziesz zarabiać rocznie za 10 lat? Chciałbym zarabiać trzy razy tyle, ile zarabiam teraz.

Jak często martwisz się o pieniądze? Zawsze. A takie życie nie jest łatwe.

Czy jakiekolwiek sprawy finansowe spędzają Ci sen z oczu? Właściwie można tak powiedzieć. To jest dużo rzeczy takich jak zapłacenie rachunków na czas, czy spłata mandatu zanim zostanie podwojony.

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby mieć życie, którego pragniesz? Od 50 do 60 tysięcy dolarów rocznie. 

W skali od 1 do 10 jak bardzo szczęśliwy jesteś? Powiedziałbym, że siedem albo osiem. Ale czasem możesz mnie przyłapać i na dziesiątce.

Czy uważasz, że Twoje podatki są za wysokie? Tak, uważam, że są za wysokie.

Wywiady przeprowadził: David Walters

Tłumaczenie: Sara Mężyk

Polub Plportal.pl:

Reklama