Najlepsze anglojęzyczne podcasty tygodnia

Reklama

pt., 07/29/2022 - 12:20 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Najlepsze anglojęzyczne podcasty tygodnia: Zajrzyj w życie wywrócone do góry nogami przez upadek Afganistanu

W wiadomościach tego tygodnia, dziennikarka Nelufar Hedayat wysłuchiwała zwykłych ludzi, których życia zmieniły się rok temu, wraz z upadkiem Kabulu. Dodatkowo: pięć najlepszych anglojęzycznych podcastów w tematyce zdrowia psychicznego.

Wybrane w tym tygodniu: 

 

Unbelieveable (tłum. Nie do wiary) 

BBC Sounds, odcinki co czwartek 

„Nigdy nie prałem bielizny, kiedy wygrywaliśmy będąc w Rotherham [...] a od 19 meczów byliśmy niepokonani”. Neil Warnock jest pierwszym piłkarzem wagi ciężkiej, który podzielił się historiami z boiska oraz szatni w nowym podcaście BBC Radio 5 live. Prowadzący Ben Shephard oraz Chris „Kammy” Kamara dbają o to, aby żywe dyskusje przebiegały gładko, dzięki czemu wciągnięcie fanów piłki nożnej w kolejny sezon pozostaje ciekawe. Hollie Richardson

Just a Little Shady 

Ogólnodostępne odcinki, wydawane co tydzień. 

Osoby zainteresowane Eminemem oraz jego muzyką wiedzą o istnieniu jego córki, Hailie. Jej najnowszy podcast-pogawędka, który prowadzi ze znajomą z dzieciństwa Brittany, zawiera dyskusje na tematy, takie jak dorastanie w autokarze na trasy koncertowe czy oglądanie meczów koszykówki drużyny Detroit Pistons ze swoim tatą. Alexi Duggins.

Book Exploder  

Ogólnodostępny podcast, odcinki co środę

W podcaście Song Exploder, w krótkich odcinkach, twórcy przyglądają się swoim najwybitniejszym melodiom – teraz pora na podobny pomysł, ale o książkach (wydawany na tej samej platformie). Susan Orlean gości doborowe towarzystwo autorów, takich jak Min Jin lee oraz Celeste Ng, ale najpierw Hrishikesh Hirway pyta ją o jej pomysł na książkę The Library Book. Hannah Verdier 

 

Kabul Falling (Upadek Kabulu) 

Ogólnodostępny, od poniedziałku

Dziennikarka brytyjsko-afgańskiego pochodzenia, Nelufar Hedayat, gości w ośmiu częściach podcastu osoby, które odczuły na własnej skórze skutki przejęcia rok temu Afganistanu przez Talibów. Od odgłosów osób, próbujących dostać się do samolotu po mężczyznę, który przez osiem godzin maszerował w pełnym słońcu, żeby zabrać swojego syna, podcast pokazuje, jak ważne są historie ludzi. HV

 

The Electricity of Every Living Thing (Elektryczność każdej żywej istoty) 

Dostępne na Audible, wszystkie odcinki dostępne od czwartku.

To wciągające słuchowisko to adaptacja tytułowej powieści autorki Katherine May. Powieść opowiada o jej doświadczeniu, kiedy przebyła pieszo 630 mil wybrzeżem, w ucieczce przed przytłaczającym zgiełkiem codzienności, by zdać sobie sprawę, że może mieć Aspergera. Efekty dźwiękowe mogą wydać się przerysowane (głośne bicie serc, ciągłe elektryczne buczenie), ale pomagają od razu zagłębić się w historię. AD

W tym tygodniu, Ammar Kalia wybrała pięć najlepszych podcastów o zdrowiu psychicznym, od Esther Perel oraz jej słynnej terapii dla par, aż po program, w którym jesteśmy świadkami prób wytłumaczenia sensu żałoby.

Maintenance Phase

Trendujące sposoby na poprawę swojego życia wydają się najszybszymi i najpopularniejszymi, ale okazuje się, że za głośnymi hasłami znajdują się rady, które trzeba potraktować z dozą zdrowego, wysokiej jakości dystansu. Tym ciętym i często ironicznym podcastem kierują Aubrey Gordon oraz Michael Hobbes i mierzą się z mitami o poprawie życia, nauce oraz mówią o krótkotrwałych kulinarnych modach, jednocześnie polecając bardziej przemyślane sposoby na poprawienie sposobu, w jaki żyjemy. Wśród tematów, o których rozmawiają są limity bestellera Why We Sleep Matthew Walkera oraz mity kryjące się za promocją schudnięcia Oprah.

Robin Museum Mindfulness Meditation Podcast

Dla osób, które szukają przewodnika o wyciszeniu codziennych lęków i skupieniu się na tu i teraz, podcastów oferujących pomoc jest bez liku. Serie, takie jak The Mindful Minute oferują przewodnik po medytacji, które trwają od 5 do 45 minut. Z kolei On Being to dyskusja o niuansach duchowości oraz praktykowania medytacji. Podcast New York’s Rubin Museum of Art ma świeżą, wciągającą formę, w której obrazy oraz obiekty, będące częścią pokaźnej kolekcji sztuki azjatyckiej służą jako podstawa sesji medytacji.

Where Should We Begin? (Gdzie by tu zacząć?) Z Esther Perel

Znaczną częścią naszego zdrowia psychicznego stanowią nasze relacje z bliskimi. I choć telewizja coraz częściej jest naszym oknem na świat racjonalnych terapii, w formach takich jak show Couples Therapy (Terapie dla par), autorka oraz terapeutka Esther Perel ma od dawna monopol na przekuwanie nienawiści i zdrad w romantycznych relacjach w lekcje, z których może czerpać każdy. Jej podcast, Where Should We Begin? To prawdziwe terapie par, z inną parą co tydzień. Podcast ma na celu pokazanie często nieporządnych momentów zorientowania się o czymś o sobie, aby słuchacze sami, w podobny sposób zastanowili się nad swoim życiem. Choć nie raz trudne do wysłuchania, bycie świadkiem pracy Perel jest doświadczeniem na skalę obserwacji artysty w trakcie tworzenia.

Code Switch

Nasza rasa, płeć, orientacja seksualna – oraz to, jak społeczeństwo traktuje nas, w związku z każdą z tych kategorii – to kluczowe elementy, tworzące nasze zdrowie psychiczne. Audiosesje, takie jak Terapie dla czarnych dziewczyn lub Bottoming są poświęcone efektom różnic w postrzeganiu innych oraz oferuje praktyczne rozmowy, ale Code Switch wyróżnia się szerszą perspektywą na temat rasy i jej wpływu na społeczeństwo oraz zdrowiem psychicznym osób niebiałych. Każdy odcinek jest prowadzony przez dziennikarza, który przywołuje własne doświadczenia, przez co ton dyskusji może drastycznie się zmieniać. Mimo to, w każdym odcinku niezmiennie otrzymamy szczerość i wartościową radę. Zacznij słuchać podcastu od pierwszego odcinka, który mówi o tym, czy terapia może zwalczyć rasizm.

Griefcast (Żałobacast)

Podcast aktorki i komika, Cariady Lloyd – w którym przeprowadza wywiady ze znanymi medialnymi osobowościami o ich doświadczeniu żałoby – posiada lojalne grono słuchaczy od początku jej założenia w roku 2017. Podcast pokazuje radykalną szczerość oraz chęć do zbadania trudnych, sprzecznych reakcji na wieści o śmierci naszych ukochanych i prawdopodobnie pomógł bardziej, niż jakikolwiek podcast w znalezieniu sensu w końcu życia. Poprzez własną, osobistą historię o śmierci jej ojca na raka trzustki, gdy miała 15 lat, Lloyd pokazuje swój współczujący sposób rozmowy, podczas gdy Covid sprawił, że seria pomaga większej ilości osób przetrwać w tych trudnych czasach.
 

Autor: 
Alexi Duggings, Hollie Richardson, Hannah Verdier oraz Ammar Kalia /Tłum: Natalia Majdak
Polub Plportal.pl:

Reklama