Mariah Carey pozwana o prawa autorskie do utworu „All I want for Christmas is You”

Reklama

ndz., 06/12/2022 - 17:02 -- MagdalenaL

Piosenkarka Mariah Carey została pozwana o naruszenie praw autorskich w związku z jej świątecznym przebojem z 1994 roku All I Want for Christmas is You.

Autor piosenek Andy Stone twierdzi, że pięć lat wcześniej był współautorem piosenki o tym samym tytule i twierdzi, że pani Carey wykorzystała jego „popularność” i „styl”.

Pomimo wspólnego tytułu, obie piosenki wydają się muzycznie różne, ale pan Stone twierdzi, że Carey spowodowała zamieszanie i nie zapytała o zgodę.

Pani Carey nie udzieliła jeszcze odpowiedzi.

„All I Want for Christmas is You” autorstwa Mariah Carey to jeden z najbardziej znanych utworów świątecznych wszech czasów.

Od momentu pojawienia się na albumie Merry Christmas w 1994 roku, utwór ten znalazł się na szczycie list przebojów w wielu krajach i do 2017 roku zarobił dla pani Carey ponad 60 milionów dolarów (48 milionów funtów) z tytułu tantiem.

Na Spotify piosenka została odtworzona miliard razy.

W swoim ostatnim pamiętniku pani Carey przyznała, że „większość tej piosenki skomponowała na tanim, małym keyboardzie Casio".

Pan Stone, który występuje pod pseudonimem Vince Vance z zespołem Vince Vance and the Valiants, domaga się co najmniej 20 milionów dolarów (16 milionów funtów) odszkodowania.

W skardze napisano, że pani Carey, jak również jej współautor Walter Afanasieff i wytwórnia płytowa Sony Music Entertainment, uzyskali „niezasłużone zyski” z piosenki, argumentując, że pozwani „świadomie, celowo i umyślnie zaangażowali się w kampanię” mającą na celu naruszenie praw autorskich.

Pan Stone twierdzi, że nigdy nie wyraził zgody na wykorzystanie jego piosenki do jakichkolwiek celów, w tym do „stworzenia utworu zależnego”.

Nie jest jasne, dlaczego wyzwanie prawne zostało podjęte dopiero teraz, 28 lat po wydaniu piosenki pani Carey.

W skardze napisano, że prawnicy pana Stone'a po raz pierwszy skontaktowali się z panią Carey i jej współoskarżonymi w zeszłym roku, ale „nie byli w stanie dojść do żadnego porozumienia”.

Nie jest niczym niezwykłym, że różne piosenki noszą tę samą nazwę, a Biuro Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych (United States Copyright Office) na swojej stronie internetowej wymienia 177 pozycji pod tytułem All I Want for Christmas is You.

Autor: 
Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama