Choroba kociego pazura: Przytulanie kota może cię zabić

Reklama

ndz., 09/25/2016 - 21:39 -- koscielniakk

Badania pokazują, że przytulanie kota może doprowadzić do infekcji zagrażającej życiu ich właścicieli. ,,Choroba kociego pazura” może objawiać się wysoką gorączką, wysypką, a jej powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci. Chorobę wywołuje bakteria, która jest przenoszona z kota na kota przez pchły. Ludzie mogą się zarazić od zwierzaka poprzez całowanie i przytulanie go lub też poprzez zadrapanie lub ugryzienie przez kota.

Badania na dużą skalę przeprowadzone przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) pokazały, że kociaki oraz przybłędy są najbardziej podatne na przenoszenie bakterii. Dr Christina Nelson z CDC dodaje: ,,Zakres i wpływ choroby jest trochę większy niż to początkowo zakładaliśmy. Wiemy, że możemy powstrzymać chorobę kociego pazura. Jeśli prawidłowo rozpoznamy najbardziej zagrożoną grupę i schemat rozprzestrzeniania się choroby, wtedy będziemy mogli podjąć działania zapobiegawcze".

Lekarze przypominają, aby zawsze myć ręce po głaskaniu kota oraz w miarę możliwości uniemożliwić mu kontakt z przybłędami. W przeprowadzonym osiem lat temu badaniu, w którym zanalizowano ponad 13 tys. przypadków choroby kociego pazura, okazało się, że 4,5 z 100 tys. liczby ludności wymagało leczenia ambulatoryjnego. Chociaż nie spodziewano się aż tak dużej liczby, to i tak jest ona jak na razie niewielka. Udokumentowano zaledwie kilka przypadków śmiertelnych, chociaż były one spowodowane głównie tym, że chorzy zwlekali lub też nie szukali pomocy medycznej.

Choroba przenosi się szybciej w cieplejszych regionach, gdzie pchły mogą się łatwiej rozmnażać i rozprzestrzeniać. Grupę najbardziej narażoną na zainfekowanie stanowią dzieci pomiędzy piątym a dziewiątym rokiem życia. Na 100 tys. mieszkańców stwierdzono w tym przedziale wiekowym aż 9,4 przypadków wymagających leczenia ambulatoryjnego. W domach, w których znajdują się małe dzieci oraz koty, rodzice powinni zniechęcać dzieci do całowania i niebezpiecznych zabaw ze zwierzakami.

Gorące, wilgotne, letnie miesiące są najlepszym czasem dla rozwoju pcheł. Niebezpieczeństwo nie znika również jesienią, ponieważ centralne ogrzewania zapewnia doskonałe warunki do rozwoju jeszcze uśpionych jajeczek.

Najprostszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby jest walka z pchłami. Jest ona możliwa m.in. dzięki licznym lekom bez recepty, ale również dzięki nieco bardziej naturalnym metodom takim jak przygotowanie dla kota kąpieli w occie, soku z cytryny i cydrze jabłkowym.

Autor: Will Harvey-Powell

Tłumaczenie: Sylwia Staniaszko

Źródło: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/cat-scratch-disease-cuddling-a-kitten-could-kill-you-study-finds-a7318416.html

Polub Plportal.pl:

Reklama