Co powoduje kaca?

Reklama

śr., 05/01/2019 - 18:16 -- Anonim (niezweryfikowany)

Piękne wspomnienia z udanego wieczoru ze znajomymi latwo mogą się przerodzić w chorobę dnia następnego dnia. Wielu z nas wtedy postanawia nie pić już więcej. Jednak dlaczego tak się czujemy po dobrze zakrapianej imprezie? Na to pytanie znajduje się odpowiedź poniżej.

Kac był prawdopodobnie znany ludzkości w tym samym czasie, w którym był spożyty pierwszy raz. Nawet w Biblii w Księdze Izajasza (5,11) możemy znaleźć fragment tego dotyczący:

Biada tym, którzy od wczesnego rana gonią za trunkiem, których do późnego wieczora rozpala wino”.

Zjawisko to jest bardzo powszechne, dane pokazują, że około 75 procent osób spożywających duże ilości trunków odczuwa skutki kaca – pisze Scientific American. Po obfitym napoju mogą wystąpić różne objawy, takie jak: nudności, bóle głowy, pragnienie, suchość w ustach, bóle mięśni, zmęczenie, a nawet wymioty. Kac często wpływa również na zdolności poznawcze i często wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Według badań naukowych wiele czynników może powodować chorobę drugiego dnia na przykład to, w jakim tempie nasz organizm podbywa się alkoholu lub czy piliśmy na pusty, czy na pełny żołądek.

Ogólnie rzecz biorąc, różne rodzaje napojów mogą przyczyniać się w różnym stopniu późniejszej chorobie.

Na przykład biały rum, wódka, gin rzadziej powodują problemy, podczas gdy tequila, whisky, wino czy brandy częściej. W badaniu ekperci przeanalizowali wpływ spożycia bourbonu i wódki. Bourbon powodował kaca u 33% badanych, a wódka tylko u 3% badanych.

Na nasz stan dnia następnego może wpływać rodzaj alkoholu i rodzaj konsumpcji: napoje pite szybko, brak jedzenia, brak innych napojów niż alkoholowe, palenie papierosów, oślepiające światła i głośna muzyka częściej wywołują kaca.

Rozkład alkoholu wpływa na wiele hormonów, które mogą powodować nieprzyjemne objawy. Na przykład obniżenie poziomu hormonu antydiuretycznego zwiększa wydalanie moczu i wysusza organizm, co powoduje dyskomfort w późniejszym czasie.

Oczywiście istnieją sposoby, by uniknąć nieprzyjemnego poranka. Najlepiej pomiędzy drinkami pić dużo wody, co jakiś czas wychodzić na krótki spacer oraz nie przebywać cały czas w pomieszczeniu głośnym i zadymionym. Istnieje również wiele specyfików, które w swoich hasłach reklamowych zapewniają o bezbolesnym poranku po imprezie

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

24.hu

Polub Plportal.pl:

Reklama