Czerwone wino receptą na stres

Reklama

sob., 08/03/2019 - 22:00 -- koscielniakk

Lampka wina działa relaksująco nie tylko ze względu na alkohol, ale przede wszystkim przez zawarty w nim resweratol. Reswerartol, to substancja występująca w winogronach i w czerwonym winie, która blokuje wydzialanie się enzymu powiązanego z kontrolowaniem stresu w mózgu. Reswerartol to substancja, dzięki której Francuzi, którzy szczególnie lubują sie w czerwonym winie, cieszą prawidłowym działaniem układu sercowo-naczyniowego. Ta substancja ma również inne właściwości, na przyklad w leczeniu cukrzycy, redukcji nadwagi, a nawet w zmienjszeniu ryzyka chorób nowotworowych.

Ten składnik jest zawarty nie tylko w winie, które niestety zawiera uzależniający alkohol, ale także w winogronach a zwłaszcza w ich skórkach. Najwięcej tej dobroczynnej substancji zawierają czerwone winogrona odmiany Pinot noir. Winogrona nie są jedynymi owocami, które zawierają w sobie reswerartol. W mniejszych ilościach możemy znaleźć go w owocach jagodowych (np. w jagodach, truskawkach, żurawinie, malinach, borówkach amerykańskich czy w czarnej porzeczce), w jabłkach, w orzechach, w skórkach pomidorów czy w kakao, czyli w uwielbianej przez wielu czekoladzie. Reswerartol szczególnie dobrze wpływa na układ krążenia, zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów, zmniejsza wchłanianie cholesterolu LDL w ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego (zawału i choroby wieńcowe).

Ponadto udowodniono, że resweratrol obniża ciśnienie krwi. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Buffalo oraz Uniwersytetu Medycznego Xuzhou w Chinach wykazują, że resweratrol hamuje wydzielanie enzymu PDE4, który przyczynia się do zachorowania na depresję i inne zaburzenia psychiczne. - Resweratrol może stanowić skuteczną alternatywę dla leków wykorzystywanych w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi – podsumowuje dr Ying Xu, współautorka badania.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Polub Plportal.pl:

Reklama