Dla tych powodów warto spać z psem

Reklama

ndz., 04/07/2019 - 15:49 -- koscielniakk

Ile osób tyle opinii na temat tego, czy zdrowo spać z psem czy kotem. Są tacy, którzy całkowicie odrzucają taką możliwość i uważają, że miejsce zwierzaka jest gdzie indziej, inni zaś chętnie zapraszają swoich pupili do swoich łóżek, a jeszcze inni nie mogą bez nich zasnąć, ale czy to na pewno dobrze?

Klinika o nazwie Mayo Clinic w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych, przez siedem dni z rzędu badała jakość snu właścicieli psów oraz osób nieposiadających zwierzęcia. Eksperyment prowadzony przy użyciu specjalnych urządzeń wykazał, że osoby śpiące z psem w jednym pokoju spały spokojniej i budziły się bardziej wypoczete, a osoby śpiące ze swoim pupilem w jednym łóżku nie odczuwały aż takiego komfortu.

Christy Hofman, badaczka z Buffalo Canisus College przeprowadziła szersze badania w tej dziedzinie, ponieważ zapytała około tysiąca kobiet o ich jakość snu. Uczestniczkami były kobiety posiadające zwierzę w domu: 55% z nich dzieliło łóżko z przynajmniej jednym psem, 31% z nich przynajmniej z jednym kotem. Ponadto 57% z kobiet przebadanych oprócz swojego pupila spało ze swoim mężem, lub partnerem. W tym badaniu, w przeciwieństwie do poprzedniego nie zostały użyte żadne elektroniczne urządzenia, tylko wywiad z zainteresowanymi na temat jakości ich snu podczas nocy. Badania te więc są subiektywne i oparte tylko na opinii respondentek.

Pytane kobiety, które śpią z psami odpowiedziały, że czują się bezpieczniej i spokojniej niż śpiąc z samym partnerem. Wynikało to z tego, że poruszanie oraz chrapanie partnera było bardziej drażniące niż ta sama aktywność czworonoga. Jeśli chodzi o koty, to w tej grupie respondentek, nie zostały one sklasyfikowane jako przyjaźni partnerzy do spania.

Kot nie powoduje, że czujemy się bezpiecznie

Dlaczego odczuwamy różnicę w komforcie snu z różnymi zwierzętami? Na to pytanie znajdziemy wiele odpowiedzi. Z jednej strony wynika to z ich trybu życia: pies przesypia w spokoju 75% nocy, a koty lubią nocą być aktywne, czym przeszkadzają osobie śpiącej. Dodatkowo koty nie kojarzą nam się ze zwierzętami, które zapewniają bezpieczeństwo. Kiedy myślimy o psach, ufamy, że gdy ktoś włamie się do naszego domu, wtedy one nas ostrzegą. Niestety tego samego nie zwykliśmy mówić o kotach.

 

Psy są przyzwyczajone do porządku i regularności

Nawyki ludzi śpiących z psami znacznie różnią się od zwyczajów innych osób. Ci, którzy śpią ze zwierzęciem wykazują się stabilniejszym i bardziej regularnym snem. Kładą się i wstają o tej samej porze, dokładnie tak jak ich pupil, co wpływa dobrze na jakość snu i psychikę. Naukowcy uważają również, że osoby śpiące z psami są rzadziej dręczone przez koszmary.

Na koniec należy podkreślić, że powyższe dane są jedynie danymi statystycznymi i nie dają pewności, czy wszystkie osoby będą odczuwać to samo śpiąc ze zwierzętami. Nie została bowiem zbadana jakość snu ze względu na rasę posiadanego psa, czy jego wielkość. Łatwo sobie wyobrazić, że ogromny owczarek niemiecki da raczej poczucie zagrożenia niż bezpieczeństwa.

Z badań nie wynika również, że jeśli osoba ma problemy ze snem, spanie ze zwierzęciem rozwiąże wszystkie problemy. Nie ma również informacji jak na spanie z psem reagowaliby mężczyźni. Warto jednak sprawdzić jak zareagowalibyśmy na obecność pupila w łóżku, ponieważ może to znacznie poprawić jakość naszego snu.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

divany.hu

Polub Plportal.pl:

Reklama