Filozofowie inaczej interpretowali szczęście – trzeba je znaleźć samemu

Reklama

pt., 03/12/2021 - 11:40 -- MagdalenaL

Image by PIRO4D from Pixabay 

Ludzie od zawsze pragnęli szczęścia. Już w starożytnej Grecji rozmyślano nad nim. Czy istnieje jakaś recepta na szczęście?

Paul Watzlawick, naukowiec zajmujący się komunikacją społeczną, opisałw swojej książce„Instrukcja do nieszczęścia”, jak łatwo osiągnąć coś przeciwnego. Ale czy istnieje też przewodnik do osiągnięcia szczęścia? W każdym razie, nie uniwersalny, ponieważ definicja szczęścia jest zbyt subiektywna i zbyt indywidualna, współcześni badacze szczęścia są co do tego zgodni.

Czynniki szczęścia

Według niemieckiego badania z okazji„Dnia Szczęścia” z 2019 r. jedna czwarta Niemców uznała narodziny własnego dziecka za najszczęśliwsze wydarzenie w ich życiu. Następnie wskazywano na dzień poznania swojego partnera, konkretną podróż lub specjalne wydarzenie związane z rodziną lub przyjaciółmi. Nie stoi to w sprzeczności z powszechnym poglądem, że „każdy jest kowalem szczęścia”. Dotyczy to przynajmniej własnego życiowego szczęścia, które odróżnia się od czystego przypadkowego szczęścia – na przykład w grze. Czynniki takie jak rodzina, miłość, zdrowie, praca i finanse okazały się miećnajwiększy wpływ na osobiste szczęście.

Dusza w równowadze

Oto można łatwo zadbać. Francuski pisarz Maurice Barrés mówi, że szczęście to w zasadzie nic innego jak „odważna wola życia poprzez akceptację warunków życiowych”. Starożytni Grecy byli nieco bardziej wymagający niż ta minimalna definicja. Arystoteles, na przykład, uważał błogość za „doskonały i samowystarczalny dobry i ostateczny cel” wszystkich ludzkich działań. Dla Platona, tylko ci, którym udaje się zrównoważyć rozum, wolę i pragnienie, które tworzątrójcę ludzkiej duszy, mogą być szczęśliwi.

Epikur ułatwił z koleizdefiniowanie szczęścia jako „doświadczanie przyjemności”, a jednocześnie „braku bólu” – hedonistyczny, ale także egocentryczny pogląd, który jest dziś bardzo rozpowszechniony. Wreszcie, chiński filozof Lao-Tse dostrzegł prawdziwe szczęście w byciu skromnym i wzaprzestaniu gonitwy po rzekome szczęście lub inne niezaspokojone pragnienia. Tak więc, zdecydowanie najstarsza próba uchwycenia szczęścia wydaje się być najwłaściwsza w czasach, gdy pandemia zmusza nas dokoncentrowania się na rzeczach najistotniejszych.

Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski

Autor: 
MatthiasLiedtke
Źródło: 

noz.de

Polub Plportal.pl:

Reklama