Jak poradzić sobie ze stresem stosując zasadę 3-3-3?

Reklama

pt., 06/03/2022 - 00:09 -- MagdalenaL

Podczas gdy większość z nas dba o zdrowie fizyczne, często odkładamy na dalszy plan nasze samopoczucie psychiczne. Problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i stres, dotykają milionów ludzi na całym świecie.

Pandemia wirusa COVID-19 ma niepokojący wpływ na zdrowie psychiczne ludzi, a zwłaszcza kobiet, u których stres i niepokój stają się coraz bardziej powszechne. Jednak większość ludzi nie dostrzega tego negatywnego wpływu na ich codzienne życie i nie wie, jak radzić sobie z emocjami.

„Zbyt często chowamy nasze prawdziwe uczucia pod dywan lub upieramy się przy toksycznym pozytywnym nastawieniu” – przekonuje psycholog Shwetambara Sabharwal - „To zupełnie normalne, że przez cały czas nie czujemy się na 100% lub odczuwamy niewyjaśniony niepokój. Poświęć trochę czasu, aby to uznać, uświadomić sobie i zaakceptować” - dodaje. Jak można to zrobić w praktyce? Pomocna może okazać się zasada 3-3-3.

Jaka jest zasada 3-3-3, która dotyczy stresu?

Sabharwal wyjaśnia, że zasada 3-3-3 to w gruncie rzeczy prosta praktyka, która umacnia nas w obecnej chwili, tworząc uważność, która pomaga nam oddalić się od najbardziej niezdrowych emocji.

Jak można stosować zasadę 3-3-3:

  • Skup się na trzech słyszanych dźwiękach
  • Poruszaj trzema częściami ciała: palcami, ramionami, a następnie stopami.
  • Wskaż trzy rzeczy, które widzisz

„Zawsze, gdy czujesz, że twój umysł ma 1000 obrotów, możesz spróbować tego ćwiczenia. Jego celem jest pomoc w powrocie do chwili obecnej” - przekonuje psycholog.

Przerwanie błędnego koła stresu

Zdaniem Sabharwala, choć sytuacje stresowe w życiu codziennym są czymś normalnym, ważne jest, by wypracować mechanizmy radzenia sobie z nimi. Co więc sugeruje?

Weź głęboki wdech przez nos i wypuść całe powietrze przez usta.

Postępuj zgodnie z zasadą 3-3-3.

Rozpoznaj negatywną emocję

Zaakceptuj, że odczuwanie negatywnych emocji jest całkowicie normalne.

Żyj obecnie i staraj się zasiać w swoim umyśle ziarno spokoju. „Poświęcenie czasu na wyciszenie umysłu i duszy oznacza dbanie o równowagę psychiczną i duchową. Jest to dobry sposób na to, aby spokój znalazł przestrzeń do wzrostu i rozwoju w głębi siebie. Kiedy dbamy o naszą duszę, możemy zobaczyć, jak rozkwita” - podkreśla.

Autor: 
Autor: Πηνελόπη Μποσταντζόγλου / Tłumaczenie: Wiktoria Baran
Źródło: 

Πώς θα αντιμετωπίσεις το άγχος με τον κανόνα 3-3-3; (ladylike.gr)

Polub Plportal.pl:

Reklama