Jak powiedzieć partnerowi, że mamy depresję?

Reklama

pt., 03/08/2019 - 19:45 -- koscielniakk

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem depresji w związkach. Jest to temat trudny do poruszenia, jednak gdy relacja staje się poważna i planujemy przyszłość z tą osobą, informacja o naszej chorobie jest niezbędna.

 

Niemal wszystkie aktywności życia codziennego są bardziej uciążliwe dla osoby żyjącej z depresją niż dla osoby zdrowej. Depresji często towarzyszą takie objawy jak: poczucie beznadziejności, pustki, stały niepokój i poczucie, że wszystko co robimy nie ma sensu i nie powoduje żadnej przyjemności. Wszystkie powyższe symptomy mogą utrudniać zdrowy i szczęśliwy związek. Jednak ważne jest to, by w odpowiednim czasie zakomunikować problem drugiej osobie.

Nie jest łatwe dla człowieka dzielenie się swoimi słabościami, jednak w relacji powiniśmy rozmawiać o tym bez tabu, mimo wstydu i zakłopotania. Niestety osoby z problemami ze zdrowiem psychicznym są nadal często stygmatyzowane dzisiaj, co utrudnia innym otwarcie się na dzielenie się naszymi słabościami z innymi.

Początkowo bardzo pomocnym będzie szczera rozmowa z naszym partnerem o stresie i niepokoju. Po tym, może nawet się zdarzyć, że temat sam pojawi się w trakcie rozmowy. Ważne jest to, by podczas tej rozmowy starać się nie czuć się zawstydzonym.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że nie ma „najbardziej odpowiedniego” czasu na porozmawianie na ten temat i nie powinno się tego odkładać w nieskończoność. Należy rozpocząć ten temat, gdy czujemy się swobodnie, to może się zdarzyć podczas śniadania, po przyjściu z kina, lub przed położeniem się spać.

Jest wiele metod informowania partnera o naszej depresji. Jeśli nie chcemy wprost o tym mówić, możemy zachęcić partnera do rozmowy o jego najważniejszych momentach w życiu, przy okazji wspominając o naszym problemie.

Jeśli komunikowanie tego partnerowi jest dla nas zbyt trudne, możemy napisać do niego list, jednak następnie, koniecznie należy porozmawiać o tym na żywo, by uniknąć nieporozumień oraz dać partnerowi możliwość zadania pytań.

Jeśli zamierzamy wziąć udział w terapii, wtedy zacząć ten temat jest jeszcze łatwiej, ponieważ wtedy nasz partner widzi, że już podejmujemy kroki w walce z problemem.

 

Jeśli nie powiemy partnerowi o tym, że mamy depresję, wtedy zabieramy mu możliwość wyboru, czy chce żyć z osobą w depresji, czy też nie. Nasz partner, powinien móc o tym zdecydować, a my musimy liczyć się z tym, że może od nas odejść.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

24.hu

Polub Plportal.pl:

Reklama