Jak rozpoznać udar na czas?

Reklama

czw., 07/18/2019 - 16:08 -- publikator

W Polsce co osiem minut dochodzi do udaru. Ta groźna przypadłość może doprowadzić do śmierci lub paraliżu. Niestety, ale łatwo jest przeoczyć początkowe objawy.

 

Potocznie uważa się, że udar i wylew są tym samym, jednak jest to pojęcie mylne z medycznego punktu widzenia. Udar to pojęcie ogólne, oznaczające nagłe przerwanie pracy mózgu w wyniku zaburzeń krążenia krwi.

80% wszystkich przypadków stanowi udar niedokrwienny, nazywany także zawałem serca. Polega on na zatrzymaniu dopływu krwi do mózgu w wyniku zamknięcia lub obkurczenia naczyń krwionośnych.

Udar krwotoczny, który potocznie nazywa się wylewem, a fachowo - krwotokiem śródczaszkowym, polega na pęknięciu naczyń krwionośnych w mózgu. Przyczyną może okazać się na przykład pęknięcie tętniaka. Ten rodzaj udaru może być spowodowany nadciśnieniem tętniczym.

Jednym z pierwszych objawów jest pogorszenie widzenia. Na kilka lub kilkanaście godzin przed udarem pojawia się mrowienie i drętwienie kończyn, słabsze krążenie, utrata mocy w nogach i rękach a nawet paraliż jednej ze stron ciała. Pojawia się również bełkotanie i inne problemy z mową, zaburzenia równowagi, chory wydaje się być pod wpływem alkoholu. Silny ból głowy również może być objawem udaru. Prawie zawsze dochodzi do niedowładu jednej ze stron ciała lub też całkowitego paraliżu. Istnieje ryzyko zaistnienia ataków padaczki, wymiotów, majaczenia, czy utraty kontaktu z otoczeniem, aż do całkowitej utraty przytomności.

Jak informują lekarze – nawet osoba będąca laikiem może rozpoznać udar u kogoś innego. Wystarczy poprosić o wykonanie trzech poleceń. Po pierwsze, uśmiechnięcie się. Po drugie, podniesienie równocześnie obu rąk do góry. Po trzecie, wypowiedzenie  niedługiego zdania. Jeżeli którekolwiek z tych zadań sprawi problem, oznacza to, iż mamy do czynienia z udarem i jednostronnym paraliżem ciała. W tej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Autor: 
Izabela Szkatuła
Źródło: 

Interia

Polub Plportal.pl:

Reklama