Pięć zachowań, które ujawniają brak inteligencji emocjonalnej

Reklama

czw., 07/11/2019 - 12:01 -- publikator

Umiejętność rozumienia i zarządzania emocjami pozwala lepiej odnaleźć się w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Według "regułki", inteligencja emocjonalna (EI), to kompetencje osobiste człowieka w rozumieniu zdolności rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób. Inteligencja emocjonalna pozwala na wykorzystywanie własnych emocji i radzenie sobie ze stanami emocji innych osób. Nie da się ukryć, że ma ona wielki wpływ na całe nasze życie.

 

Wiele mówi się na temat cech, czym odznaczają się ludzie o wysokiej EI. Chwali się to, że są optymistami, zarażają dobrym humorem, są asertywni, ciekawi innych ludzi i bez problemu odnajdują się w społeczeństwie. A co można powiedzieć o cechach tych z nas, którzy inteligencji emocjonalnej nie mają mocno rozwiniętej? Przedstawiamy pięć zachowań, które ujawniają brak inteligencji emocjonalnej. Jak jest u ciebie?
1. Brak cierpliwości, gdy trzeba tłumaczyć komuś coś do skutku
Osoba o słabo rozwiniętej inteligencji emocjonalnej nie rozumie tego, że nie każdy w mig pojmuje jej intencje. Bywa niesympatyczna, zdarza się, że używa zwrotów takich jak "czego tu nie rozumieć?" i szybko przechodzi do postawy agresywnej. Często taka rozmowa kończy się nerwami i obwinianiem drugiej osoby o to, że nie zrozumiała intencji.
2. Brak zrozumienia sytuacji, w której żart bawi, a kiedy powoduje dyskomfort
Osoba o niskiej EI sama siebie widzi jako osobę rozrywkową i bardzo towarzyską. Chętnie opowiada żarty, ale często przekracza delikatną granicę dobrego smaku i nie potrafi odczytać jasnych sygnałów, że granica została przekroczona. Nie zauważa tego, że powoduje dyskomfort i obwinia innych o brak poczucia humoru.
3. Brak potrzeby rozważania różnych opinii
Osoba z niską inteligencją emocjonalną ma problem z braniem pod uwagę innych opinii. Uważa, że wszelkie pomysły są najlepsze jedynie wtedy, gdy sama je wymyśli. Osoba z niską EI zazwyczaj nie wychodzi poza wąskie granice własnego światopoglądu, który staje się powłoką ograniczającą rozwój.
4. Obwinia innych o własne problem
Cokolwiek by się nie działo, osoba z niskim EI stara się na siłę określić, kto jest winny, nie widząc własnych niedoskonałości. Bardzo często obwinia swojego partnera, zespół w pracy i rodzinę za własne niepowodzenia.

 

5. Osoby z niskim EI nie są zbyt pracowite
Osoby z niskim poziomem inteligencji emocjonalnej, starają się obdzielić innych swoimi obowiązkami. Często zrzucają swoją odpowiedzialność na inne osoby, umywając ręce od odpowiedzialności i porażek.
Na szczęście inteligencja emocjonalna jest kompetencją, nad którą można pracować i którą można rozwijać. Warto podjąć ten wysiłek, aby nie tylko więcej czerpać z życia, ale lepiej współdziałać z innymi ludźmi.

Autor: 
Onet
Źródło: 

Onet

Polub Plportal.pl:

Reklama