Płynne złoto

Reklama

pon., 10/14/2019 - 18:19 -- Anonim (niezweryfikowany)

Często widujemy informację o nim na opakowaniach szamponów i odżywek. Ale czym dokładnie jest olejek arganowy?

Wytwarzanie

Olejek arganowy, nazywany też płynnym złotem, jest produkowany z owoców arganii żelaznej. Wyróżnia się 2 rodzaje olejku - spożywczy i kosmetyczny. Ten pierwszy wytwarza się z prażonych nasion. Charakteryzuje się on ciemnozłotym kolorem i oryginalnym orzechowym smakiem i aromatem. Z kolei olej kosmetyczny tłoczy się z nieprażonych nasion. Jest on znacznie jaśniejszy niż ten przeznaczony do jedzenia i ma lekko kwaskowy zapach.

W Maroku drzewkami arganowymi żywią się kozy. I, chociaż trudno w to uwierzyć, są one współproducentami kosmetyku. Jako, że orzech trudno otworzyć przedsiębiorczy tubylcy zbierają go już przetworzonego w kozich odchodach. Oczywiście od tej metody już odchodzimy, a drogeryjne kosmetyki z olejkiem arganowym na pewno nie powstają w ten sposób.

 

Właściwości

Olejek arganowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, stąd jego działanie na cerę jest szerokie – od walki z suchością i szorstkością, po blizny, zmarszczki i przetłuszczanie. Być może najskuteczniej „płynne złoto” działa przeciw zmarszczkom. Zawarty w nim stygmasterol, tirukallol i witamina E regenerują naskórek, wzmacniają komórki i zapobiegają pojawianiu się bruzd. Dodatkowo, marokański olejek ma właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę przed i po opalaniu.

Olejek arganowy to dobry sposób na zadbane, błyszczące włosy. Aplikowany na końcówki zapobiega rozdwajaniu, zaś wmasowywany w skórę głowy poprawia żywotność i stan włosów. Polecany jest zwłaszcza dla włosów suchych.

Olejek dobrze działa też od środka. Przyjmowany doustnie obniża poziom szkodliwego cholesterolu, poprawia krążenie i wzmacnia system odpornościowy.

 

Autor: 
AM
Polub Plportal.pl:

Reklama