„Ponury urok Instagrama jako cichego niszczyciela poczucia własnej wartości”

Reklama

pt., 10/29/2021 - 21:47 -- MagdalenaL

Źródło: Pixabay

Nota redaktora: Psycholog John Duffy, autor książki „Wychowanie współczesnych nastolatków w erze lęku", pracuje w Chicago. Specjalizuje się w pracy z nastolatkami, rodzicami, parami i rodzinami.

(CNN) – Pewna 17-letnia dziewczyna, z którą spotykam się na terapii, ma codzienny „proces robienia selfie", który może trwać godzinę lub dłużej.

Tyle czasu zajmuje jej przerobienie i przefiltrowanie swojego zdjęcia na tyle, by czuła się komfortowo publikując je na Instagramie. Raz zademonstrowała ten proces w moim gabinecie, przyznając, że wiedziała, że nie wygląda jak ona sama. Jednak „polubienia" napływały tak szybko, że wiedziała, że następnego dnia znów to zrobi.

Nazwała ten proces „uzależnieniem od poczucia własnej wartości".

Jak mówią moi nastoletni klienci, Instagram może być mrocznym i niepokojącym miejscem dla umysłów naszych dzieci. Nie czując, że są wystarczająco dobrzy, aby zamieścić zdjęcie typu selfie, na przykład, będą filtrować i zmieniać kształt swojego ciała, aby odzwierciedlić sylwetki celebrytów lub influencerów, których podziwiają. Wiele z nich, o czym nasze dzieci doskonale wiedzą, również udoskonalają zdjęcia przed ich publikacją.

Ta szarada jest uzależniająca. Pracowałam z niezliczonymi dziewczynami, które znacząco zmieniły swoje zdjęcia, aby wyglądać w określony sposób, i równie wieloma, które stresują się, gdy ich zdjęcie zostaje opublikowane. Ta grupa śledzi inne konta na Instagramie, ale rzadko publikuje swoje zdjęcia z obawy przed zawstydzeniem lub wyśmianiem ich wyglądu: wagi, twarzy, włosów - wszystko to wydaje się tym nastolatkom wystawione na osąd.

W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych przez firmę macierzystą Facebook, Instagram może wywierać negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i obraz ciała nastolatków, zwłaszcza dziewcząt.


Źródło: Pixabay

Samoocena chłopców również jest zaburzona

Należy jednak pamiętać, że zagrożeni są również nastoletni chłopcy. Młodzi i nastoletni chłopcy często wzorują się na innych chłopcach i mężczyznach, którzy ich zdaniem mają idealne męskie ciała lub są bardziej atrakcyjni niż oni sami. Noszą w sobie wiele z tych samych niepewności, co ich odpowiedniczki, ale rzadziej się o tym mówi.

Jeden chłopiec, z którym pracuję, od czasu do czasu usuwa aplikację Instagram ze swojego telefonu, w pełni świadomy, że inne dzieci z jego klasy mają znacznie więcej obserwujących i zgromadziły więcej „polubień" niż on. To sprawia, że czuje wstręt do samego siebie i jest przekonany, że nie można go lubić.

Nastolatki jako terapeuci na Instagramie

Nawet nastolatki próbujące zapewnić wsparcie i zrozumienie mogą wyrządzać pewne szkody. Próbując wspierać rówieśników cierpiących na depresję, lęki, problemy z uwagą lub zaburzenia odżywiania na Instagramie, będą zamieszczać inspirujące cytaty, zdjęcia rozsądnych posiłków i realistyczne zdjęcia swoich twarzy i ciał, wad i wszystkiego.

Pomimo tego, że jest to krzepiące, iż nastolatki chcą się nawzajem wspierać i wiele z tego może być pomocne, takie zachowania mogą okazać się też groźne. Nie ma wyszkolonych profesjonalistów, którzy monitorowaliby ich porady, a czasami rady i wsparcie mogą dostarczać błędnych informacji, które mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W skrajnych przypadkach mogą być bardzo niebezpieczne.

Zbyt często nasze dzieci stają się de facto terapeutami dla siebie nawzajem, bez kochającej, niezawodnej osoby dorosłej, która mogłaby służyć jako sprzymierzeniec lub przewodnik w gąszczu obrazów i informacji oferowanych na Instagramie. Wiele dzieci nie jest przygotowanych rozwojowo na wpływ tych wszystkich zmiennych na ich poczucie własnej wartości.

Istotną częścią problemu z Instagramem jest to, że jego zły wpływ często rozgrywa się samotnie późno w nocy. Nasze dzieci zazwyczaj nie zwracają się do swoich rodziców, gdy są one krzywdzone „w sieci". Samotność zbyt często wynika wraz z problemów z poczuciem własnej wartości. W końcu, sieć społeczna prawdopodobnie zaprojektowana z myślą o zabawie i kontakcie prezentuje o wiele bardziej ponurą rzeczywistość dla naszych dzieci.

Badania Facebooka sugerują również, że Instagram może być dobrym serwisem dla rozwoju emocjonalnego dzieci. Czasem jest to prawda. Pracuję z jedną nastoletnią dziewczyną, która znalazła wsparcie dla jej zaburzeń odżywiania i metody pokonania ich poznała głównie z Instagrama. Ona poszła dalej. Wyszła z inicjatywą utworzenia konta, które zapewnia wsparcie i pomoc innym cierpiącym nastolatkom. Jednak z tego, co widzę w mojej praktyce, myślę, że negatywy znacznie przewyższają pozytywy.

Zatem ważne jest, aby dorośli podjęli kroki i dopilnowali, aby korzystanie z Instagrama nie spowodowało utracenia poczucia własnej wartości naszych nastolatków.

Mroczny Instagram: Finsta i promocja grup ekstremistycznych

Zapytaj któregokolwiek nastolatka, a jeśli jest szczery, podzieli się z tobą, że ma więcej niż jedno konto na Instagramie. Finsta, czyli fałszywe konto na Instagramie, to drugie prywatne konto, które dzieci rezerwują dla wybranych znajomych. Nie jest to konto, które pozwalają śledzić swoim rodzicom. Finsta zazwyczaj zawiera pikantne treści, czasami nieodpowiednie, których dorośli nigdy nie widzą. Istnieje ryzyko, że dziecko stworzy dla siebie sytuację bez wyjścia, nawet jeśli dorośli myślą, że monitorują ich konta.


Źródło: Pixabay

Niektórzy z moich klientów wyrażają radykalne lub skrajne poglądy na tych bardziej anonimowych kontach, od polaryzującej ideologii politycznej po konta skierowane do określonych grup, często chłopców skierowanych przeciwko dziewczynkom. Pracowałem z kilkoma dziećmi, które zostały przyłapane przez szkołę lub członka rodziny na posiadaniu jednego z takich kont. Szkody, jakie ponoszą te osoby, mogą być ogromne.

Problemem jest to, że Instagram niesie „społeczne i emocjonalne miny” nawet dla najbardziej dojrzałych i stabilnych emocjonalnie nastolatków.

Teraz mówi się o Instagram Kids, dostępnym dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Użyteczność takiej sieci jest w najlepszym wypadku wątpliwa. Nasze nastolatki nie są przygotowane na emocjonalny wydźwięk Instagrama. Aż strach pomyśleć, jak negatywny wpływ na psychikę naszych przedszkolaków miałaby taka aplikacja.

Powinniśmy pamiętać, że wiele nastolatków jest już na Instagramie, albo kłamiąc na temat swojego wieku lub poprzez konta Finsta. Narażanie jeszcze młodszych dzieci na kontakt z Instagramem wydaje się wręcz niepotrzebnym ryzykiem.

Nie lekceważ obaw swoich dzieci

Pracowałem z kilkoma rodzicami, których dzieci otwarcie powiedziały im na sesjach, że Instagram wywiera silny negatywny wpływ na ich samopoczucie i sposób, w jaki czują się sami ze sobą. Wielu z nich dzieliło się historiami podobnymi do tych opisanych powyżej. Czasami rodzice wierzą im bez pytania.

Innym razem, rodzice lekceważą obawy dziecka. Ci rodzice mówią mi, że uważają, iż media społecznościowe są głupie. Deklarują również, że te media są niepoważnym miejscem do zdobycia poczucia własnej wartości. To może być prawda.

Jednak nie rozumieją, że media społecznościowe są podstawowym elementem świata, w którym żyją teraz nasze dzieci. Z kolei Instagram jest teraz dla nich ważnym sposobem nawiązywania kontaktów społecznych. Kiedy dzieci mówią, że czują, iż brakuje im kontaktów społecznych, gdy nie są na Instagramie - kluczowej części ich życia społecznego - to jest to ich prawda.


Źródło: Pixabay

Porozmawiaj z dziećmi

Porozmawiaj otwarcie ze swoimi dziećmi o roli Instagrama i innych mediów społecznościowych, zarówno o zaletach, jak i wadach. Zapewnij gotowość do ich wysłuchania. Oczywiście, rodzice dzieci, którzy mają kłopoty z obecnością na Instagramie, mogą również przyznać, jak trudne jest to dla nich. Jednocześnie powinni zwrócić uwagę na wiele pozytywnych aspektów, w których postrzegają swoje dziecko.

Rodzice mogą również zadbać o to, aby ich dzieci miały wiele źródeł poczucia własnej wartości, innych niż media społecznościowe. Mogą to być zajęcia pozalekcyjne, takie jak sport, teatr, muzyka czy sztuka - wszystko to, nad czym mają większą kontrolę niż liczba polubień i obserwujących na Instagramie.

Gorąco namawiam również rodziców, aby zabierali smartfony i iPady z pokoi swoich dzieci na noc. Te „elektroniczne detoksy” zapobiegną wpadnięciu w niektóre z opisanych tu pułapek poczucia własnej wartości i pomogą zwiększyć ich pewność. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że Twoje dziecko będzie spało spokojniej.

Im więcej możliwości mają dzieci, aby zbudować poczucie własnej wartości poza sferą Instagrama, tym bardziej będą one odporne na negatywny potencjalny wpływ tego serwisu.

Autor: 
John Duffy Przekład: Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama