Śpisz ze swoim pupilem? Jak to może wpłynąć na ciebie (i twojego zwierzaka)?

Reklama

śr., 11/10/2021 - 00:56 -- MagdalenaL

W poszukiwaniu lepszego snu ludzie często pytają, czy powinni dzielić swoje łóżko ze zwierzęciem. Zanim do tego przejdziemy, zastanówmy się przez chwilę nad drugą stroną:

Czy spanie z tobą jest dobre dla twojego zwierzaka?

„Bardzo podoba mi się, że odwracamy pytanie", powiedziała dr Dana Varble, główny lekarz weterynarii dla Północnoamerykańskiej Wspólnoty Weterynaryjnej. „Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobra sytuacja dla zwierząt, aby spać ze swoimi ludźmi".

Zwierzęta, które dzielą łóżko swojego człowieka, mają tendencję do „wyższego poziomu zaufania i mocniejszej więzi z ludźmi, którzy są w ich życiu. To jest duży przejaw zaufania z ich strony", powiedziała Varble.

„Psy i koty, które są bardziej związane ze swoimi ludźmi, otrzymują dodatkowe korzyści zdrowotne, w tym wzrost korzystnych neuroprzekaźników, takich jak oksytocyna i dopamina, hormony dobrego samopoczucia", dodała.

Czy tylko psy i koty odnoszą korzyści z ludzkich towarzyszy łóżkowych? Tak, powiedziała Varble, z „bardzo, bardzo nielicznymi wyjątkami".

„Znam jednego właściciela, który ma starannie pielęgnowaną świnię pot-bellied, która śpi na skraju ich łóżka", powiedziała. „To świnia domowa o imieniu Norbert -- świnie wietnamskie są prawie jak psy, ponieważ są bardzo towarzyskie". (Norbert ma nawet swoje własne konto na Instagramie).


„Cześć, jestem Norbert. Mam prawie 2 lata. Jestem świnią wietnamską, ale czuję się jak człowiek, więc śpię na łóżku z innymi ludźmi. Mam też swoje własne konto na Instagramie!"

Plusy i minusy dla ludzi

Mając tę ważną kwestię z głowy, przejdźmy do ciebie - czy spanie ze zwierzęciem domowym jest dla ciebie dobre? Eksperci tradycyjnie twierdzą, że nie, ponieważ możesz nie mieć dobrej jakości snu.

„Zwierzęta mogą się poruszać, szczekać i zakłócać sen. Sen u psów (i kotów) nie jest ciągły, dlatego nieuchronnie będą one wstawać i chodzić po łóżku, nadeptując na ludzi. Cała ta aktywność doprowadzi do fragmentacji snu", powiedział dr Vsevolod Polotsky, dyrektor badań nad snem i profesor na wydziale medycyny w Johns Hopkins University School of Medicine.

Te „mikroprzebudzenia", które mogą zdarzyć się bez świadomości, „są uciążliwe, ponieważ wyrywają nas z głębokiego snu", powiedziała Kristen Knutson, profesor nadzwyczajny neurologii i medycyny prewencyjnej na Northwestern University's Feinberg School of Medicine. „Zostały one powiązane z uwalnianiem hormonu stresu, kortyzolu, który może jeszcze bardziej pogorszyć sen".

Może to dotyczyć wielu osób, ale ostatnie badania wykazały, że zwierzęta domowe w sypialni mogą być korzystne dla niektórych z nas.

„Ludzie z depresją lub lękiem mogą odnieść korzyści z posiadania swojego zwierzaka w łóżku, ponieważ zwierzę jest dla nich w dotyku jak duża miękka poduszka, czy też wielki koc i mogą czuć, że przytulne, futrzane stworzenie zmniejsza ich niepokój", powiedział specjalista od snu dr Raj Dasgupta, adiunkt medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Dane zebrane w 2017 roku z Mayo Clinic's Center for Sleep Medicine w Phoenix wykazały, że ponad połowa właścicieli zwierząt domowych widzianych w klinice pozwoliła swoim pupilom spać w sypialni -- a większość uznała, że ich zwierzęta „nie przeszkadzają, a nawet korzystnie wpływają na sen".

Około 20% jednak stwierdziło, że ich futrzani przyjaciele pogorszyli ich sen.

W innym badaniu z 2017 r. umieszczono czujniki snu na psach i ich ludziach, aby zmierzyć jakość odpoczynku dla obu. Zespół badawczy stwierdził, że ludzie, którzy trzymali swoje psy w sypialni, mieli przyzwoity sen (podobnie jak psy).

Jednak jakość snu spadała, gdy ludzie przenosili psa z podłogi na łóżko.

Dzieci również mogą odnieść korzyści ze spania ze zwierzakiem. W badaniu przeprowadzonym w 2021 r. poproszono nastolatków w wieku od 13 do 17 lat o noszenie urządzeń śledzących sen przez dwa tygodnie, a następnie poddanie się najnowocześniejszemu testowi snu. W badaniu odnotowano, że około jedna trzecia dzieci spała ze zwierzęciem domowym, co nie miało wpływu na jakość ich odpoczynku.

„W rzeczywistości, częste współspanie wykazywało podobne parametry snu do tych, którzy nigdy nie spali ze zwierzętami domowymi", napisali autorzy.

„Wszystko to sugeruje, że posiadanie zwierząt domowych w łóżku lub sypialni niekoniecznie jest złe”, powiedział dr Bhanu Prakash Kolla, specjalista medycyny snu w Centrum Medycyny Snu w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota.

„Istnieje możliwość znacznego komfortu psychicznego trzymając swoje zwierzę w pobliżu, co może pomóc zarówno inicjować jak i utrzymywać sen", powiedział Kolla.

„Jednakże, jeśli pacjenci zgłaszają, że ruch lub inne czynności wykonywane przez zwierzę domowe zakłócają ich sen, doradzamy im, aby spróbowali przyjrzeć się alternatywnym rozwiązaniom dla zwierzęcia w nocy i sprawdzić, czy to pomoże im zasnąć", dodał.

Zapisz się na biuletyn CNN „Śpij, ale lepiej". Otrzymasz oparte na nauce wskazówki, jak spać lepiej dziś wieczorem i każdej nocy.

Strategia sukcesu

Udane współspanie z pupilem ma wiele wspólnego z tym, jak głęboki jest sen zarówno twój, jak i twojego zwierzaka, mówi psycholog kliniczny i specjalista od snu Michael Breus, autor książki Good Night: The Sleep Doctor's 4-Week Program to Better Sleep and Better Health.

„Psy są zazwyczaj dobre na przespanie całej nocy, jednak koty niekoniecznie, bo są bardziej aktywne nocą", powiedział Breus, dodając, że innym czynnikiem jest to, jak „dużo oboje się poruszacie, ponieważ ruch zwierzęcia może obudzić człowieka i odwrotnie".


„Cześć, jestem Rysia (ta w środku i po prawej), 2-letnia syberyjka. Muszę spać z jednym z moich ludzi, aby móc chodzić, siedzieć na nich lub czuć ich oddech. Lubię też przeciągać moje długie na 2 stopy ciało przez ich szyje około 3 nad ranem. Moja siostra Luna (po lewej) lubi siedzieć na łapach i gryźć je w nocy".

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą również chrapać i zakłócać sen, więc należy wziąć to pod uwagę, mówi Breus. Małe psy i koty często lubią przytulać się do swoich ludzi pod kołdrą, ale może to podnieść temperaturę ciała i zaburzyć sen. (Najlepsza temperatura do spania jest nieco chłodniejsza, wynosi 65 stopni Fahrenheita lub 18,3 stopni Celsjusza).

Jeśli myślisz o przeniesieniu swojego futrzanego dziecka do łóżka, Breus sugeruje, aby spróbować tego tylko przez kilka nocy. Takie postępowanie jest po to, aby nie przyzwyczaić swojego zwierzaka do tego, że będzie tego oczekiwał, zanim zdecydujesz, czy jest to dobre dla ciebie.

Niektórzy z nas nie powinni tego robić

Pomimo nowej wiedzy naukowej, wielu z nas nadal musi pomyśleć dwa razy o wprowadzeniu naszych psów, kotów lub świnek domowych do naszych łóżek.

„To jest szczególnie szkodliwe u osób z bezsennością lub u pacjentów z innymi zaburzeniami snu -- pacjentów z opóźnioną fazą snu (nocne sowy) lub nawet u ludzi z bezdechem sennym, którzy budzą się z zaprzestania oddychania, a następnie nie są w stanie wrócić do snu", powiedział Polotsky .

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu na bezsenność cierpi do 30% społeczeństwa amerykańskiego, a co najmniej 25 milionów dorosłych osób ma obturacyjny bezdech senny.

„Osoby cierpiące na bezsenność są najbardziej podatne", powiedział Polotsky. „Współspanie ze zwierzętami domowymi niekoniecznie będzie predysponować lub poprzedzać bezsenność, ale może ją utrwalać".

Za każdym razem, gdy twoje cykle snu są przerywane, zaburzasz zdolność mózgu do naprawy na poziomie komórkowym, konsolidacji wspomnień, przechowywania nowych informacji i przygotowania ciała do optymalnej wydajności.

„Słodkie miejsce" dla prawidłowego odpoczynku jest wtedy, gdy możesz nieprzerwanie spać przez cztery etapy snu od czterech do sześciu razy każdej nocy. Ze względu na to, że każdy cykl trwa około 90 minut, większość ludzi potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin względnie nieprzerwanego snu, aby osiągnąć ten cel.

Chroniczny brak solidnego odpoczynku wpływa zatem na zdolność do koncentracji uwagi, uczenia się nowych rzeczy, kreatywności, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.

Robi się jeszcze ciekawiej: badania wykazały, że osoby, które doświadczają częstych nocnych przebudzeń, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju demencji lub przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w miarę starzenia się.

Problemy z oddychaniem

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego przytulanie się do zwierząt domowych przez całą noc może nie być dobre dla twojego zdrowia. Jeśli jesteś jedną z milionów osób, które cierpią na astmę, alergie lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, spanie z futrzakiem może stać się koszmarem.

„Moi pacjenci z astmą, moi pacjenci z POChP, zawsze mówią:  »Dzień dobry doktorze, nie martw się, mój pies nie linieje«", powiedział Dasgupta, który jest również pulmonologiem.

„A ja im mówię: »Tak, ale pamiętaj, że alergeny są w ślinie, są w skórze psa. Oznacza to, że będziesz narażony na działanie alergenów przez osiem godzin w nocy i będziesz cierpieć z powodu łzawiących oczu i zatkanego nosa. To, wraz z ruchem zwierzęcia, może również uniemożliwić ci dobry sen«", powiedział.

Niektóre zwierzęta domowe nie powinny dołączać do rodzinnego łóżka

Wróćmy do tego, co jest najlepsze dla twojego zwierzaka: Kiedy nie jest dobrym pomysłem, aby futrzany przyjaciel spał z tobą?

„Oczywiście, młode szczeniaki lub psy, które przerabiają problemy z zachowaniem -- może nie być dla nich dobre, aby spać z tobą", powiedział Varble. „Jeśli masz niespokojnego psa, uczymy, że budy są bezpieczną przestrzenią”.

„Budy, z trzema bokami, sprawiają, że czują się tak, jakby musieli „chronić się” tylko z jednego kąta. Chcemy nauczyć ich, że w twoim domu jest bezpieczne miejsce", powiedziała.

Istnieją też pewne zwierzęta, powiedział Varble, których nigdy nie należy zapraszać do łóżka aby się z nami położyły.

„Pracuję z egzotycznymi zwierzętami domowymi, a wiele z nich ma bardzo specyficzne wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, w tym bycie w zamknięciu", powiedział Varble. „Chociaż więc znam ludzi, którzy są bardzo blisko swoich fretek i swoich świnek morskich, muszą one być w swojej klatce w nocy dla zdrowia ich właścicieli. To nie są zwierzęta, które chcielibyśmy z nami trzymać w łóżku".

Autor: 
Sandee LaMotte / tłum. Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama