Sześć powodów, dla których nie należy czyścić woskowiny usznej za pomocą patyczków kosmetycznych

Reklama

sob., 05/07/2022 - 12:00 -- MagdalenaL

Używanie wkładek dousznych lub patyczków kosmetycznych, jak wiele osób je nazywa, jest powszechną praktyką. Wiele osób używa ich do usuwania woskowiny z uszu. Jest to czynność, którą każdy z nas kiedyś wykonywał.

Jest to czynność nawykowa, tak jak mycie zębów. Wiele osób lubi uczucie mrowienia, które odczuwa podczas wkładania patyczków do uszu.

Pracownicy służby zdrowia odradzają jednak używanie patyczka do czyszczenia woskowiny usznej.

Woskowina uszna składa się z warstw skóry, kwasów tłuszczowych, cholesterolu i alkoholu, których zadaniem jest ochrona ucha wewnętrznego przed wodą i infekcjami. Pomaga ona również zapobiegać rozwojowi bakterii i grzybów w uchu wewnętrznym.

W większości przypadków nie ma potrzeby czyszczenia przewodu słuchowego. Skóra w przewodzie słuchowym naturalnie rośnie w kierunku zewnętrznym, spiralnie.

Wraz z jej zsuwaniem się, odchodzi od niej woskowina. W większości przypadków woskowina ulega poluzowaniu i zostaje wchłonięta przez organizm. W ten sposób wacik staje się całkowicie zbędny.

 

Oto sześć powodów, dla których nie należy używać wacików do usuwania woskowiny z uszu:

  1. Woskowina w uszach pełni funkcję ochronną dla uszu.

Woskowina znajduje się w uchu nie bez powodu. Chroni przewód słuchowy przed kurzem, mikroorganizmami i ciałami obcymi. Ponadto, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, natłuszcza skórę uszu i zapobiega infekcjom.

  1. Uszy mają własne mechanizmy usuwania woskowiny.

Uszy mają własne mechanizmy oczyszczania z woskowiny. Zazwyczaj uszy są czyszczone podczas brania prysznica. Gdy woda i mydło dostają się do uszu, rozluźniają nagromadzoną woskowinę, co pozwala na jej samoistne wydostanie się na zewnątrz.

Skóra obecna w uszach rośnie spiralnie, więc kiedy martwy naskórek jest usuwany, wraz z nim wydostaje się woskowina.

Woskowina jest również wypychana przez ruchy szczęki, takie jak żucie, ziewanie i mówienie.

  1. Bawełniane patyczki higieniczne wpychają woskowinę dalej do uszu.

Używanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia innych części ucha jest dobre, ale nie części wewnętrznej. Kiedy próbujesz to zrobić, w końcu wpychasz woskowinę jeszcze głębiej do przewodu słuchowego.

Czasami wraz z woskowiną do ucha wpychane są również obce cząsteczki, które się w niej znajdują. Co więcej, w trakcie tego procesu woskowina uderza również w błonę bębenkową.

Może to prowadzić do takich problemów, jak ból ucha i utrata słuchu. Używając wacika, stwarzasz więcej problemów dla swoich organów (uszu) i zmysłów (słuchu) niż zapobiegasz im.

  1. Spychanie woskowiny dalej w głąb przewodu słuchowego może spowodować jego zatkanie.

Używając patyczków higienicznych do czyszczenia uszu, spychasz woskowinę jeszcze dalej w głąb przewodu słuchowego, co może doprowadzić do jego zablokowania.

Zablokowanie woskowiny może z kolei prowadzić do zawrotów głowy, swędzenia, bólu uszu i w końcu do utraty słuchu.

  1. Nadmierne usuwanie woskowiny może prowadzić do suchości ucha.

Jak wspomniano wcześniej, woskowina natłuszcza również skórę uszu. Dlatego po usunięciu woskowiny skóra staje się sucha i swędząca. Co więcej, twoje uszy staną się bardziej podatne na infekcje.

  1. Delikatna natura błony bębenkowej.

Ponieważ błona bębenkowa jest tak delikatna, może łatwo pęknąć, jeśli patyczek kosmetyczny zostanie przypadkowo wepchnięty zbyt głęboko.

Czasami podczas czyszczenia przewodu słuchowego ktoś może przejść obok ciebie i uderzyć ucho.

W takim momencie może dojść do urazu przewodu słuchowego, a także do krwawienia z ucha, co może prowadzić do powikłań, a w konsekwencji do uszkodzenia jednego z najważniejszych narządów zmysłów.

Uwaga! Mimo że są osoby, u których woskowina gromadzi się w dużym stopniu, konieczna może być wizyta u lekarza.

Lekarze mogą łatwo usunąć woskowinę z ucha za pomocą urządzenia ssącego. Proces ten jest praktycznie bezbolesny i bardzo skuteczny w usuwaniu zalegającej woskowiny.

 

Autor: 
Autor: Ekaete Bassey / Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama