Tych pięć symptomów potwierdza, że twojemu organizmowi szkodzi gluten

Reklama

pt., 06/01/2018 - 18:46 -- koscielniakk

Chociaż nadwrażliwość na gluten to dzisiaj modny trend, niektórzy ludzie faktycznie cierpią z tego powodu. Oprócz kłopotów z trawieniem, istnieje szereg symptomów świadczących o ewentualnych problemach z glutenem. Jeśli je u siebie zauważycie, musicie zgłosić się do lekarza. A oto, co sygnalizuje nietolerancję glutenu.

1. Zmiany nastroju

Nieprzyswajany gluten nie tylko pogarsza trawienie, ale i negatywnie wpływa na psychikę. Wiąże się ze zmianami nastroju, niepokojem, depresją i hiper aktywnością. Zdaniem specjalistów, ten symptom sygnalizuje konieczność rezygnacji z żywności zawierającej gluten.

2. Ciągłe zmęczenie

Następstwem nietolerancji glutenu jest ciągłe zmęczenie i spadek energii, zwłaszcza po jedzeniu.

3. Bóle i zawroty głowy

Możliwe są także migreny, czego dowodem są obrazowe wyniki badań chorych na celiakię. Widać na nich stany zapalne układu nerwowego, co najprawdopodobniej skutkuje trudnymi do zniesienia bólami głowy, zawrotami, drętwieniem i mrowieniem całego ciała.

4. Zmiany hormonalne

Stany zapalne wywołane nietolerancją glutenu obciążają nadnercza i zakłócają pracę układu endokrynologicznego. Zmiana poziomu hormonów może skutkować bezpłodnością i nieprawidłowościami cyklu miesiączkowego.

 

 

5. Wysypka i świąd

Gdy organizm walczy z glutenem, którego nie jest w stanie przyswoić, może pojawić się wysypka i świąd obejmujące całe ciało, a zwłaszcza plecy i górne części ramion. Zmiany skórne mogą przypominać łuszczycę. Problemy dermatologiczne są efektem produkcji przeciwciał.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama