W jaki sposób emocje kolegów zarażają was

Reklama

pon., 09/30/2019 - 14:01 -- Anonim (niezweryfikowany)

Emocje, jak zaraźliwe wirusy, przenoszą się między osobnikami w kilka tysięcznych sekundy. Pozytywne emocje mogą być prawdziwymi katalizatorami motywacji w firmie; ale jak wychwycić emocję toksyczną i, zwłaszcza, jak im zapobiegać w pracy?


"To nie jest oznaka dobrego stanu psychicznego, zaadoptować się do chorej firmy", napisał Christophe Haag, naukowiec psychologii, profesor EMLYON Business School i autor La contagion emotionnelle (opublikowanym w kwietniu 2019 roku w edycji Albin Michel). Uważaj na zanieczyszczenia emocjonalne w pracy więc! Jak choroby zakaźne i inne śmiertelne wirusy: emocja jst wysoce zaraźliwa. W ten sposób, może stać się wrogiem numer jeden w firmie; zwłaszcza jeśli jest negatywna i rozprzestrzenia się wśród współpracowników. Stan zarażenia przenosi się z jednej osoby na drugą, ponieważ nieświadome pragnienie socjalizacji z innymi jest silne. "Wystarczy kilka tysięcznych sekundy, aby dwoje ludzi stoczyło się emocjonalnie", przypomina autor w Le Figaro. Emocje "wyłapują się" i "rozprzestrzeniają się" więc.

Ale jak? Przez 5 głównych drzwi wejściowych. Kiedy jesteśmy bliskim osoby i/lub kiedy dzielimy z nią teraźniejszość; kiedy jego emocja jest silna; kiedy przeżyliśmy coś podobnego; kiedy dana osoba atakuje nasz system wartości; i w końcu, kiedy zdarzenie dotyczy grupy do której należymy. Zakażenie jest największe jeśli spełnimy pięć warunków, choć smutna rzeczywistość wskazuje że wystarczy jeden aby "zarazić" na stałe inną osobę. Zakażenie nie odbywa się tyle drogą intelektualną czy bezpośrednią konwersację; inaczej mówiąc, wymiana słowna z kolegą nie jest niezbędna żeby się zarazić. Być sensorycznie w kontakcie z emocją drugiej osoby (wyraz twarzy, postawa fizyczna, tembr głosu, wuczuwalne napięcie) wystarczy aby kontaminacja zaczęła działać.
Jak "odzarazić się" emocjonalnie?

Dlatgo ważne jest, aby regulować przepuszczalność emocji. Nie chodzi o to by zamknąć się za swoją fortecą i stać się całkowicie bezdusznym; ale rozwinąć kompetencje emocjonalne by uchronić się przed niezdrowym środowiskiem lub przed "toksycznymi wpływowymi", jak autor lubi ich określać. "Emocja jako taka nie jest widoczna gołym okiem, jak napisał. Ale że wierzymy w nią lub nie, umacnia się w nas w najgłębszym miejscu we wszystkich momentach prawdy, które przerywają nasze istnienie". Poza tym, należy wiedzieć jak je rozpoznać i jak wsłuchać się w ich manifestację. Identyfikacja emocji jest "bardzo skomplikowana" dla 25% populacji. Ci ostatni rozpoznają swoje emocje jedynie w momencie gdy są na skraju wybuchu lub gdy wybuch ma miejsce. Należy jednak pamiętać o kontekście, w którym człowiek ewoluuje już wcześniej.

Aby uchronić się od piekielnej pułapki niezdrowych emocji, jest to również kwestia naprzemiennego dialogu i dystansowania w celu nawiązania dobrych relacji zawodowych. Humor, aby złagodzić atmosferę po napiętym spotkaniu jest doskonałym przykładem dobrej reakcji adaptacji do trudnej sytuacji. 
Na przykładzie osobistym, człowiek może pozbyć się trudnych emocji będąc blisko rodziny, natury lub jakiegoś zwierzęcia. Może częściowo złagodzić napięcie wyłączając ekran i oddając się sportom na zewnątrz. Masowe zarażenie emocjonalne, które roznosi się w sposób szybki i skuteczny poprzez sieci społczne, może być ekstremalnie toksyczne. "Odnajdźmy smak świeżego powietrza przekształcając ten sprzed ekranu", sugeruje badacz. Takie odnośniki pozwolą zmniejszyć poziom złości, frustracji, stresu czy smutku. Dobre metody odkażania się z negatywnych emocji ze środowiska zawodowego.
A jeśli żadna z emocji nie daje o sobie znać?

Co robić gdy, przeciwnie, po odebraniu silnych i przyjemnych bodźcy-pasjonujących misji, podjęciu stymulującego ryzyka, stanowisk z odpowiedzialnością, ambitnych celów - nie odczuwamy żadnej emanującej emocji? Podzielić się przyjemnymi doświadczeniami z drugą osobą jest rozwiązaniem! Rozpraszając je, rozpraszamy nie tylko pozytywną inspirację na innych; ale to sposób na ożywienie przeżytej emocji aż do odczuwania jej na nowo. "Emocja musi być wprowadzona w życie w sposób pozytywny", podsumowuje Christophe Haag.

 

Autor: 
Joanna Kryk
Polub Plportal.pl:

Reklama