W poszukiwaniu sensu – czym jest logoterapia

Reklama

czw., 04/25/2019 - 16:29 -- Anonim (niezweryfikowany)

Kiedy chcemy wskazać źródła psychoterapii, myślimy zwykle o Zygmuncie Freudzie i jego analizie. Jak często bywa, prawda jest bardziej skomplikowana. Psychoterapia taka, jaką znamy, wywodzi się z tzw. trzech szkół wiedeńskich: Freuda, ale też Adlera i Frankla. Przedstawiam trzecią z nich – najbardziej optymistyczną i przesiąkniętą humanizmem.

Logos czyli sens

Do Viktora Frankla przyszedł kiedyś człowiek, który chciał otrzymać jednozdaniowe wytłumaczenie, czym jego terapia różni się od psychoanalizy. – Ale najpierw pan wytłumaczy mi jednym zdaniem, czym według pana jest psychoanaliza – poprosił terapeuta. – Pacjent musi leżeć na kozetce i opowiadać terapeucie o rzeczach, o których nie ma ochoty mówić – brzmiała odpowiedź. – W takim razie podczas logoterapii pacjent musi siedzieć prosto i wysłuchiwać rzeczy, których nie ma ochoty słuchać – podsumował swoją teorię Frankl. Wytłumaczenie to, jak przyznawał sam autor, nie dotyka sedna. Logoterapia wywodzi się z nurtu humanistycznego. Był on odpowiedzią na braki w teorii Freuda. Odkrywczej, ale ograniczającej człowieka do pola działania popędów. Humaniści nie chcieli się zgodzić na tak jednowymiarowe podejście. Chcieli całościowego obrazu jednostki. Zależnej od fizyki i biologii, ale niepozbawionej godności i wolnej woli.

To właśnie oni pierwsi podjęli się terapii poruszającej temat sensu życia, niezależnego od fizycznego zaspokojenia. „Logos” znaczy po grecku „sens”. Logoterapia, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na jego poszukiwaniu. Jak mówił Nietsche – jeśli wiesz po co żyjesz, nie martwisz się tym, jak żyjesz. Tak samo uważał Frankl. Wierzył, że życie ma sens. I że każdy pacjent może go znaleźć. Była to wiara twarda jak stal, bo zahartowana w najtrudniejszych warunkach. Viktor Frankl przeszedł z nią obóz koncentracyjny. I wrócił, niezłamany. Z jeszcze bardziej humanistycznymi poglądami.

 

Dlaczego nie odbierzesz sobie życia?

Takie pytanie zadawał swoim pacjentom. Właśnie, dlaczego? Z jakiegoś powodu żyjemy. Większość z nas się nie zabija. A jednak trudno wskazać sens, jaki ma nasze życie. Dlatego logoterapia nie dąży do znalezienia sensu w znaczeniu całościowym. Jedynie powodu do przeżycia danego dnia, tygodnia, roku. Sensem może być praca, dążenie do jakiegoś przeżycia, np. podróży. Wreszcie ktoś, kto czeka na nas w domu. Czyli miłość. Viktor Frankl, dyplomowany lekarz, wrócił z obozu z przekonaniem, że zdrowie fizyczne nic nie znaczy, jeśli życiem nie kierują wartości. Kiedy pozbyć się zbędnych rzeczy, okazuje się, że naprawdę znaczące są: miłość, etyka i pasja.

 

Wszystko co wzniosłe jest trudne.

Analizę i logoterapię łączy dążenie do uświadamiania sobie pewnych rzeczy. W psychoanalizie pacjent musi uświadomić sobie swoje popędy, żeby nad nimi zapanować. W logoterapii uświadamia sobie sens, jaki w danej chwili kieruje jego działaniem. Żeby się nie zagubić i nie zacząć dążyć do tego, co niszczy. Bo podążanie za tym, co czyni życie dobrym, wymaga wysiłku woli. Dobro nie zawsze znaczy przyjemność. Dobro znaczy, no właśnie, sens. Który można znaleźć także w cierpieniu. Ponieważ według Frankla chociaż nie zawsze możemy zmienić okoliczności, zawsze możemy wybrać naszą postawę wobec nich. Poprzez dążenie do zachowania w sobie i otoczeniu jak największych ilości dobra i godności, możemy uratować sens naszego życia.

Osoba, która znosi ból w imię wartości, ma większe poczucie sensu, niż niejedna z tych, które mają wszystkiego pod dostatkiem. Nie znaczy to, że należy szukać cierpienia. Taką postawę Frankl stanowczo odradzał. Chodziło mu tylko o wykorzystanie tych złych rzeczy, które i tak nam się przydarzają. W jaki sposób? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Viktor Frankl wykorzystał obóz do stworzenia terapii, która wielu ludzi uchroniła przed rozpaczą. Jak my wykorzystamy nasze codzienne trudności, zależy wyłącznie od nas.

Autor: 
Agnieszka Migacz
Polub Plportal.pl:

Reklama