Zdrowie psychiczne wśród nastolatków: W jaki sposób rodzice mogą pomóc swoim dzieciom

Reklama

śr., 08/14/2019 - 21:28 -- publikator

Mniej więcej co dziesiąte dziecko ma problem ze zdrowiem psychicznym, a około 75% tych problemów ma swój początek jeszcze przed osiemnastym rokiem życia.

Jaki jest najlepszy sposób by pomóc nastolatkowi, który twoim zdaniem zmaga się z problemami zdrowia psychicznego?

Brytyjskie radio BBC4, zgodnie z cyklem słuchowisk związanych ze zdrowiem psychicznym wśród nastolatków przeprowadziło rozmowę z przewodniczącą organizacji YoungMinds - Emmą Thomas, oraz przewodniczącą brytyjskiego centrum zajmującego się zdrowiem psychicznym - Sarą Hughes, by zapytać o ich zdanie w tej kwestii.

Zaufaj swoim instynktom

„Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko w sposób ciągły zmaga się z różnymi problemami, jak np. nie ustępujące zaburzenia snu lub jedzenia, lub jeżeli wydaje się być zasmucone przez długi czasu - należy potraktować to w sposób poważny” stwierdziła Emma Thomas.

„Rodzice, często instynktownie zauważają, kiedy ich dzieci zmagają się z czymś się, więc zaufaj swoim instynktom.”

Zapewnij otwartą komunikację

„Jeżeli twoje dziecko boryka się z czymś, porozmawiaj z nim na ten temat” zachęca Emma Thomas.

„Rozpoczęcie rozmowy na temat zdrowia psychicznego nigdy nie jest łatwe, natomiast jest ono bardzo ważnym pierwszym krokiem. W internecie, jak np. na stronie YoungMinds znajduje się wiele wskazówek oraz pomysłów jak do tego podejść”.

Słuchaj swojego dziecka

„Staraj się dołożyć do tego wszelkich starań, nie tylko raz na jakiś czas, ale w sposób stały” radzi Sarah Hughes.

„Czasami rodzicom może się wydawać, że dokładnie wiedzą co dolega ich dzieciom i w jaki sposób najlepiej im pomóc. Wówczas przełączają się na tryb naprawiania, co może wywołać w młodych osobach poczucie przytłoczenia”.

„Upewnij się, że twoje dziecko wie, że jesteś po jego stronie i pomożesz mu przejść przez ten trudny czas” dodaje Emma Thomas. „Przypominaj swojemu dziecku, że je kochasz i że jesteś z niego dumny”.

Poszukaj wsparcia

„Jeżeli uważasz, że twoje dziecko potrzebuje dodatkowego wsparcia, porozmawiaj o tym z lekarzem pierwszego kontaktu, lub skorzystaj z telefonu zaufania dla rodziców, by zaczerpnąć porady i pomocy” mówi Emma Thomas.

„Staraj się unikać informacji z niesprawdzonych źródeł. Bardzo łatwo popaść w pułapkę informacji, które zamiast pomóc wywołują niepokój” dodaje Sarah Hughes.

„Zaczerpnij informacji dotyczących objawów oraz tego, gdzie i w jaki sposób można znaleźć pomoc. W ten sposób pomożesz swojemu dziecku zrozumieć co się dzieje, gdzie może znaleźć pomoc i jaki jest na to najlepszy czas”.

„Warto odbyć z dzieckiem rozmowę na temat kroków postępowanie, jakie podejmiesz w obliczu obaw o jego życie (zranienie się lub popełnienie samobójstwa). Stwórz zasady poziomu zaangażowania, np. jeżeli wezwiesz pogotowie twoje dziecko nie będzie tym zaskoczone”.

Zatroszcz się o siebie

„Pamiętaj, żeby troszczyć się również o siebie” mówi Emma Thomas. „Dla rodziców czas, w którym widzą swoje dzieci zmagają się z problemami jest bardzo trudny co może mieć duży wpływ na całą rodzinę”.

„Sprawdź, czy masz dostęp do grup wsparcia dla rodziców” radzi Sarah Hughes. „Zwracaj uwagę na to jak się czujesz i poszukaj pomocy, jeżeli sytuacja stanie się zbyt trudna”.

Autor: 
Natalia Walkowiak-Gupta
Źródło: 

BBC.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama