Epidemia otyłości wśród polskich dzieci

Reklama

pt., 08/11/2017 - 07:47 -- zzz

Otyłość jest przyczyną wielu chorób, nowotworów a nawet śmierci. W Polsce otyłych ludzi jest coraz więcej. Jesteśmy liderem w Europie w przybieraniu na wadze.

 

 

Według statystyk nadwagę ma już ponad 50 % naszego społeczeństwa, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Problem pojawia się już gdy matka odstawia dziecko od piersi. Rodzice zaczynają decydować wtedy o tym co podawać jemu do jedzenia i zdarza się, że zbyt wcześnie wprowadzają do diety węglowodany proste, słodycze a nawet fast-foody. 

Jak twierdzi dietetyk kliniczny Hanna Stolińska - Fiedorowicz, na wagę dziecka wpływ ma również podawanie jemu przekąsek między posiłkami, które powodują, że dziecko je cały czas.  
Zdaniem dietetyków matkom często wydaje się, że ich pociechy jedzą za mało i zmuszają je do jedzenia porcji, które są dla nich dwukrotnie za duże.

- Wielkość naszego żołądka jest wielkości naszej pięści Wielkość żołądka dziecka jest wielkości jego piąstki, malutkiej - mówi dietetyk Justyna Marszałkowska - Jakubik, prowadząca bloga Zdrowonajedzeni.pl

Jednak dziecko by wyjść na plac zabaw bywa, że musi zjeść wszystko co ma na talerzu.  Ściany żołądka powiększają się, więc następnym razem będzie mogło zjeść jeszcze więcej i będzie szybciej głodne. Cel osiągnięty - dziecko zaczyna zjadać wszystko. Niestety zaczyna być również otyłe. Komórki tłuszczowe namnażają się, a gdy już raz powstaną, to nigdy nie znikną. Otyłe dziecko zamienia się w dorosłego, który bardzo łatwo i szybko będzie przybierał na wadze.

Problemem w Polsce są też szkolne stołówki. Kucharki w nich mają nierzadko tylko 2 zł na ugotowanie dwudaniowego obiadu na ucznia. Do tego brakuje odpowiedniego sprzętu, kwalifikacji oraz wiedzy potrzebnej do zdrowego gotowania. Jak przekonuje Grzegorz Łapanowski z fundacji szkoła na widelcu, warto wprowadzić zmiany oraz zainwestować w edukację kulinarną w szkołach, ponieważ koszty leczenia otyłości i jej skutków są bardzo wysokie. 

 

 

 

Według specjalistów jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, w ciągu 15 lat dogonimy Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię. 

Autor: 
---Foto: Glow Images/East News
Źródło: 

RadioZET.pl/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama