Technologie dotyczące pupci malucha: Specjalny czujnik wysyła alarm, gdy pieluszka jest pełna

Reklama

pon., 11/20/2017 - 12:37 -- koscielniakk

Kiedy należy przewinąć dziecko, rodzice wkrótce dowiedzą się nie tylko poprzez węch czy dotyk. Za pomocą nowej technologii z Japonii zostanie wysłany alarm, jak tylko pieluszka będzie pełna.

 

Czy nadszedł już ten moment czy jeszcze nie? Skrzywiona mina dziecka przeważnie sama wysyła informację, że pielucha jest pełna. Dla rodziców, którzy chcą się upewnić, zanim zdejmą z dziecka śpioszki, już wkrótce nadejdzie pewne techniczne rozwiązanie z Japonii.

Naukowcy z Tokio wymyślili elektroniczny, zdalnie sterowany alarm znajdujący się w pieluszce, który, gdy jest już pełna, wysyła sygnał.

Rodzice mogą ten organiczny, przyjazny dla skóry czujnik przykleić do pieluszki swojej pociechy- będzie on stamtąd zgłaszał zmiany wilgotności, temperatury i ciśnienia. Jego działanie wyjaśnia zespół naukowców z uniwersytetu w Tokio, skupiony wokół Takayasu Sakurai i Takao Someya, który opracował ten czujnik.

 

Wysyłanie alarmu z pieluszki poprzez zdalne sterowanie

Są już wprawdzie pieluszki, które za pomocą indykatora koloru informują o wilgoci- dzięki japońskiemu czujnikowi mama czy tata nie muszą rozbierać dziecka, by sprawdzić, czy musi być przewinięte, wyjaśniają naukowcy.

Zanim ten nowatorki produkt dostanie się do masowej produkcji, naukowcy chcą ulepszyć czujnik o kilka kolejnych właściwości. Należy zmniejszyć zużycie prądu, poza tym urządzenie, które sczytuje sygnały i je przetwarza, powinno działać z większej odległości od czujnika. Na chwilę obecną ostęp pomiędzy czytnikiem danych a czujnikiem nie może być większy niż kilka centymetrów.

 

Również dorośli mają korzyści z czujnika

Nie tylko niemowlaki i małe dzieci mają korzyści z alarmu, który kosztuje zaledwie kilka centów. Według informacji prasowych z Japonii celem projektantów jest wykorzystanie takich czujników również w pieluchach dla dorosłych.

Taka technologia mogłaby znacznie ułatwić pracę w domach opieki i domach spokojnej starości. Za pomocą czujnika personel medyczny mógłby np. przechodząc obok podopiecznego sprawdzić, czy należy zmienić pieluchę. Rozlegający się na wszystkie strony alarm z czujnika mógłby rozpoznać, czy pielucha jest pełna.

Lecz przy najbardziej uciążliwej pracy, jaką jest zmienianie pieluch, nawet taka technologia, jak ta z Japonii, nie jest żadnym wsparciem.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Polub Plportal.pl:

Reklama